Сипей в Пирин - поради алпийския релеф на планината там се срещат доста сипеи. Неприятното е че когато човек се опитва да се изкачва по сипей (не само в Пирин) и особено на слизане, в един момент камъните се свличат и ходещият губи равновесие. Поради това при преминаване през сипеи трябва да сме особено внимателни, особено ако наблизо има и пропаст.
Байкушевата мура Сравнение на имплантатните системи Зъболекар в Пловдив Онлайн магазин за дентални материали
www.tourinfo-bg.net Карцином на кожата Църна могила
www.dentalimplants.bg Палашица Връх Вихрен
Новини от имплантологията Костни дистракции Първи балонен синуслифтинг Балонен синуслифтинг
Връх Църна могила, на заден план - Кутело 1 и Кутело 2
Джамджиевият ръб - и там е пълно със сипеи. На някои места скалата става вече по-стръмна, камъни не се задържат и не се образува сипей
Спускане по рида Църна могила. Вляво - сипей, който в един момент се превръща в отвесна скала. Вдясно - клекове, от трън - та на глог!
Скален улей под ръба Стражите. Почти винаги такива улеи са пълни с насипни камъни и на практика съдържанието им е сипей - преминава се много трудно
Връх Голям Полежан, гледан откъм Стражите. Комбинация от сипей и отвесна скала, предизвикателство за всеки алпинист! Всъщност алпинистите никак не обичат да преминават през сипеи - няма надеждна техника за осигуряване в сипея. Клиновете не могат да се забият никъде и на практика няма къде да завържеш осигурителното въже. Така че отвесната скала си е сигурна работа!
Скални улеи и сипеи под Голямата Стража
Логично е че през зимата сипеите изглеждат по коренно различн начин. Техниката за преминаването им, която сте си изработили през лятото, няма да бъде ефективна в този случай - ще ви бъдат необходими котки и пикел. Проблемът е че много често там, където през лятото се образуват сипеи, през зимата е лавиноопасен район - и това далеч не е случайно. Тъй като честото падане на лавини ерозира склона, през лятото там остават скални отломки и по-дребен камънак - формира се сипей. В подкрепа на тази теория е релефът на рида Палашица в Пирин - там често падат лавини, а през лятото ще откриете доста сипеи. Обратно, по югозападния склон на Вихрен сипеи няма (там скалата е почти само под формата на стъпала), а лавини също падат често.