Видин - плажът край крепостта Баба Вида

Видин - плажът край крепостта Баба Вида

Покрай крепостта Баба Вида се простира пясъчна ивица, удобна за плаж през лятото

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Венцеслав Ралев

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Метастатичен лимфен възел    Възпален лимфен възел    Заболявания на лимфните възли

Мнозина чакат летните жеги, за да запрашат към морските плажове - български и чужди. Но има и такива, които ползват плажовете, които са им подръка. При това, те са и безплатни. Например, жителите на крайбрежните на река Дунав селища често се спасяват от големите жеги в хладните дунавски води. По най-различни причини - заетост, бюджет, някаква домашна работа, дискомфорт от стълпотворение хора по плажа или във водата, за мнозина морето не е тема. Кои са най-посещаваните и известни плажове по река Дунав в българската отсечка на реката? По българската отсечка на река Дунав има няколко популярни и често посещавани плажа, които привличат туристи и местни жители през летния сезон. Някои от най-известните: Плажът на остров Персин (Белене). Намира се в близост до град Белене, на остров Персин (част от Природен парк "Персина"). Плажът е предпочитан заради чистата природа и спокойствието. Районът е подходящ за къмпинг, пикник и разходки. Ломският плаж. Разположен край град Лом. Привлича посетители с широката си пясъчна ивица и близостта до града. Популярен е за разходки, риболов и плажуване. Плажът при Видин. Намира се край град Видин, в близост до крепостта "Баба Вида". Плажът е добре поддържан и често посещаван от местни жители. Районът предлага комбинация от културни и природни забележителности. Плажът при село Арчар. Село Арчар е близо до Видин. Плажът е известен със своята дива природа и спокойствие. Често е предпочитан от любителите на риболова и каякинга. Плажовете около Силистра. В района на град Силистра има няколко места за плажуване по река Дунав. Те са по-малки, но предлагат уют и спокойствие, както и възможности за водни спортове. Плажът при Никопол. Близо до град Никопол има зони за плажуване, които са популярни сред местните жители. Районът е известен със своята природна красота и исторически забележителности. Плажът при Тутракан. В района на град Тутракан има места за плажуване, които са по-непретенциозни, но подходящи за релакс и наслада на реката. Плажовете по Дунав често са със смесени пясъчни и чакълести ивици. Водите на Дунав може да са по-хладни в сравнение с морските плажове. Някои места са подходящи за водни спортове, риболов и къмпинг. Условията на плажовете зависят от нивото на реката и сезонните промени. Препоръчително е да ако решите да плажувате, да се информирате за актуалното състояние на плажа преди посещение, за да не попаднете там в грешен момент.

Папиломи    Принцип    Какво означава принцип

В страницата, която предхождаше сегашната, започнахме да ви запознаваме с някои чудесни природни и исторически забележителности от Видин до Лом. Нека сега продължим разходката с още и още места за посещения. Натоварена с голямо културно-историческо значение и обект на масов туристически интерес е местността "Анище". Тя е непосредствено до пътя Салаш - Белоградчик на 2 км източно от село Граничак. На това място са открити останки на разрушено антично селище. Една отделна постройка разполагала с 4 стаи. Близо до нея е разкрит и втори ансамбъл, подобен на първия по начина на разположение на помещенията. Намерени са множество фрагменти от глинени съдове, монети, накити. Счита се, че това е римска вила, разположена на пътя Рациария-Наисус (сега Ниш). Вилата вероятно била разрушена по време на варварските нашествия в края на III в и началото на IV в. Алботинският скален манастир (няричан в някои източници още и Албутински манастир), се намира в местността Алботин (Албутин) по течението на река Тополовец между селата Градец и Раброво, в близост и до село Делейна. До него се достига по стръмна, тясна песъчлива пътека, в чиято основа има чешма. Скалният масив се намира отдясно на пътя, идвайки от Видин, преди село Реброво. Под него е издигнат малък параклис. До наши дни са достигнали твърде малко сведения за миналото на Алботинския манастир. Предполага се, че е изграден през XIII век. Сред оскъдните исторически данни в регистър на Видинската кааза от 1560 г, изпъква и споменаването на вече изчезналото село Алтовин. В скалния масив откъм северната страна на реката е бил изграден споменатият манастир. Били ползвани естествени плитки пещери и скални навеси. Допълнително били издълбани помещения и пристроени външни фасади и стени. Манастирският комплекс, също както и цялата местност, са леснодостъпни. Това било като покана за разбойници и иманяри да подложат комплекса на унищожение. В по-ново време от меката скала са добивани камъни, иманяри са изкопали големи дупки, нанасяйки непоправими щети.

