Стена на крепост

Яка крепостна стена

Стена на крепостта "Баба Вида" в град Видин

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Венцеслав Ралев

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Принципи на термодинамиката    Принципите и хуморът    Подпочвени води

В предишната страница разказахме уникално интересни неща за крепостите. Продължаваме с темата, като тук ще разгледаме различните начини на строителство на такива стени – техники, технологии, суровинни, хитрости. Класическата зидария е трайна строителна конструкция, образувана чрез свързване на различни материали (камък, тухла, бетонни блокове, дърво) с хоросан или друго свързващо вещество. Материалът и методът на обработка често характеризират определен период и стил на строителство. Каменната зидария за стени може да бъде едно- или двустранна, с хоризонтални редове или циклопна, тоест без оформени редове. Минималната дебелина на каменната зидария е 50 см. По-тънки стени могат да се изграждат само от обработен камък. При полагането е необходимо да се създаде здрава и стабилна позиция за всеки камък, като се полага върху естествено легло. Камъните трябва да се допират един до друг във възможно най-много точки. Не се допуска полагането им с тясната страна, вертикално. Легналите пролуки (шевове) трябва да бъдат направени възможно най-перпендикулярни на действащите сили. При извършване на зидария трябва да се спазват следните правила. На нито едно място - нито в хоризонталната, нито във вертикалната част - не трябва да има повече от три шева. Вертикалните шевове не трябва да надвишават повече от два реда. При каменна зидария разстоянието между вертикалните фуги трябва да бъде най-малко 10 cm, а при каменна зидария - 15 cm. При полагане в един ред, след два надлъжни камъка трябва да има камък, положен на кръст. Необходимо е всеки напречен камък да е поне наполовина по-голям от ширината на надлъжните камъни. Зидарията трябва да е възможно най-плътна. Фугите при каменната зидария не трябва да са повече от 3 см. Ако са неизбежни по-големи празнини, те не трябва да се оформят под формата на гнезда, запълнени с хоросан, а внимателно да се запълнят с плоски камъни, покрити от всички страни с хоросан или друг слепващ разтвор.

Принцип на субсидиарността    Принципен като Гюро Михайлов    Принципи на Нютон

Стена на крепост край Божия мост, близо до Враца

Сухата зидария е бил сравнително евтин, но сигурен метод за зидане

Принцип на пропорционалността    Принцип на работа    Принцип на солидарността

Разтворът в хоризонталните редове се поставя с канче или лопата и се разстила с мистрия. Не се позволява разтворът да се налива с кофи. Това се допуска по изключение само при направа на основи на сгради с опростено изпълнение. Когато се прекъсва зидането, разтвор върху последния ред не се разстила, а само се запълват вертикалните фуги. При започване на работа на следващия ден се разстила разтвор върху, последния ред. При прекъсване за повече от 24 часа при сухо, топло и ветровито време, каменната зидария трябва да бъде защитена от бързото изсъхване на разтвора. Зидарията на основи се изпълнява в хоризонтални редове с височина до 30 см. За първите редове се избират по-едри камъни и с по-широки легла, които се набиват леко в предварително положен разтвор. Каменната зидария на стени трябва да се подравнява с хоризонтални фуги през 1,0- 1,5 м височина. Това се постига с тухлени редове или бетонен пояс с височина 15-20 см. Важен елемент от каменната зидария са укрепващите пояси – тухлени или дървен. Дървените пояси се състоят в най-общия случай от две дървени греди, вградени от двете страни на зида и свързани помежду си с напречни връзки.Разликата във височините на два съседни участъка не трябва да превишава 1,20 м. Комини, страници за отвори и др. се изпълняват от тухли, здраво свързани с отделните камъни. В строителната практика обикновено се прилагат следните видове каменна зидария: Суха каменна зидария. Изпълнява се без разтвор, поради което не може да носи големи товари. Използва се за оформяне на тераси в градини и паркове при наклонен терен, както и за ниски подпорни стени. Зидария от объл речен камък. Заоблените камъни не са подходящи за здрава зидария, защото нямат легло и не дават възможност да се направи превръзка. Освен това между тях се получават големи междини, които трябва да се запълват с разтвор и малки отломки (ками). През всеки 3- 4 реда трябва да се прави хоризонтална фуга и пояс от тухли. Прилага се за направа на огради и декоративни зидове. Зидария от ломен камък. Тя намира най-голямо приложение у нас.

