Видин - река Дунав

Видин - река Дунав

Снимка на река Дунав, заснета от Видин при километър 796

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Венцеслав Ралев

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Колко моста има река Дунав? Знаете ли, че за разлика от България, която има два моста и е взето решение за изграждането на трети, стратегически мост, Германия разполага само с един мост? Река Дунав има 10 моста, които я пресичат и свързват различни държави по нейното течение. Ето кои са основните мостове: мост Уйпещи (Budapest, Унгария), мост Маргит (Budapest, Унгария), мост Либерти (Budapest, Унгария), мост Петроварадин (Нови Сад, Сърбия), мост Жежељ (Нови Сад, Сърбия), мост Русе–Гюргево (България–Румъния), мост Видин–Калафат (България–Румъния), мост Братислава (Словакия), мост Базел (Швейцария), мост Пасау (Германия). Всеки от тях играе стратегическа роля за транспорт и икономическа връзка между различни региони. Някои от мостовете над река Дунав се считат за изключително красиви и са известни със своята архитектура и история. Особено популярни с красотата си са мостовете в Будапеща, която често е наричана "Перлата на Дунав" заради своята архитектура и великолепни гледки. Верижният мост (Szechenyi Chain Bridge), Будапеща, Унгария, е построен през 1849 г. Този мост е емблематичен символ на Будапеща. Той свързва историческите части на града – Буда и Пеща. Верижният мост е осветен през нощта и предлага невероятна гледка към Парламента и Будайската крепост. Мостът на свободата (Liberty Bridge), Будапеща, Унгария, е построен в началото на 20-ти век. Той има елегантна зелена метална конструкция и арт нуво детайли. Мостът е сред любимите за разходки и снимки. Мостът Маргит (Margaret Bridge), Будапеща, Унгария. Разположен близо до остров Маргит, този мост има красиви арки и историческо значение. Той предлага отлични гледки към реката и острова. Мостът (Русе – Гюргево), България–Румъния. Макар че е повече инженерно чудо, отколкото декоративен мост, този мост е символ на сътрудничеството между България и Румъния. Той има своя уникална естетика, особено за любителите на индустриалната архитектура. Мостът Жежељ, Нови Сад, Сърбия, е възстановен след разрушаване през 1999 г. Мостът впечатлява с минималистичен и модерен дизайн, който допълва живописния фон на Нови Сад. Мостът Видин – Калафат (Дунав мост 2), България–Румъния. Този модерен мост има елегантна конструкция и е ключова транспортна връзка. Вечер е красиво осветен.

Организъм    Крепост Калето    Язовир Калин    Язовир "Карагьол"

Принципите и хуморът    Подпочвени води    Еврейски заговори

По течението на река Дунав има множество други крупни инженерни и архитектурни съоръжения, които играят ключова роля в икономиката, навигацията и енергетиката на региона. Някои са хидроенергийни и навигационни съоръжения, други – пристанища; има и язовири. Съществуват, разбира се, и фериботни връзки – там, където условията за строителство на мост не са подходящи или икономически оправдани; или по баналната причина недостиг на финансови ресурси. Хидроелектрическата система "Железни врата" (Iron Gates I и II) е разположена на границата между Сърбия и Румъния. Тази система от две големи ВЕЦ (Водноелектрически централи) е сред най-големите в Европа. Съоръжението включва язовири, шлюзове и хидроелектрически станции. То е не само ключово за производството на електроенергия, но и за регулирането на навигацията през тесния участък на реката. Навигационни шлюзове и канали по Дунав са каналът Рейн–Майн–Дунав. Този изкуствен канал свързва Дунав с Рейн и Майн, позволявайки корабоплаване между Северно и Черно море. Шлюзовете при Виена, Австрия и други ключови точки по течението улесняват преминаването на кораби. Най-известните пристанища са пристанището Констанца в Румъния, Будапеща в Унгария и Русе в България. Констанца, в делтата на Дунав и на брега на Черно море, е най-голямото пристанище на Черно море и основен търговски хъб за товари, превозвани по Дунав. Включва множество терминали за контейнери, насипни товари и петролни продукти. Пристанище Будапеща (Унгария) е важен транспортен център за търговия и логистика в Централна Европа. Пристанище Русе (България) е ключово пристанище за България, което свързва страната с останалата част от Европа. Не липсват и язовири. Язовир Габчиково в Словакия е част от хидроелектрическа система, която регулира водния поток и генерира електроенергия. Съоръжението включва шлюзове и туристически атракции. На места, където няма мостове, фериботите играят важна роля за свързване на населените места. Примери: Видин – Калафат (преди изграждането на моста); Оряхово – Бекет (България – Румъния). Делтата на Дунав (Румъния и Украйна), освен с Констанца, е известна и с това, че е природен резерват и обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Това е най-голямата речна делта в Европа с богата екосистема. Тези съоръжения, заедно с мостовете, подчертават значението на Дунав като икономически, екологичен и културен ресурс за Европа.

