Зимата е най-студеният сезон в умерения и субтропичния климатичен пояс. Разбира се, същото важи и за субполярния и полярния климатичен пояс, с тази разлика че там температурите падат до екстремно ниски стойности - от порядъка на -60 до -70 градуса по Целзий. В умерения климатичен пояс през зимата най-ниските температури са от -20 до -30 градуса, а в субтропичния - някъде около 0 градуса по Целзий. В тропичния, субекваториалния и екваториалния климатични пояси няма зимен сезон, има сух и дъждовен сезон в зависимост от локализацията. За повечето хора зимата е най-неприятният сезон; разбира се, има и изключения - скиори, туристи, фотографи и алпинисти очакват с нетърпение да дойде зимата, всеки със свое собствено основание.
В България през зимата рядко се срещат температури под минус 20 градуса по Целзий. В град Кнежа обаче много често температурите падат до - 27 - 28 градуса, тъй като се среща явлението температурна инверсия. Това представлява спадане на температурата в котловини, оградени отвсякъде с планински склонове и се случва по следния механизъм: през деня Слънцето нагрява въздуха в дъното на котловината, в резултат на което той се издига нагоре. И тъй като природата не търпи празно пространство, от околните склонове моментално се спуска по-студен въздух към дъното на котловината. Така температурата спада драстично; няма и циркулация на въздуха поради това че котловината е затворена, съответно няма как студеният въздух да се измести от най-ниската част - в случая град Кнежа. Редовно метеоролозите съобщават за температури от минус 20 градуса на връх Мусала и минус 28 в град Кнежа - това е и най-ниската измерена температура в България, минус 28 градуса по Целзий. Разбира се, няма как да има сигурност дали това е наистина най-ниската температура, тъй като статистиката включва само населени места и върхове, на които има метеорологични станции. Така например през зимата на 2018 година нашият екип пътуваше между Видин и Монтана около 23.30 часа; в една не напълно затворена котловина между два склона терметърът на служебния автомобил отчете минус 33 градуса по Целзий!
Понякога температурната инверсия е полезен природен феномен. В град София също доста често се наблюдват подобни инверсии - столицата на България също е разположена в затворена котловина, Софийското поле. Докато работеше металургичният комбинат Кремиковци, при температурна инверсия въздухът в София не беше толкова мръсен - защото топлият въздух, който се издига нагоре към атмосферата, увлича със себе си и замърсяванията и те не остават в котловината. Това е доста актуално напоследък при замърсяванията в София с фини прахови частици - в дни с температурна инверсия замърсяванията са чувствително по-малко. В дни без температурна инверсия обаче въздухът в затворени котловини е доста замърсен.
Пирин Зъбни импланти Керамични конструкции Академия Родопи
Регистър на лицево - челюстните хирурзи
Автомагистрала Тракия през зимата - участък между Сливен и Ямбол
Рила при зимни условия, снимана от местността Цигов Чарк край град Батак