copyright©by everybody
Автор на снимката - д-р Явор Симеонов
Вижте и научете за още интересни обекти:
Този петоъгълен шестоъгълник-инджикипляктор, се намира близо до река Дунав и Общинския Драматичен Театър "Владимир Трандафилов" във Видин. Върху помпозни, античен стил колони, е монтиран петоъгълният шестоъгълник-инджикипляктор с издялан в масивния гранит надпис "Видин". Чудото е построено по европрограми, но акълът на този, който го е проектирал и изпълнил, е застинал по времето на Вълко Червенков и Йосиф Висарионович. Между другото, във Видин още може да се срещнат хора, на които трябва да обясняваш, че Вълко Червенков вече не е на власт. Вероятно и другаде има. На тази антично-съвременна арка, й липсва само още малко в долния десен ъгъл: "Издялано (Сделано) в СССР". Стоунхендж ряпа да яде. На всичко отгоре, инджикиплякторът не е нито петоъгълен, нито шестоъгълен, а октагонален, демек - осмоъгълен. Най-добрите световни архитекти пушат нервно в ъгъла.
www.investor-bg.com Здравеопазване в България Япония
Но нека сега се вгледаме по-внимателно в това осмо чудо на света. Или поне осмоъгълно. Виждат се два капитела на колони. Ха сега, интелигентни ми читателю, кажи баба: Тенкю! В какъв стил са тези капители? В дорийски, йонийски или коринтски? Затрудняваш се? И аз. Нека видим какво отличава тези древни архитектурни стилове на Елада един от друг. След това ще гледаме на боб и така ще познаем кой стил е на снимката.
Архитектурата на Древна Елада и нейните разнообразни стилове са оставили своя класически отпечатък върху повечето сгради от следващите епохи. Древногръцкият поглед върху естетиката и простотата, изчистените линии, пропорции, перспектива и търсенето на хармония, ще продължи да влияе върху архитектите на Рим, а по-късно ще доминира през Ренесанса. Архитектурната традиция и дизайн имат способността да свързват различни култури във времето и пространството - и това със сигурност важи за наследството на архитектурните форми, създадени от древните гърци. За съжаление за Древногръцкото архитектурно наследство може съдим единствено по останалите храмове и руини на обществени сгради. До нас не са достигнали писмени документи освен произведението De Architectura на римския архитект Витрувий, посветена на император Август. В нея той пише: „Гръцката Архитектурата цели реда, подредбата и евритмията”. Евритмията е философията зад равномерно разположение на елементите в композицията. Принцип, който се следва и днес. Архитектурата на Древна Елада има пет течения или основни стилове - дорийски, йонийски, коринтски, тоскански и композитен. В архитектурата на античния свят са се наложили три от тях. Те са приети за класически. Това са коринтски, йонийски и дорийски. Гръцките архитекти създават тези три стила и оказват силно влияние върху другите два.
Лицево-челюстна хирургия Aсептика и антисептика Карцином на кожата
Архитектурните течения се различават по своя ордер – строй, ред. Ордерите са конструктивни системи за вертикалното организиране на архитектурните компоненти в един храм например: колоната, стволът, капителът и антаблеманът (горната част на храма, лежащ върху колоните). В същото време вътрешните пространства и плановете на гръцките храмове, не са пряко свързани с ордерите, отнасящи се само до издигането по вертикала. Те се променят според размерите на сградата и религиозните предпочитания. През класическата епоха в гръцката архитектура три основни ордера за изграждане на сградите властват: дорийски, йонийски и коринтски, като те се разпознават най-лесно по вида на използваните колони. Капителът (на латински: capitulum – главичка) е увенчаваща част на вертикална подпора – колона, пиластър, стълб, анта или друга конструкция, осигуряваща подкрепа на хоризонтално разположения антаблеман или на арка. Тъй като е по-широк от колоната, той осигурява по-стабилна основа за поемане на натоварването. В класическите стилове капителът е архитектурният елемент, който най-лесно и най-ясно ги разграничава. Заради мястото, което заема, той е любим елемент за орнаментиране и се е превърнал в най-ясния индикатор за стила и епохата. Всеки от основните гръцки ордери се характеризира с различен по форма капител. До 5 век обикновено е украсяван с флорални мотиви. Основните части на капитела са шийка, ехин и абак. Шийката е долната част на капитела, служеща за преход между колоната и ехина. Ехинът е средната част на капитела, която служи за преход между кръглата шийка и квадратна плоча над него – абака. Абакът е дебела, плоска плоча в най-горната част на капитела, а главната му функция е да осигурява широка опора на арката или на архитрава над него.
