Град Видин - крепостният ров на крепостта Баба Вида

Крайдунавският парк на Видин

Град Видин - крепостта Баба Вида. Вижда се част от крепостния ров, който в миналото е бил пълен с вода от р. Дунав.

Снимката е направена от крайдунавския парк на Видин.

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Венцеслав Ралев

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Организъм    Зъболекар в Пловдив    Композити    Зъбни импланти

В предишната страница разказахме за перпективите пред речния туризъм. Тук ще поговорим за това, каква е ситуацията и дали е разрешен промишленият риболов в българската отсечка на река Дунав и какви речни видове риба се срещат в реката? Промишленият риболов в българската част на река Дунав е разрешен. Но при строги регулации и ограничения, определени от националното законодателство и международните споразумения за управление на риболовните ресурси в Дунав. Философията на всяка рестрикция често е обвита в гъста мъгла. Но като че ли в дадения случай ограниченията изглеждат целесъобразни и разбираеми.

Понеже човекът няма само права и свободи, а има също така и задължения. Съществуват сезонни забрани. Има определени периоди на забрана за риболов, за да се защити размножаването на рибите. Например, през пролетта (обикновено от април до юни) се въвежда забрана за риболов на някои видове. За улов на определени видове риба, съществуват изисквания за минимален размер, под който уловът е забранен. Разрешено е използването на специфични видове риболовни съоръжения, като се регулира големината на мрежите и количеството улов.

Избелване на зъби    www.ralev-dental.eu    www.ralev-dental.net

Без регулации, само с доверие към поведението на риболовците, очевидно не е достатъчно. Психологията на човека е такава, че той, воден от естественото си его, иска всичко и веднага. Човешкото око няма насита. Такива са реалностите на живота и те трябва да се отчитат. Промишленият риболов изисква лиценз и спазване на квоти, определени за улова на различни видове. Река Дунав е дом на богато разнообразие от сладководни рибни видове, включително икономически значими и застрашени видове. Икономически важни видове са широко разпространеният и популярен за риболов Шаран (Cyprinus carpio). Едра, люспеста, но вкусна риба, желана за много трапези. Уловът на шаран е генератор на ендорфини (които отговарят за удоволствието) за всеки рибар. Толстолоб (Hypophthalmichthys spp.). Въведен за управление на водната флора, той е важен за промишления риболов. Сом (Silurus glanis). Обикновено дънна риба, един от най-големите хищни видове в Дунав.

www.ralev-dental.com    Дентална практика в Пловдив    Зъбни импланти

Бял амур (Ctenopharyngodon idella). Използва се и за биологична регулация на растителността. Кефал (Leuciscus cephalus). Широко разпространен и предпочитан за риболов. Бабушка (Rutilus rutilus). Често срещан вид с висока популация. Застрашени и защитени видове са Есетра (Acipenseridae), Белуга (Huso huso),Руска есетра (Acipenser gueldenstaedtii), Стерлет (Acipenser ruthenus). Есетровите видове са критично застрашени поради презастъпване и бракониерство, като уловът им е забранен. Защитен е и видът Щипок (Cobitis spp.). Малък вид риба, обитаващ чисти води. Дунав приютява и други речни видове риба.

Контакт с екипа на Ралев Дентал АД    Онлайн магазин за дентални материали    Следдипломно обучение на Ралев Дентал

Например, Каракуда (Carassius carassius). По-устойчив вид, разпространен широко. Костелива и люспеста средна по размер риба, но много вкусна за скара. Като стана дума за костеливи, нека споменем една, която не е такава; напротив, по-замазнена и без толкова кости. Попче (Gobio gobio). По-малък вид, срещан в крайбрежните зони на реката. Рибите от Дунав се използват както за прясна консумация, така и за производство на рибни продукти. Промишленият риболов е важен за местната икономика, особено в малките крайречни селища. Съществуват обаче и някои екологични предизвикателства. Замърсяването на водите е едно от тях. Индустриалното и битово замърсяване влияят върху местообитанията и развитието на популациите на рибите. Изграждането на язовири и хидротехнически съоръжения затруднява миграцията на някои видове, особено есетрите. Това води до т.н. хабитатна фрагментация. По една или друга причина, в Дунав са въведени инвазивни видове риби, които са по-агресивни като реакции в борбата за оцеляване. Те конкурират и изтласкват местните видове. Промишленият риболов в българската част на река Дунав е разрешен, но е строго регулиран, Логиката е, да се осигури устойчиво използване на рибните ресурси. Добра мисъл. В реката се срещат разнообразни рибни видове, като най-голям интерес представляват икономически ценните като шаран и сом, но също така и застрашените есетрови риби. Съчетаването на устойчив риболов с опазването на екосистемата на Дунав е ключово за бъдещето на този отрасъл. Останете с нас и посетете и следващата страница, където ще разкажем какви - освен наносни - са островите по Дунав. Колко и кои са българските острови и с какво са известни. Няма да скучаете.

Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Снимки от Бургас    Градове в България    СМА пили, разширители, ендодонтски инструменти