www.ralev-dental.bg    www.dentalimplants.bg    www.bg-dentist.com

Измерването на нивото на река Дунав в Европа започва през 19 век. Първата страна, която започва систематично да измерва нивото на река Дунав в помощ на корабоплаването, е Австрийската империя. През 1828 година в Австрия се въвежда първата система за наблюдение на нивото на реката, което има за цел да подпомогне безопасността и ефективността на корабоплаването по Дунав. Тези наблюдения са част от по-голямото усилие за подобряване на навигационните условия по реката и улесняване на търговията и транспорта в региона. Измерванията на нивото на река Дунав и тяхното предаване на капитаните на кораби са претърпели значително развитие от 19-ти век до наши дни. Ето какви технически способи са били ползвани през различните периоди: 19-ти век: физически маркери и скали; изграждане на водомерни станции по бреговете на реката, които представлявали специални измервателни съоръжения (скали) за отчитане на водното ниво. Тези скали били ясно видими от преминаващите кораби; мануални отчети - специализирани служители наблюдавали и записвали нивото на реката в определени интервали. Тези данни се съобщавали устно или писмено на капитаните на корабите при преминаване през пристанища или важни навигационни точки. Механични уреди като пилони и шамандури са играли важна роля в подпомагането на навигацията по река Дунав и други водни пътища. Тези уреди са предназначени да осигуряват визуална информация за водното ниво, дълбочината на канала и безопасните маршрути за плаване. ефективността на тези уреди обаче може да варира в зависимост от условията и начините на ползване. Пилоните, известни още като водомерни стълбове, са вертикални структури, разположени по бреговете на реката. Те обикновено са маркирани с измервателни скали, които показват нивото на водата. Капитаните на кораби могат да ги видят и ползват за оценка на дълбочината и за навигация. Шамандурите са плаващи навигационни знаци, които маркират безопасни маршрути, опасности като плитчини и скали, както и навигационни канали. Те са снабдени с визуални и понякога звукови сигнали, които помагат на корабите да се ориентират. Пилоните предоставят ясна и лесно видима информация за нивото на водата, не изискват сложна поддръжка и са относително устойчиви на атмосферни условия.

Принципен като Гюро Михайлов    Принципи на Нютон    Принципи на термодинамиката

В същото време те са ограничени до места, където са инсталирани, което може да не покрива всички критични точки на реката и може да са трудни за разчитане при лоша видимост или през нощта. Шамандурите са гъвкави и лесни за позициониране на стратегически места в реката, и могат да бъдат оборудвани със светлини за нощна навигация. Но и те не са лишени от недостатъци - изискват редовна поддръжка и проверка, за да се гарантира, че са на правилното място и функционират правилно; могат да бъдат изместени или повредени от силни течения, ледоход или корабен трафик. Въпреки ползването на пилони и шамандури, все още има множество случаи на заседнали кораби в пясъчния мел. Това може да се дължи на няколко фактора: Променливи условия. Реките като Дунав са динамични системи с променливи водни нива и течения, които могат да променят дълбочината на канала и местоположението на пясъчни отлагания. Ограничена информация. Механичните уреди предоставят информация само на местата, където са инсталирани, което не винаги е достатъчно за цялостната навигационна картина. Технически ограничения. Визуалните уреди могат да бъдат трудни за разчитане при лоша видимост или екстремни условия. 20-ти век: телеграф и телефон - с развитието на телеграфа и телефона данните за водното ниво започнали да се предават бързо и ефективно до пристанищните власти и директно до капитаните на корабите; радио комуникации - през втората половина на 20-ти век радио комуникациите значително улесняват предаването на информация за водното ниво, особено при спешни случаи или при резки промени в нивото на реката; в съвременността: чрез автоматизирани водомерни станции - днес по поречието на Дунав са разположени автоматизирани водомерни станции, които постоянно измерват нивото на реката и предават данните в реално време към централизирани системи за управление; интернет и мобилни приложения - данните от водомерните станции, се публикуват онлайн и са достъпни чрез специализирани уебсайтове и мобилни приложения. Капитаните на корабите могат да получават актуална информация за нивото на реката в реално време; AIS (Automatic Identification System) - корабите, оборудвани с AIS, могат да получават и изпращат данни за своето местоположение, скорост и курс, като също така могат да получават информация за водното ниво и други навигационни данни в реално време. Техническите средства за предаване на информация за нивото на река Дунав са се развили значително, преминавайки от физически маркери и мануални отчети, до модерни автоматизирани системи и дигитални комуникации, които осигуряват точна и навременна информация за безопасното корабоплаване. Измерванията на нивото на река Дунав в България имат дълга история. Те са свързани с необходимостта от осигуряване на безопасност и ефективност при развитието на корабоплаването по реката. По време на османското управление, водното ниво на Дунав е било измервано ограничено и нерегулярно. Постепенно обаче, с нарастване на значението на реката за търговия и транспорт, са направени усилия за подобряване на навигационните условия. Още през 1878 г., след Освобождението на България, в Русе, започва да се развива собствена родна инфраструктура за наблюдение на водното ниво на Дунав. Постепенно са изградени водомерни станции, които съдействат на корабоплаването и улесняват търговията. През 1920-те и 1930-те години у нас започва по-систематично измерване на водното ниво на Дунав. Водомерните станции са модернизирани. Данните започват да се събират и анализират по-ефективно.

