Корница

Корница е село в България, което е разположено в подножието на Пирин планина, на разстояние 12 километра от град Гоце Делчев. Селото дава името на Корнишкия циркус и Корнишките езера в Пирин. Населеното място същестува от доста дълго време - още през 1478 година се споменава че в село Корница живеят 99 немюсюлмански домакинства и 4 вдовици. През 1482 година селото също е обозначено в османски регистър на доганджиите - хора, които отглеждат соколи с ловна цел. Между другото, лидерът в сянка на ДПС Ахмед Доган понякога също бива наричан сокол, тъй като на турски доган означава именно сокол. Също така в данъчни регистри от турско време в село Корница са записани две семейства с годишен доход от над 260 акчета (монети от времето на Османската Империя). Още по тези времена селото е част от Неврокопската кааза (или по-рано - вилает), което е логично - Неврокоп (Гоце Делчев) винаги е бил регионален център и до ден днешен село Корница е част от община Гоце Делчев. През 19 век село Корница е част от Неврокопската кааза, а през месец март 1660 година селото е описано като част от Неврокопския вилает. Според различни регистри на населението през 1873 година в селото са живеели 312 души (но само от мъжки пол, за ужас на феминистките организации тогава изобщо не са преброявали жените). Към 1900 година в село Корница живеят 680 българо-мохамедани в 90 къщи. На 01.12.1912 година покрай събитията от времето на Балканската война 250 мюсюлмански семейства са насилствено покръстени от български паравоенни формирования (по-късно известни в Германия като шпицкоманди) и Българската Православна Църква. По време на Балканската война в селото са се заселили и доста християни; до тогава населението на Корница е почти изцяло мюсюлманско. На 15.03.2015 година според регистрите на ГРАО в село Корница живеят точно 1600 души. Това означава че за щастие процесите на обезлюдяване не са засегнали Корница особено силно през последните десетилетия, дори има стабилен ръст на населението

Землището на село Корница има площ от 63, 584 квадратни километра. Надморската височина на селото е 660 метра, пощенският код - 2970, а телефонният код - 07520.

Със село Корница е свързана и една от най-грозните страници от новата българска история - Възродителният процес. През 1970 година е извършена насилствена смяна на имената на всички помаци в Благоевградския регион. Остават само три села - Брезница, Корница и Лъжница, които са разположени на десния бряг на река Места. Жителите на тези села решават да се обявят за турци, тъй като до този момент правителството се е притеснявало от остра реакция от страна на турската държава и се е въздържало от насилствена смяна на имената на българските турци. Обратно, помаците или българомохамеданите не са били толерирани особено и до 70-те години на ХХ век повечето от тях са били заставени да сменят турските и арабските си имена с български. През зимата на 1972 - 1973 година напрежението в селата Брезница, Корница и Лъжница нараства и жителите започват да се притесняват от намеса на властите. Хората се събирали в центъра на село Корница, българското знаме там било заменено с турско, а децата били спрени от училище. БКП се опитва да създаде ядро от местни хора, които да поддържат политиката на Партията, но се проваля в това начинание и репресивният апарат решава да действа със сила. На 28.03.1973 е извършена акция на Държавна Сигурност, ръководена от генерал Петър Стоянов (не е бъдещият президент, който по това време е бил на 19 години). При тази акция са убити трима души, а много други са бити и измъчвани, десетки други са изселени, а 11 получават присъди.  Поради това в днешно време на 28.03 всяка година се чества празник на село Корница, при който се почита паметта на загиналите и репресираните от комунистическата власт. В тяхна чест е издигнат и паметник в селото.

Пирин планина

В село Корница има и църква, и джамия. Междурелигиозни и междуетнически конфликти няма