Партийният дом във Видин

Планини в България    Подробна информация за Пирин планина    Езера в Пирин

Партийният палат; упс - партийният дом във Видин

Видин - централната градска част, визуално доминирана от партийния дом на комунистическата номенклатура.

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Венцеслав Ралев

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

информация за Башлийски езера    Връх Безбог    Черно море

Тоталитарната архитектура не се отличава с нищо, което може да бъде класифицирано като естетично, дълговечно и с човешки мащаби. Гигантоманията в строителството на сгради за партийни и държавни велможи, идва от една "вечна", но скоропостижно отишла си империя от североизток. Там, където земя за грандомански строежи - бол. Механично привнесен, този североизточен "опит" се изражда на наша почва като една гротеска. "На свинче - звънче". Вертикални и хоризонтални линии без всякаква хармония. Повече и повече бетон за "вечна стабилност". Отсъствие на всякаква естетика и връзка с главния мозък. Купища бетон за най-елементарни козирки против дъжд и слънце. Изкуствена оптична доминация над всички останали елементи на градската среда, установили се в течение на десетилетия и столетия на принципите на ефективността, ергономията и функционалността. Архитектурните "шедьоври" на тоталитарната държава гъделичкат самолюбието и прикриват дефицита на мозъчни гънки на довчерашните свинари и ратаи. Издигнали се до партийни велможи на принципа: "Колкото по-прост - на толкова по-висок пост". Простият човек не е в състояние да управлява далновидно и с перспектива. Ако можеше, щеше най-напред себе си да издигне от простотията и да стане нормален гражданин. Той знае единствено да коли и да беси. Щото за това не се иска грам акъл. Та тоталитарната архитектура, завещана ни от дълго отиващите си вече "вечни" другарки и другари, напълно отговаря на даденото от народа определение "На гол тумбак - и т.н." Демонтажът на тези бетонни тиранозаври трябва да започне, но най-напред в главите на хората. Събарянето и на най-дебелия бетон е по-лесно от разбиването на коравия чугун в главите. Човек може да напусне средата на простотия, но простотията най-вероятно няма лесно да напусне човека.

Организъм    www.bg-tourinfo.com    Нашата рекламна програма    Байкушевата мура

Спомняте ли си какво научихме от предишната страница? И да сте забравили, лесно е да се върнете на нея и да прегледате отново информацията, свързана с различните религии, ритуали и обичаи. Сега ще продължим даа открояваме отликите между православие, протестантизъм и католицизъм, като с новата информация всеки може да повиши нивото си на осведоменост и компетентност (експертиза). Най-напред да видим с какво толкова се отличават едно от друго Православието и Протестантизмът? Православието изповядва, че Дух Светий изхожда само от Отца. Протестантизмът изповядва католическото учение за това, че Светият Дух изхожда и от Сина (филиокве). Православните християни изповядват, че на Страшния Съд бог ще прояви както Своето милосърдие и Своята мъдрост, така и Своята справедливост. Протестантите вярват, че е достатъчно човек да се спаси само чрез вяра (sola fide). Едни мислят, че за спасението е достатъчно само да повярват в Христа (да Го признаят за бог и Спасител), а други вярват, че както спасението, така и осъждането на всеки един човек зависи от Божествено предопределение. В Православието съществува особен чин на посвещение в свещен сан и тристепенна иерархия (дякон, презвитер, епископ). Свещенството има апостолско приемство. В Протестантизма съществува учение за всеобщо свещенство на вярващите. В Протестантизма не съществува строго определение за имена на титли. В Православието се извършва молитва за починалите. В Протестантизма не поменават починалите в своите молитви, заради увереността в спасението на членовете на своите общини. Православието признава седем Църковни Тайнства: Тайнство Кръщение; Тайнство Миропомазване; Тайнство Покаяние; Тайнство Евхаристия; Тайнство Елеосвещение, Тайнство Венчание; Тайнство Свещенство. Протестантизмът признава част от седемте Тайнства; останалите се приемат за церемонии, които нямат мистичното напълване, свойствено за Тайнствата на Вселенската Православна Църква. Православието изповядва, че хлябът и виното в Тайнството Евхаристия стават реални Тяло и Кръв Христови. Протестантизмът (в тези си общини, в които признават Причастието) счита, че хлябът и виното се явяват като напомняне за мисията на Христа. Православието признава съществуването на Небесната Църква; общението между Небесната и земната Църкви; необходимостта от молитвено обръщение към светиите, към тяхното ходатайство пред бога. Протестантизмът не приема и отрича напълно молитвеното общуване със светиите (представителите на Небесната Църква). Молитвите, според тяхното убеждение, е нужно да бъдат адресирани само към бога.