Капителите се променят през вековете и могат да бъдат много разнообразни като форма: Дорийски капител – изпъкнал ехин без декорация; Йонийски капител – увенчан с волута; Коринтски капител – с формата на обърната камбана и богата растителна декорация; Композитен капител – съчетава елементи от йонийския и коринтския капител; Блоков капител (капител с подложка) – има формата на кубичен блок със заоблени долни ъгли и тясна подложка. По форма е близък до куба, но на всяка от страничните му стени са наложени полуокръжности, обърнати с върховете си към ствола на колоната. Обикновено се среща в романската архитектура; Импостов капител – широк, плосък капител със смесени функции – на капител и импостов блок. Импостовият блок е част от опорната конструкция между ехина и абака. Този вид се ползва във византийската архитектура; Камбановиден капител – с формата на обърната камбана, с отвора нагоре; Капител „застинал лист“ – украсен със стилизирани листа. Типичен е за английската неоготика (12 – 13 век); Капител с фестонирана подложка – всички страни са обработени във форма на полувенци, или плодове, свързани в гирлянди; Капител кошница – монолитен капител, фино резбован със свредели, наподобяващ кошница; Папирусовиден капител – оформен като сноп от папирусови листа; Капител протом – съставен от две животински полуфигури, обърнати с гръб една към друга.
Дентална практика Омегадентагруп ООД Добрата дентална практика във Видин Зъбопротезни имплантати във Видин
Йонийски стил. Появата на Йонийския стил датира от средата на 6 век пр.н.Хр. в Йония, на югозападното крайбрежие и островите на Мала Азия. Населени са с йонийски гърци, където се говорил йонийския диалект. Йонийският стил се е развивал паралелно с дорийския, но достига окончателната си форма в края на ІV в.пр.Хр. – Храма на Атина Полиада в Приена. Бил е разпространен в Йонийските земи – бреговете на Мала Азия и Егейските острови. Тук интересното е, че йонийската колона е поставена винаги върху база (частта между ствола и крепидома). Атическата база, усъвършенствана в Атика, е широко използвана през VІ и V в.пр.Хр. Съставена е от два торуса – изпъкнали криволинейни профили, свързани с вдлъбнат елемент наречен скоция. Най-емблематичният елемент при този ордер представлява капителът, състоящ се от две взаимно свързани спирали (волути), поддържащи значително поолекотения антаблеман. При йонийската колона, канелюрите са разделени една от друга с плоски ленти (наречени листели), най-често 24 канелюра, по-дълбоки от дорийските.
Един от най-известните храмове в йонийски стил е Ерехтейонът, който се намира от северната страна на Акропола в Атина. Храмът е построен между 421 и 407 г. пр.н.е. и е известен със своята отличителна конструкция, подкрепена от шест женски фигури – кариатидите. Йонийският стил често се характеризира с изобразителен, разказвателен фриз, за разлика от триглифите при дорийския ордер. Римската и ренесансовата практика намаляват височината на ентаблатурата като намалят пропорциите на архитрива, което прави фриза по-забележим. Витрувий описва, че дорийският ордер има пропорции, близки до тези на мъжкото тяло, а йонийският разчита по-елегантни и женствени пропорции. Ренесансовите теоретици в областта на архитектурата, интерпретират йонийския ордер като по-представителен от дорийския, и по-малко женствен от коринтския. Йонийският стил е присъщ на библиотеки и съдилища от пост-ренесансовата епоха. Малкото оцелели архитектурни документи от времето преди Ветрувий, не е ясно дали е имало подобни интерпретации през 5 и 4 век пр.Хр.
Лицево-челюстна хирургия - Заболявания на ставите Лимфен възел Добрата дентална практика във Видин
Дорийски стил. Дорийският стил е бил предпочитан в континенталната Гърция и западните колонии – Сицилия и Южна Италия, познати заедно като Магна Греция (Велика Гърция). Партенонът, посветен на богинята на града Атина, е известен като най-големият дорийски гръцки храм, построен по време на Перикъл (447-432 г.пр.н.е.). Партенонът, има черти от дорийския стил, но съдържа и елементи от йонийския. Дорийският стил е сред най-ранните и най-простите от класическите стилове, познат от 7 в. пр. Хр. и достигайки окончателна форма през 5 в. пр. Хр. Дорийската колона представлява вертикален цилиндър, по-широк в основата (пресечен конус).
