Мрачно време в Пирин

Мрачно време в Пирин - случва се често, през всеки един сезон, за нещастие на фотографите. Малко фотоапарати се справят при автоматични настройки толкова собре при мрачно време - силата на автоматичните настройки (режим Р) е при ясно време. За да направите добра снимка при мрачно време, е необходимо да си поиграете с настройките и преди всичко да експериментирате много. Някои начинаещи, а и не само начинаещи колеги използват следния подход - правят се огромен брой снимки с различни настройки, някои от които - напълно хаотични зададени. Идеята е все някой кадър да стане ефектен, което наистина се и случва на практика. Проблемът е че ефектният кадър не може да се повтори, поради което нашият екип предпочита да снима с минималните си познание кое и защо се случва по определен начин...

Снимка на подножието на връх Каменица при мрачно време в късен летен следобед

Подробна информация за Пирин планина    Върхове в Пирин    Езера в Пирин    Информация за Башлийски езера    Зъбни импланти

Мозговишка порта при ужасни атмосферни условия - проливен дъжд с гръмотевици. Само за момент облачността се разкъса, при което успяхме да направим тази снимка. Успяхме да се изкачим малко под връх Кельо, след което се върнахме - мълния изтрещя само на 300 - 400 метра от нас. Звуковият ефект се яви около секунда след светлинния.

www.see-bulgaria.com    www.see-bulgaria.net    Меки тъкани    Кост



Групата на Малокаменишките езера, снимани при мрачно време от връх Кралев двор. Времето всъщност не е толкова мрачно, такова го прави синият филтър.

www.ralev-dental.bg

Мрачно време при залез. Тогава облаците над планината се оцветяват и могат да се направят ефектни снимки

Мрачно зимно време над хижа Безбог. В един момент светлината стана толкова извънземна, че цветнтие снимки изглеждаха на практика чернобели. Горната снимка не е редактирана по никакъв начин, компресирана е единствено от формат raw към png. На снимката се вижда скалният гребен, който се отклонява от Главното Пиринско Било и завършва с връх Сиврия. Това е страничното било на връх Сиврия, едно от най-късите странични била в Пирин планина.

Рискове в имплантологията    Конична връзка    Морзов конус    Долночелюстен канал



Малокаменишки циркус - в него са разположени Малокаменишките езера. Той всъщност е част от големия циркус Белемето, в който е разположено Тевното езеро и заслонът Тевно езеро

Изкачване към Кралевдворската дясна порта

Склонът на връх Сиврия в един студен зимен ден

Тъмно облачно време в късен следобед, когато нашият екип се спускаше от Църна Могила към Бъндеришка поляна. Вижда се връх Кутело - той е над клековете, а зад него е мощният скален ръб на връх Вихрен. Вляво от връх Кутело добре се различава ридът Палашица - той е по-нисък от Църна Могила и по-леснодостъпен, но и там си заслужава човек да се изкачи.

Изкачване на връх Църна Могила в един мрачен следобед. Преходът от връх Кутело по хребета не е лесен, но нещо опасно няма - навсякъде хребетът е широк и няма нещо общо с Кончето или Котешки чал. Маршрутът е маркиран с каменни пирамидки и няма опасност да се изгубите. Единствено в някои участъци може да се наложи да се върнете обратно 10 - 20 метра, тъй като се стига до отвесни скали, по които няма как да се спуснете без осигуровка.

Спускането от връх Кутело към Църна могила. Важно е че високата скала, която се вижда на снимката, се преминава отдясно - гледано от долу. При спускането отгоре се дръжте вляво и няма да сгрешите. Възможно е да се спуснете и вдясно, но на едно място става много трудно. Вляво пък ще трябва да преминете през един сипей, но той е само около 15 - 20 метра.

Когато веднъж сте се спуснали по сипея и стръмната скала, ходенето по рида Църна Могила става приятно. На едно място при изкачването трябва да заобиколите стръмна скала, но има пътека, която се проследява сравнително лесно - тя завива вдясно от вертикалната скала и се изкачва нагоре към най-високата точка на рида - едноименният връх, Църна Могила. Изкачването в последните метри е трудно, тъй като склонът е доста стръмен, но нещо опасно отново няма. Разбира се, това е преценка на нашия екип. А преценките са строго индивидуални - ако отидете там и ви се види изключително трудно, просто се върнете обратно. Вероятно един алпинист, който изкачва осемхилядници, ще премине през Кутело и Църна Могила за една трета от времето, за което ние преминахме, но... възможностите на различните хора са различни. 

Спускане от връх Кутело към Църна Могила - добре се вижда цялото трасе на прехода

Спускане към циркуса Църна Могила. Дъното на този циркус е покрито със ситни камъни и се върви трудно - обувките на туриста бързо загребват различни камъчета и се пълнят с пясък, особено ако са по-ниски. Къде точно излиза циркусът и дали си заслужава да ходите там, не ни е известно, тъй като не сме се спускали до края му. Нашият екип се интересува повече от върховете в България, тъй като от почти всички от тях се откриват невероятни гледки и могат да се направят добри снимки.

Изглед към връх Палашица - той е много по-леснодостъпен от Църна Могила, и в същото време е по-нисък

Хребетът Църна Могила - почти навсякъде е широк и се преминава лесно

Хребетът Църна Могила и на заден план - връх Кутело. Изкачването на Кутело от тази страна не е най-лесната работа, но се преминава, дори и от начинаещ турист. Единственият проблем е че преходът става доста дълъг - трябва да тръгнете от база Академика или Бъндеришка поляна и да се спуснете за финал на хижа Бъндерица, но това си отнема поне 10 - 11 часа.

Много стръмно спускане надолу към циркуса с неговия изход. Къде точно води изходът на циркуса Църна Могила, не е много ясно. Всъщност възможностите не са много - когато изтича вода при топенето на ледовете, тя няма къде да отиде, освен да се влее в река Бъндерица. Не сме проследявали изхода на циркуса, но един ден имаме амбицията да го направим. Вероятно обаче коритото е обрасло с какво ли не, тъй като вода тече само през пролетта.

Връх Кутело наднича над ръба на връх Църна Могила. Вляво от Кутело в далечината не се вижда нещо друго, а хребетът на връх Вихрен