Зъболекар в Пловдив    www.bg-dentist.eu    www.bg-dentist.net

Православието почита богородица като Божия Майка по човешко естество; като Велика Праведница, Приснодева, Царица Небесна и Ходатайка за човеците. Протестантизмът почита богородица, но много протестанти отричат Нейното Приснодевство, вярвайки, че след Рождеството на Иисуса Христа Тя е родила още няколко деца от Иосифа. В Православието съществува монашество. Протестантизмът отрича монашеството. В Православието почитат икони; приемат, че молението пред образа на бога или пред Неговите светии способства за възнасянето и единението на духа към Първообраза. В Протестантизма се отрича почитането на икони. Някои протестанти допускат използване на изображения в качеството на илюстрации на свещени събития; други отричат такава възможност, признавайки иконите за идоли. Православието изповядва наличието у християнина на Ангел-Хранител. Протестантизмът отрича наличието на Ангел-Хранител. Православието почита мощите на светите Божии угодници. Протестантизмът приема за недопустимо почитане на свети мощи. В Православието Кръщението се разбира като Тайнство на Църквата. Духовно рождение, развързване от безусловното действие на първородния грях, изгнание на дявола от сърцето на човека. Но едното Кръщение не гарантира спасение. В Протестантизма в кръщението повярвалият „приема Христа като личен Спасител”. Прощават му се всички грехове, и му се гарантира спасение, но при вярност към дадената протестантска община и нейните идеи за богопочитание. В Православието се извършва Кръщение на младенци по вярата на техните приемници и родители. В Протестантизма кръщението на младенци не се приема. В Православието женското свещенство е неприето; категорично противоречи на традицията. В Протестантизма съществува женско свещенство. В Православието еднополовите интимни отношения се обявяват за тежък грях (содомия). Бракът между лица от един и същи пол е невъзможен. В Протестантизма във все повече общини стават възможни и първото, и второто. В историята на християнската Църква терминът „Православие” („ортодоксия” буквално - „правилно прославление”) се появява още през II век сл. Хр.

Лекцията на д-р Хоо    Протезиране с импланти    Дентална клиника в Пловдив

Сега да сравним и анализираме основните вероучителни различия между православието и католицизма. Православието прави разлика между същността и енергията на бога, която се явява проявление на същността. Изповядва нетварния произход на Божествените енергии, произтичащи от Отца чрез Сина в Духа Светаго. Католицизмът счита енергията на Света Троица за тварна: къпината, славата, светлината и огнените езици на Петдесетница се считат от католиците за тварни символи, които, веднъж зародили се, след това престават да съществуват. Православието определя благодатта като нетварно Божествено действие, насочено в света, в това число - за спасение на човека. Посредством благодатта човек се очиства от греха, просвещава се от светлината на Божественото учение, освещава се, усъвършенства се, възраства духовно. Католицизмът счита благодатта като следствие на Божествената Причина, подобно на акта на творението. В Православието любовта е общо свойство на трите Божествени лица. Отец, Син и Дух Светий пребивават във вечна взаимнопроникваща любов. Божествената любов непрестанно се излива в света от Отца чрез Сина в Духа Светаго. В това отношение тя се интерпретира като Божествена енергия, единна енергия на трите Божествени лица. Католицизмът трактува Светаго Духа като любов (връзка) между Отца и Сина, между бога и човеците. Православието спазва и проповядва учението за изхождането на Светаго Духа от Отца; отрича католическата добавка в Символа на вярата, че Духът изхожда „и от Сина”. Католицизмът приема учението за изхождането на Светаго Духа от Отца, но заедно с това изповядва, че Той изхожда „и от Сина”. Православието прославя величието и светостта на Божията Майка, но при това подчертава, че изначално Тя е била причастна на първородния грях, както и всички останали човеци, произлезли от Адам и Ева, с изключение на Господа Иисуса Христа. Католицизмът е утвърдил догмат за Непорочното Зачатие на Дева Мария. Това означава, че първородният грях не се е докоснал до Майката на Спасителя. Православието признава седемте Вселенски Събора, случили се преди Великата схизма (разкол) през 1054 г. Католицизмът признава двадесет и един Вселенски събора, в това число и случилите се след разкола от 1054г. Православието отхвърля догмата за непогрешимостта на папата (официално изразените безгрешни утвърждения по въпросите на вярата) и неговото главенство над всички християни. И признава за Един Глава на Църквата Господа Иисуса Христа. Католицизмът въвел нов догмат, съгласно който, папата, при официални изказвания, обладава авторитет на непогрешимост по въпросите на вярата. Освен това, папата се признава за наместник на Христа на земята. Православието приема учението за митарствата като символическа, образно изразена форма за осъществяване на Частния Съд, извършван при участието на ангели и демони под контрола на Висшия Съдия, под формата на преминаване на душата на починалия през изпитания за греховност и праведност. Католицизмът е утвърдил догмата за Чистилището - състояние на душите на починалите католици, които починали в мир с бога, но които имат непростени несмъртни грехове. В Православието истинен извършител на всички тайнства е Сам Господ Иисус Христос, свещенослужителите са само съслужители Христови. Например, при Кръщение Православният свещеник произнася безлично: „Кръщава се раб Божий…” Тайнството се извършва от Господа Иисуса Христа, Който е единствен Източник и Раздавач на благодатните дарове, единствен Свещеник в истинския смисъл на това слово.