Първоначално няма нито база, нито капител и има канелюри (жлебове) по цялата си дължина. Често бива наричан мъжки ордер, понеже се наблюдава в първия ред на Колизеума, и се е считало, че понася по-големи тежести. Характерна за стила е дорийската колона – тя е без база, с допрени канелюри в остър ръб, на върха с прост капител, съставен от кръгла възглавница с криволинеен изпъкнал профил (ехин) и квадратна плоча (абак). Антаблеманът лежи върху капитела и е съставен от три хоризонтални елемента – архитрав, фриз и корниз. Една от най-характерните черти на дорийския ордер е неговия фриз с триглифи и метопи. Триглифите са вертикални правоъгълни плочки, изградени над всяка колона, и всяко междуколоние. Метопите са квадратните пана между триглифите, обикновено богато украсени. Когато гръцката възобновителна архитектура е била представена в началото на деветнадесети век, гръцко-дорийския стил не е бил използван широко.
Избелване на зъби във Видин Пародонтология www.ralev-dental.bg
Първите илюстрации на дорийския стил датирали от средата на 18 век. Появяването му в новата фаза на класицизма донесла с него нови значения на примитивната простота, на благородната трезвост, и – в Съединените Щати – на републиканските добродетели. В митниците, гръцкия дорийски стил предполагал отсъствие на корупция, а в протестантската църква – връщане към неопозорената ранна църква, правейки го подходящ за библиотеки, банки и всички комунални услуги, заслужаващи доверие. В древния свят строителството е било голямо.Строителите са били добри майстори, които са знаели и спазвали пропорциите и стандартите при строежите. И днес се възхищаваме, като видим някой стар обект на изяществото и майсторството при направа на фигурите. Трите класически стила са взаимно свързани и често в постройките на единия откриваме черти от влиянието на другия стил.
Коринтски стил. Името на стила идва от гръцкия град Коринт, разположен на най-тясната част на провлака, който отделя полуостров Пелопонес от континенталната част на Гърция. Стилът се характеризира със стесняваща се в диаметър колона към върха и богато украсен капител с акантови листа и спираловидни орнаменти. Според Витрувий, коринтският стил бил измислен от Калимах, вдъхновен от гледката на кошница с дарове на гроба на младо момиче. В кошницата били нейните любими играчки, покрити с правоъгълно парче, за да ги пази от времето. Около кошницата било поникнало растението Синя шапка, което се било вплело в нея. Ако написаното е вярно излиза, че коринтския стил се е появил през V.в. пр. Хр. Коринтският капител може да се възприеме и като продължение на Йонийския. В Късната Античност и византийско време, листата изглеждали като духнати от вятър, вятъра на Вярата. Капителът на коринтската колона ляга направо върху ствола. Има точно определена съразмерност в колоните: каналите по колоната са 24, а височината на колоната е девет пъти диаметъра й. Коринтската колона прилича на Йонийската, но често е по-тънка. Абакът (непосредствено лежащата над капитела на колоната част се нарича абак ) може да бъде украсен в ъглите със спирали, за да продължи ефекта от капитела и понякога има розетка в средата на всяка от четирите си страни.
Ралев Дентал АД Артикулатор и лицева дъга СМА пили, разширители, ендодонтски инструменти
Тази розетка се развива в християнско време като кръст, в кръг, понякога с инициали на Исус Христос. Почти винаги коринтската колона има канали (жлебове по дължина на колоната), ако ли не, си струва да се разгадае причината, поради която няма (може да не са достигнали средства или да е повредена). Понякога каналите, които сами по себе си са украса, биват украсени. По дължината си каналите могат да бъдат набраздени от тънки ивици. Над абака, коринтският стил, из ползва архитрав (дълъг хоризонтален ред, оформен от носещи греди), разделен на две или три части. Понякога тези части са еднакви, друг път влизат в особено съотношение на пропорциите си. Коринтски ордер се е развил последен. С изключение на капитела всички съставни части на ордера били взаимствани от йонийския стил. Според Витрувий, коринтския капителът бил измислен от атинския скулптор и майстор на метални изделия Калимах. Наподобява кошница, с избуяли около нея акантови листа. В своята завършена форма, коринският капител има два реда с по осем акантови листа. За разлика от дорийския и йонийския ордер, коринтският не е бил конструктивна, а изцяло декоративна система. Храмът на Зевс в Атина е в коринтски стил, като неговото строителство е продължило повече от 7 века. Днес са оцелели само 15 от 104 коринтски колони.
