www.ralev.biz www.ralev.ws www.see-bulgaria.com
copyright©by everybody
Автор на снимката - д-р Венцеслав Ралев
Мислихме и спорихме дали да оставим "сахара жълто" атрактивната кофа за смет на Община Видин в кадъра или да я трийнем. Накрая, точно преди да стигнем до бой, стигнахме по-напред до становището, че такава е голата истина. Другото щеше да е, да прикрием нечии чужди срамотии. Защо да го правим? От една страна, все пак хората трябва някъде да си хвърлят "хартишките и кутишките", както казват по Видинско. По-добре там, отколкото в рова. Нали така? Обаче на фона на достолепната старина, тая ярко оцветена пластмаса кърти мивки и крепостни стени. Значи преди N на брой столетия, старите българи са направили нещо, което е устояло на битки и природни катаклизми. Новите българи, на гребена на последните технологии, са сложили една времянка, която при първия по-силен порив откъм Дунава, ще хвръкне ведно със съдържанието в нея. Ех, че мъка има по тоя свят! Пишете ни на имейлите по-долу, какво мислите по темата и най-вече с идеи, как да се облагороди визията на иначе нужните атрибути на съвременния живот?
Вижте и научете за още интересни обекти:
Виж България www.tourinfo-bg.com Зъб
В предишната страница научихме дали е разрешен промишленият риболов в българската отсечка на река Дунав и какви речни видове риба се срещат в реката? Сега ще изследваме нещо друго. Какви - освен наносни - са островите по Дунав? Колко и кои са българските острови и с какво са известни? истината е, че от всички дунавски страни, само при България Дунав минава край нея, оформайки северната ни граница. Но не минава през България; ние нямаме Дунав от бряг до бряг, а само от бряг до остров. бог така се е разпоредил и трябва да приемем смирено и благодарно това. Колцина от нас знаят кко острова има в българската част от течението на Дунав и с какво са известни и характерни те? В българската част от течението на река Дунав има около 70 острова, като точният им брой може да варира в зависимост от промените в речното течение и водния режим. Тези острови са интересни не само с природната си красота, но и с екологичното и историческото си значение. Някои от тях са обитавани, докато други са част от защитени територии и представляват местообитания на редки видове флора и фауна. Ето някои от по-известните острови и техните характеристики:
Първична стабилност на базалните импланти Първична стабилност на имплантите с награпавена повърхност Зъбни импланти
Остров Белене (Персин). Най-големият български остров на Дунав и трети по големина в реката. Част от природен парк „Персина“, който е богат на редки и защитени растителни и животински видове. Островът е известен и с историческата си роля, тъй като на него е съществувал „трудово-изправителен“ лагер по време на комунистическия режим в България. В него, по вина на комунистическите властници, са намерили житейския си край без съд и присъда много български политически затворници. Остров Вардим. Той е разположен близо до град Свищов. Известен е със своята уникална природа, включително стари лонгозни гори, и е местообитание на редки птици, като белия щъркел и малкия корморан. Островът е обявен за защитена местност. Козлодуйските острови са група острови в близост до град Козлодуй. Сред тях най-известен е островът с паметника на Христо Ботев. Мястото е исторически свързано с дебаркирането на Ботевата чета през 1876 г. Друг въпрос е, естествено, че четниците са дебаркирали на твърда земя; не на острова. Остров Магареца се намира при град Лом. Привлича рибари и любители на природата с живописните си брегове и спокойната среда. Остров Батин привлича вниманието с това, че е вторият по големина български дунавски остров, разположен до село Батин. Той е богат на дивеч, което го прави популярен за лов и наблюдение на птици. На теория, колко ли дивеч може да има на един малък остров, но не, няма грешка. Има.