Дентална клиника в Пловдив    www.bg-dentist.eu    Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи

В Католицизма при извършването на тайнствата на личността на свещенослужителя се предава голямо значение. Например, католическият свещеник произнася от свое име: „Къщавам теб…”, а не от името Божие. В Православието причащението и за миряни, и за свещенослужители е под два вида (Тяло и Кръв). В Католицизма е широко разпространено причастието за миряните под един вид (Тяло), а за свещенослужителите под два вида (Тяло и Кръв). В Православието Литургията се извършва с квасен хляб (Просфора). В Католицизма Месата се извършва с пресен хляб (Гостия). В Православието не се почитат светиите прославени от католиците след Великата схизма от 1054 г. В Католицизма не се почитат светиите, прославени от православните след Великата схизма от 1054 г. Православието има трезво отношение към мистичните практики. Някои форми на мистицизма, приемани в католичеството за проявяване на святост, се оценят от Православните писатели не като духовно-мистична форма, а като душевна (психическа) практика. Католицизмът приема мистични практики, свързани със засилено представяне на страданията Христови (медитация). Православието приема страстите като греховни навици, превърнали се в привички и враснали се в душата. Католицизмът счита страстите за естествени емоции или движения на чувствата, като сами по себе си страстите са нито добри, нито лоши. В Православието датата на Пасха се изчислява по александрийската пасхалия. В Католицизма датата на Пасха се изчислява по григорианската пасхалия. Православното християнство е общност от автокефални (самоуправляващи се) църкви, които споделят общо богословие и литургична традиция. Въпреки това, в различните страни съществуват някои културни и местни различия в изповядването и практиките. Ето основните различия: Език на богослужението. Гърция: Гръцкият език е основният литургичен език. Това е оригиналният език на Новия завет и на много древни християнски текстове. Русия и славянските страни: Използва се църковнославянският език, който е специално създаден за богослужение от свети Кирил и Методий. Етиопия и Еритрея: Литургиите се водят на гээз – древен литургичен език. Северна Америка и Западна Европа: Литургията често се извършва на местния език (английски, френски и др.), за да е разбираема за вярващите. Литургична музика. Византийска традиция (Гърция, Балканите): Основава се на едногласна (монодийна) музика с древни мелодии. Руска традиция: Включва полифонични хорови изпълнения без музикален съпровод. Грузия: Отличава се с уникални многогласни песнопения, които имат дълбока национална идентичност. Коптска и Етиопска традиция: Съчетават специфични мелодии и ритми, често с използване на барабани и други традиционни инструменти.

Хисар    www.bg-dentist.com    Базални импланти - информация

Архитектурата на православните храмове в Гърция и Балканите: Куполовидни храмове с византийски стил, често украсени с фрески. Русия: Луковични куполи, богата украса и позлатени елементи. Грузия и Армения: По-опростена и монументална архитектура с отличителни каменни църкви. Етиопия: Храмове, издълбани в скалите, със специфична геометрия и символика. Празници и обичаи. Датата на Великден (Пасха). Повечето православни църкви следват Юлианския календар, но някои (като Финландската православна църква), използват Грегорианския календар. Регионални традиции. Гърция: Възпламеняване на огъня на Велика събота. Русия: Освещаване на яйца и козунаци на Великден. България: Червените яйца и обичаят за чукане с тях. Етиопия: Интензивни пости и празнуване на богоявление (Тимкат) с процесии и освещаване на вода. Народни обичаи и култура. Балканите: Православието е дълбоко преплетено с националната идентичност, като много обичаи (като кръщавки, сватби и именни дни) включват църковни елементи. Русия: Иконопочитанието е особено силно, често със семейни иконостаси у дома. Грузия: Православието е основен стълб на националната култура и история, с особен акцент върху свети Нина, покръстителката на страната. Етиопия: Литургиите са дълги и включват много поклонения и движение. Администрация и организация. Всяка православна църква е автокефална, което означава, че има свой върховен предстоятел (патриарх, архиепископ или митрополит): Константинопол: Първи по чест сред патриарсите. Русия: Московски патриархат – най-голямата по численост православна църква. Сърбия, България, Гърция, Румъния: Всяка има своя автокефална църква. Етиопия и Египет: Спазват коптската традиция и имат специфични литургични особености. Основата на православното богослужение и вяра е една и съща във всички страни – Христос, Светата Троица и църковните тайнства. Различията идват от местните културни особености, езика, музиката и архитектурата, които придават уникалност на всяка национална църква. Сега е моментът да разлистим страницата и да посетим следващата, където ви очаква нова интересна информация. Често написаното при нас, не може да бъде срещнато никъде другаде в необятните интернетски простори. Убедете се.

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Мемориал на жертвите на комунизма    Кръстатата казарма    Язовирите в България

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

информация за река Дунав    Гръцки огън    Хасково