Но да не забравим откъде сме тръгнали. Да се върнем на нашия инджикипляктор осмоног с древногръцките (Made in China) колони, увенчани отгоре с хоризонтално легнали паралелепипедни каменни блокове, и те 8 на брой. (Какво правят гръцки колони като архитектурен знак във Видин - тайна, майна. Нерде Ямбол, нерде Стамбул). Потрошена е бая пара на европейския данъкоплатец, в изграждането на нещо, което е нито риба, нито рак. Да беше на дъното на Дунава, сигур щеше да е по-полезно на дунавските риби да се крият зад колоните. Кръглото пространство вътре между колоните в дорийско-йониийско-коринтски стил, е абсолютно празно. Нито мраморна статуя, нито чешмичка, нито някоя голяма кашпа с цветя. Нищо, бе. Нищо. Що да се хабят, като това оскъпява проекта и намалява хонорара. Вярно е, че от време на време някои заблудени младоженци във вторнишка сватба - за да не дойдат много гости - ще си направят селфи вътре в осмогоналното пространство и толкоз. А с тия пари можеше поне една чешмичка да се направи. Или обществена тоалетна. Или фонтанче. Сещам се за един стар италиански филм с Нино Манфреди, където неговият герой, нелегален италиански мигрант в Швейцария, се изпика до едно дърво насред пикника на швейцарците. Като му гледаха пашапортата в полицията дузина ченгета, единият със смръщени вежди го попита: "- Италианец?" "- Никой не е съвършен, господин полицай!" Та и нашите усвоители на евросредства, и те не са съвършени. Древните гърци измислили oргиите. А древните римляни се сетили да поканят на тях и жени. Та и нашата работа. Видин е град, който през вековете е попадал от едни ръце в други, от времената на траки, римляни, византийци и др. Много различни култури са си дали среща тук на границата с други племена и народи; в град, бил столица и крепост. Има ли чужда диаспора, която да е оставила най-отчетливо своя отпечатък в историята и настоящето? Видин е истински кръстопът на култури и цивилизации, а много от тях са оставили своя отпечатък в града – някои по-силно, други по-прикрито. Ако търсим най-отчетливата чужда диаспора, която е оставила дълбок белег върху историята и дори настоящето на Видин, няколко групи изпъкват: Османското и турското наследство. Османците владеят Видин повече от 500 години (14–19 век), което неминуемо оставя траен отпечатък. В града е имало значително турско население, което в определени периоди е доминирало. Днес турската общност е по-малка, но османските следи са видими – Джамията на Осман Пазвантоглу, старата турска баня (хамам) и архитектурните влияния в стария град. Еврейската общност. Евреите се заселват във Видин още през Средновековието, но се увеличават значително след изгонването на сефарадските евреи от Испания (1492 г.). Те оставят сериозен отпечатък в търговията и културния живот на града. Синагогата на Видин, макар и в руини дълги години, е символ на тази някогашна процъфтяваща общност. Влашко-румънското влияние. Поради близостта на Видин до р. Дунав и Влашко (днешна Румъния), влашкото влияние е осезаемо. В различни периоди влашки търговци, войници и преселници са играли роля в развитието на града. Деспот Влайку и Мирчо Стари са сред влашките владетели, които имат контрол над Видин. Австрийско-немско влияние. През 18–19 век Видин има връзки с Австро-Унгария, а някои австрийски инженери и търговци оставят своето влияние, особено в инфраструктурата и търговията по Дунав. Днес тези диаспори са малобройни, но историческите им следи са живи. Интересно е, че Видин е бил средище на толкова много култури, но малцина се замислят как те продължават да живеят в паметта на града.
Контакт с екипа на Ралев Дентал АД Онлайн магазин за дентални материали Следдипломно обучение на Ралев Дентал
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.