Периимплантит при базални импланти Протезиране върху базални импланти Успеваемост при базалните импланти
Дунав мие бреговете на остров Есперанто, разположен по течението на реката в Област Враца, община Оряхово. Странното си име островът получава през 1934 г., когато на него се провежда национален есперантски конгрес. Есперанто (Esperanto) е разпространен изкуствен международен спомагателен език. Община Оряхово дарява острова на местното есперантско дружество. идеята, че хората ще започнат да го изучават и да говорят на него вместо на някой от исторически утвърдилите се езици, се оказва много утопична. Извън странното си име, островът е добро място за отдих, риболов и разходки. Дунавските острови имат висока екологична стойност. Много от островите са част от защитени територии и са включени в екологичната мрежа "Натура 2000". Те са дом на редки и застрашени видове птици, бозайници, земноводни и насекоми. Част от тях са с историческо за българите значение. Някои острови са свързани с важни събития от българската история, като например, слизането на Ботевата чета на българския бряг. Островите са с разнообразни природни ресурси. Лонгозните гори, влажните зони и дивечът са характерни за тези острови. Повечето имат и добър туристически потенциал. Островите привличат любители на природата, риболовци, туристи и екоактивисти. Дунавските острови са неразделна част от културното и природното наследство на България. Но какви са островите по Дунав като начин на образуване (освен наносни)? Островите по Дунав, освен че са предимно наносни, се образуват и чрез други процеси, свързани с геологията, хидрологията и движението на реката. Някои от основните механизми на тяхното образуване са: Ерозионни острови. Образуват се в резултат на неравномерната ерозия и отлагането на речни наноси. При висока скорост на водния поток, реката измива материал от едни зони и го отлага в други, създавайки острови. Тези острови често имат променлива форма и размер в зависимост от сезонните промени в дебита на реката. Тектонски острови. Те се появяват в резултат от тектонични движения и пропадания в земната кора. Обикновено тези острови представляват издигнати скални масиви, които впоследствие са били обградени от водата на реката. Те са редки по Дунав и обикновено имат скалист характер.
Курс по хирургия в Румъния Конгрес в Рим Имплантатни размери - характеристики
Лагунни острови се образуват на места, където Дунав създава плитки заливи или лагуни, които постепенно се отделят от основното течение на реката. Тези острови често са ниски и заблатени, покрити с растителност. За мнозина тази материя може да е непозната и странна, но е полезно да знаем, че по тази голяма европейска река има и острови от ледников произход. Въпреки че Дунав не е директно ледникова река, някои от островите му може да имат остатъчна връзка с процеси, свързани с топенето на ледници в по-стари геологични епохи. Това са издигнати участъци земя, които са останали незасегнати от ледниковите отлагания. Скално-алувиални са островите, при които има съчетание между скалиста основа и наносни отлагания. Такива острови имат твърдо ядро (обикновено от варовик, пясъчник или друг устойчив материал), което е било заобиколено и покрито с по-меки наноси. Острови, създадени от свлачищни процеси, се образуват при свличане на земни маси в реката, което води до издигане на части от дъното и създаване на остров. Това е сравнително рядък механизъм в контекста на Дунав. Изкуствени острови възникват в резултат на човешка дейност, като драгажни или строителни дейности. Например, някои острови са се образували или модифицирали след коригиране на речни брегове или строеж на съоръжения. Островите, различни от чисто наносните, обикновено са по-стабилни и по-слабо засегнати от сезонните промени в нивото на водата. Те често служат като места за специфична флора и фауна, която се адаптира към техния уникален релеф. В българската част на Дунав повечето острови са наносни, но наличието на ерозионни и скално-алувиални острови добавя географско разнообразие. Ако информацията, споделяна тук в атрактивна и увлекателна форма, ви заинтересува и развива неусетно и леко вашето образование, отидете и на следващата страница, където ще се разходим между Видин и Лом. Какви забележителности очакват да ги видим между тези два съседни дунавски града? Останете с нас, за да научите.
Размерът е от значение - имплантатни размери Зъбни импланти Зъбни импланти - история
Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД
Облаци Мемориал на жертвите на комунизма Зъбни импланти - кой има право да ги поставя?
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска.
Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.