Какво означава принцип    Принцип на Хайзенберг    Принцип на относителността

При направата й плоскостите на камъните се поочукват, за да прилягат по-добре, но фугите са все още неправилни. При циклопната зидария  фугите образуват мрежа без подчертани хоризонтални или вертикални линии, но при редовата  те са вече с тенденция към определено направление. И в двата случая по-големите камъни се поставят в ъглите или по лицевата част, а превръзката се препоръчва да се прави с цели напречни камъни. Каменна зидария от грубо обработен камък. При нея камъните предварително се обработват (пасират) грубо с шило така, че лежащите фуги да бъдат хоризонтални. И четирите плоскости, съседни на лицето, се обработват на дълбочина 12- 15 см. Самата зидария се изпълнява по два начина: правилна – с непрекъснати по дължината им хоризонтални фуги, и мозаична. Височината на  редовете при правилната зидария може да не бъде еднаква. Само в ъглите й се поставят камъни с височина, равна на височината на  два реда. Фугите са с дебелина до 15 см. За да се запазят чисти, в тях се поставят летвички, които след втвърдяването на разтвора се изваждат. По подобен начин се изпълнява и зидарията от цепен камък. Зидария от обработен камък. Изпълнява се от камъни квадри, обработени от всички страни по предварително установени размери, форма и лице, които се полагат на точно определени в проекта места. Квадровата зидария също се изпълнява по два начина: стената по цялата й дебелина се изгражда от обработени камъни (гръко-римска квадрова зидария); само едната страна на стената се иззижда от квадри, а противоположната страна - от друг материал; тухли, бетон и др. По икономически съображения, квадровата зидария намира все по-малко приложение и се заменя с каменна облицовка.

Стена на крепост на къща в град Батак.

Къщите в града, които са строени преди 1878 година, изглеждат като крепости и очевидно има защо.

Заболявания на лимфните възли    Папиломи    Принцип

Зидарията е един от най-старите строителни методи за изграждане на сгради, използван от човека отпреди хиляди години и един от най-прилаганите и в днешно време. богатото наследство на исторически зидани сгради навсякъде по света свидетелства за устойчивостта на зидарията като строителен материал. Зиданите сгради изглеждат стабилни и внушават чувство за сигурност, оставят трайно впечатление за здравина и качество. Зидани са тези конструкции, които са изградени от отделни елементи - блокчета, свързани помежду си с някакъв разтвор, най-често варов. Най-използваните материали за зидария са тухла, камък, мрамор, гранит, варовик, бетонни блокчета и др. От вида на използвания материал, качеството на мазилката и начина на полагане зависи качеството на тези конструкции. Има няколко различни техники за суха каменна зидария. При правилно използване на камъка, той се слива с околната среда, сякаш винаги е бил там. Суха каменна зидария при равнинни терени; суха каменна зидария при пресечени терени и суха каменна зидария за укрепване на земна маса; свободно стоящи каменни зидове и подпорни стени от камък.

Варовикова крепостна стена

До град Белоградчик

Еврейски заговори    Крепост Калето    Язовир Калин

Камъкът като естествен материал има присъща променливост в цвета, текстурата и размера. Свободно подреденият камък позволява леко разширяване и свиване на каменния зид, така той стои гъвкав и устойчив на евентуално разместване на почвата. Сухата каменна зидария не подлежи на изместване и напукване по време на цикли на замръзване и размразяване на водата. Камъкът, използван в сухата каменна зидария, може да се използва отново и отново през вековете. Водата може да преминава свободно през фугите между камъните на зида и така облекчава налягането върху него. Това намалява необходимостта от допълнителни дренажни системи. Камъкът служи като естествен дренаж. Зидарията от камък е природосъобразна. Каменните зидове и стени са изградени само от естествен камък, важно местообитание за лишеи, мъхове, папрати, скални цветя и други видове. При нужда от ремонт, могат да бъдат коригирани само участъци от цялата стена, което не е възможно при другите методи на изграждане. Техниката на зидане с камък без спойващ материал е призната от UNESCO за нематериално културно наследство на човечеството, а опазването и съхранението на съществуващите зидове, както и насърчаването на използването на тези устойчиви практики, е прието в програмата на Европейската конвенция за ландшафта през 2019 г.