Принцип на Хайзенберг    Принцип на относителността    Принцип на пропорционалността

Чобани, овчари, всякакви скотовъдци са го използвали през лятото за паша и почивка на своя добитък. След всичко това не е чудно почти пълното му унищожение. Възстановяването на обителта би било труден процес. До Алботинския манастир се стига по стръмен тесен път. Неговите части са разположени верижно, за което е съдействало както терасовидното разположение, така и извънредно меката скала. Всяко помещение е имало изход към терасата, покрита някога с обединяващ чардак, висящ като гнездо на 20-25 метра над реката. Манастирският храм се намира в междинния сектор, издълбан в най-вътрешната част от извивката на скалния масив. Южната и югозападната част на църквата са напълно унищожени, тя е ориентирана според изискванията на православния канон от запад на изток. Множество разкрити гробове, 29 на брой, са основно на миряни. Манастирът е бил много почитан и желано място за покой на неговите дарители. Северозападната част на манастира е била двуетажна. Там е и втората по големина зала след църквата. Предполага се, че е служела за трапезария. Това е мястото, където духовните отци са посрещали поклонниците, гостите на манастира, оказвали са им традиционното манастирско гостоприемство. На изток от църквата има други помещения. Едно по-голямо и след него последователно разположени множество килии, които впечатляват със скромността и практичността си. Много важна част на манастира била естествената тераса пред неговите помещения. Тя е драматично променена от каменоломците, които разрушили голяма част от нея, включително и фасадните стени. Тук се намират и разкритите гробове. По тяхното разположение се приема, че гробовете са на светски лица с фамилни връзки, ктитори и благоукрасители на манастира. Единичните и по-разпръснатите, са на членове на манастирското братство. Името на манастирския храм не е известно. времето е заличило спомена на кой светец е била посветена изсечената с голям труд в скалите църква.

Принцип на работа    Принцип на солидарността    Принцип на субсидиарността

Природната забележителност "Водопад на река Стакевска в местността "Бялата вода" е сред борова гора в землището на с. Стакевци, община Белоградчик, на площ от 1,6 ха. Скътан високо сред дебрите на Стара планина, красивият водопад допълва невероятно пейзажа на девствената природа в този район. Водопадът “Петков церак” е разположен в близост до с. Бойница. Височината му е над 6 метра. Водопадът е изключителна рядкост за този район и се отличава на фона на обкръжаващата го среда с естествената си красота. Природната забележителност „Бабу“ представлява характерни скални образувания от червен пясъчник, скални стени, колони. Намира се в землищата  на с. Средрогрив, община Чупрене и с. Гюргич, община Ружинци, област Видин. Има обща площ от 289,961 дка. Оформил се е забележителен обект на неживата природа. Естетичен и привлекателен, Бабу е идеален за познавателен туризъм. Скалните брегове и водоскоци на река Чупренска, са рядко виждана атракция и много красиви. Намират се в с. Прототопинци, община Чупрене. Средновековната и римска пътна станция "Артанес" е тракийска, антична, късноантична, средновековна и османска крепост и римска пътна станция. Известна е още и с имената Алмус, Лом, Лом паланка. Тя е разположена насред днешния кв. "Калетата" в град Лом. Около 29 г. от новата ера римляните изградили кастел и пътна станция и го нарекли Алмус. Счита се, че името е възприето от едноименната река край която е разположен. Алмус е обозначен и върху някои западноевропейски карти от XVI-XVIIIв. Пътната станция е разположена на Крайдунавския път на Римската империя, който в западната си част е започнал да се изгражда още по времето на император Тиберий. Предполага се се, че е имало речно пристанище, обслужващо военния флот и търговските кораби.

Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи

Лепенишкият светилищен комплекс - срещан също като Скално светилище "Чачин камък", е вероятно непроучено древно култово място, което се намира на около 5 км от гр. Белоградчик. Скалният масив, върху който е разположен светилищният комплекс, се намира точно срещу природния резерват Белоградчишките скали. От скалното възвишение има видимост към целия южен, източен и западен хоризонт. Скалата е сравнително равна и на места, посредством ерозия и изветряване, са се образували своеобразни площадки, удобни за обработване. На една от тях е издълбан петроглиф, който според някои специалисти представлява модел на Слънчевата система. Жреческият молитвен заслон се намира върху скално образувание, точно в подножието на извисяващата се нагоре скална стена, в близост до град Лом. Скалата е много подобна на Боров камък, както и на още една, разположена на север от Боров камък. Заслонът не е голям; представлява полусферична ниша, разположена в нещо като изпъкнала навън скална черупка. На южната страна на черупката е изсечен прозорец, имащ формата на правоъгълен триъгълник. Прозорецът гледа право към Боровишкия манастир. Това дава основания на специалистите да допускат, че черквата е построена на мястото на по-старо светилище. В следващата страница ще ви разкажем повече за църквите, които туристът или богомолецът може да срещнат и посетят в България. Кои са храмовете на бог в страната ни? От кои конфесии и направления в християнството? По какво се отличават и как се разпознават? Продължете с нас; информацията и знанията, получени тук, ще бъдат интересни и вероятно - полезни и ценни за мнозина. Ще добавим смирено, че са подбрани в нашия туристически информационен сайт търпеливо; с много труд и отделено време, но за вас са напълно безплатни.

информация за река Дунав    екзарх Антим I    Принципен като Гюро Михайлов

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Строеж на лимфен възел    Устройство на лимфен възел    Тимус

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Лимфна дисекция    Екстирпация на лимфен възел    Отстраняване на лимфен възел