Река Дунав малко над Видин - при устието на река Тимок

Тих залез над смълчаната река, завита с одеало от рехави дъждоносни облаци

Принцип на работа    Принцип на солидарността    Принцип на субсидиарността

Курс по хирургия в Румъния    Връх Безбог    Черно море    Конгрес в Рим    Папиломи

Живелите по време на социализма по-възрастни българи, помнят как в домовете по онова време бяха задължителни т.н. радиоточки. Това бяха едни най-обикновени високоговорители с кондензаторен потенциометър за пускане, спиране и усилване. Каква беше идеята на тази дивотия? Точките ретранслираха това, което им беше пуснато по жицата и позволяваха на комунистическите властници да стигат с пропагандата си и до тези наши сънародници с по-ниски доходи, които не можеха да си позволят собствен радиоапарат. Изобщо не ставаше въпрос хората да чуят истината или да получат знания. Един задължителен Шаблон №3 в предаванията по единствения тогава канал на българското радио, беше Бюлетинът за нивото на река Дунав в сантиметри, излъчван всеки Божи ден точно след новините в 15 часа следобед. Най-вероятно няма друга съществувала рубрика от появата на собствено радиоизлъчване в страната, която да се е задържала в ефир почти без край цели 67 години! Бюлетинът стартира излъчване през 1949 година, като едно от малките задължения на страната ни (по Дунавската конвенция), които управниците сключват със западни страни и спазват в течение на 67 години. По тази конвенция, същото правят всичките 10 държави, през които реката има плавателен път. На 6 юни 2016 година обаче прозвучава последният бюлетин. Милиони българи научават наизуст шаблонните изрази на български, руски и френски, звучащи не по-малко от 24500 поредни дни – колкото един човешки живот! „Иси Софиа“ (с ударение на а), „Передаьом сведения аб уравни реки Дуная“ (не е спазена граматиката, а изговорът), „Комарно – саншанжман“ (без изменения) и т.н. Че бюлетинът се четял на български и на руски, не е чудно при тогавашната геополитическа зависимост на България от несъществуващия вече Съветски съюз. Но защо е бил избран като западен език френският, при положение, че по протежение на течението на Дунав само Швейцария е френскоговоряща страна? Защо не, например, немският (което е по-логично заради Германия, Австрия и Швейцария) или английският? Всъщност, по традиция от Обществото на народите, жп-гарите в цяла Европа били с надписи на френски език. Граматично това е сложен език, но за разлика от останалите два, френският е конкретен език. При него не може да се допусне двузначно тълкуване, както това е възможно в английския, който не е конкретен, а контекстен език. При немският пък, съществува опасност от натрупване на много символи за изписване на една единствена дума. Известни са случаи, когато една дума се описва с два реда текст. Но нека да остане малко информация, която да разкажем и в следващата страница.

Принцип на Хайзенберг    Принцип на относителността    Принцип на пропорционалността

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Папиломи    Принцип    Какво означава принцип

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Метастатичен лимфен възел    Възпален лимфен възел    Заболявания на лимфните възли