Брезница

Брезница е село в България, което дава името на Брезнишките езера в Пирин, както и на Брезнишкия циркус. Селото е разположено върху източните склонове на Пирин, на 17 километра от град Гоце Делчев, поради което и административно се причислява към община Гоце Делчев. Към март 2017 година в Брезница по адресна регистрация живеят 3396 души, т.е. това е едно от най-големите села в цялата община. През Брезница преминава река Туфча. Въпросната река започва от Средното Брезнишко езеро и се спуска стръмно надолу, след което се влива в река Места. Освен това от село Брезница започва четвъртокласен път, който достига до хижа Гоце Делчев, а от там и до Добринище. Пътят е изключително живописен, но в лошо състояние; през лятото сме виждали да преминават маршрутки и всякакви камиони, докато при зимни условия пътят е непроходим. Разстоянието от село Брезница до хижа Гоце Делчев е 17 километра. До скоро жителите на Брезница се занимаваха основно с отглеждането на тютюн и различни тревни насаждения, както и с животновъдство. Надморската височина на селото е 715 метра; в селото има джамия, кметство, две читалища, обединено детско заведение "Еделвайс" и СОУ "Св. Св. Кирил и Методий". Има и цели две читалища - те носят името на Петко Р. Славейков и Пенчо Славейков. Пощенският код на село Брезница е 2972. Близо до селото има две пещери - Чаталестата, която е дълбока 25 метра, и Туфча, с дълбочина 12 метра.

Постепенно с намаляването на изкупните цени на тютюна все по-малко хора в Брезница се занимават с отглеждане на тютюн. След 2010 година постепенно започват да се строят шивашки цехове, в които да работят местните хора и хора от съседните общини. Поради това през 2018 година безработица в селото няма, има над 30 магазина и кафенета, два хотела и стандартът на живот е доста добър. Около 100 души от населението на Брезница имат християнска религия; междуетнически и религиозни конфликти няма за разлика от предишните десетилетия. В селото се организират фолклорни фестивали, на които се показват местни носии, плетени чорапи и терлици, както и различни видове сватбен чеиз за момите. Преди време текстилните занаяти в селото са били доста развити - говори се за 500 работещи стана. През 2019 година фолклорна група от селото дори е избрана за участие на международен фестивал в Полша.

Село Брезница съществува от много дълго време. Още през 1464 - 1465 година в различни османски регистри се споменава за същестуването на селото - тогава в селото са регистрирани 78 немюсюлмански домакинства, 8 неженени жители и 2 вдовици. Постепенно се появяват все повече мюсюлмани - в периода на насилственото помохамеданчване през седемнадесети век броят им се увеличава около 3 пъти. През 1899 година селото има 821 жители - според преброяване на населението на Османската империя, тъй като до Балканската война то е на турска територия. След 1912 година Брезница е вече на българска територия и започва обратен процес - насилствено покръстване на хората от Българската Православна Църква и различни паравоенни формирования. Една от най-грозните сцени от Възродителния Процес се разиграва на 28.03.1973 година - в селата Лъжница, Брезница и Корница идват милиция и Държавна Сигурност, които потушават бунт на населението. Случаят е описан по-подробно в нашия сайт в секцията за село Корница.

Информация за Пирин планина    Градове и села в България

Рекламни сувенири    Подробна информация за Пирин    Рила

В село Брезница има джамия, а точно срещу нея на централния площад - църква. Двете религии съжителстват мирно, както и би трябвало да бъде в едно здравомислещо общество. Според наблюденията на нашия екип така е във всички региони със смесено вероизповедание в България - Източните Родопи, Разград, Търговище, Смолян и къде ли още не. Различни политици се опитват да разиграват картата на етническия мир, но в момента в който дойде 10.11.1989 и Възродителният процес отиде в историята, етническото напрежение бързо спадна.

Рилски езера

Имплантологичният портал на България

Централният площад на село Брезница

Изглед към връх Хлевен от пътя за село Брезница. Върхът е последният от алпийската част на Пирин

Царевична нива, разположена на входа на Брезница

Бойков връх се вижда отлично от пътя за село Брезница