Друга крепостна стена

Отново до град Белоградчик

Сухата каменна зидария е изключително уважаван занаят в редица страни: Америка, Япония, Великобритания, Швейцария, Франция, Италия, Хърватия и много други, като намира приложение в дворни пространства, обществени градини, съвременна архитектура, модерно изкуство и много други. Зиданите конструкции се отличават с висока якост на натиск при вертикални натоварвания. Сградите, чиято конструкция е зидана, са предпочитани от хилядолетия, поради своята трайност, здравина, пожароустойчивост, лесно набавяне на материал. Три от най-известните строителни постижения в света – Колизеумът, Тадж махал и пирамидите са зидани конструкции. Погребални камери във Великобритания и храмове в Малта - всички са изградени от камък преди над 4000 години и са все още запазени. Кметството във Филаделфия е най-голямата зидана сграда. Сградата на кметството във Филаделфия е проектирана от родения в Шотландия архителт Джон МакАртър, в стила на Втората империя. Построена е в периода 1871-1901 година. С приблизително 700 помещения това е най-голямата зидана обществена сграда в САЩ, и една от най-големите в световен мащаб. Тъй като не е използвана стомана, зиданите стени в долната част на сградата са с дебелина 22 фута, за да могат да понесат теглото от етажите нагоре.

Тимус    Лимфна дисекция    Екстирпация на лимфен възел

Останки от крепостна стена

Редуване на камък и тухлена зидария в крепостна стена в Хисаря

Има три основни групи скали (магмени, седиментни и метаморфни) и геоложките особености на всяка една от тях определят и разнообразието от камъни. Това е причината, да има известни ограничения, които правят определен камък повече или по-малко подходящ за строителни цели. Най-използвани от магмените скали за зидария са гранит, сиенит, базалт, габро. От седиментните скали – варовик, доломит, пясъчник, и от метаморфните – мрамор, серпентини и други. Има, разбира се, и някои особености, които трябва да се вземат предвид при зидане с някои от посочените скали. Някои видове гранит, например, могат да съдържат минерални соли, които да причинят обрушване на външната повърхност на камък, което да доведе и до по-сериозни щети като срутване. Зидарията от камъни може да бъде от необработени или обработени камъни (квадри), на които лицевите повърхности се обработват чрез шлифоване или полиране. Сред зидариите днес най-масово прилаганата е тухлената зидария. Тухлата се е доказала през годините като един от най-дълговечните, най-евтини и най-топлоизолиращи строителни материали. Началото на съвременното производство на керамични тухли е поставено в Германия и Австрия – през 1854 г. е създадена първата преса за тухли, а през 1858 г. – и първата рингова пещ за тяхното изпичане. Материалите, направени от глина, са стабилни и имат голяма продължителност на живот. Тухлени сгради, чието съществуване е продължило стотици години, могат да се видят във всяка част на света. Освен, че е изключително надежден и дълготраен, тухлата е също и екологичен строителен материал. Глинените тухли се правят от естествени суровини – кал и вода. Крайният продукт е абсолютно чист материал, който не замърсява природата. С тухли строителят има свобода да изгражда сгради със здравословен микроклимат. Устойчиви са както на високи, така и на много ниски температури. Имат висок клас мразоустойчивост, пожароустойчи са и водонепропускливи. Глинените тухли имат на практика универсално приложение, използват се почти за всякакви сгради (жилищни, обществени, промишлени) и могат да се реализират успешно във всякакви архитектурни стилове. Благодарение на отличните си изолационни качества и топлинния си капацитет, керамичните тухли помагат за намаляване на енергийните разходи. Глинените тухли са естетични. Предлагат се в широка цветна гама – от бяло до класическо червено, дори и въгленово черно, която дава възможност за изпълнение на различни архитектурни стилове и интересни решения.

Групи лимфни възли    Строеж на лимфен възел    Устройство на лимфен възел

Реставрирана крепостна стена

Този път до град Ямбол

Керамичните тухли имат много добри шумоизолационни и топлоизолационни свойства. Тухлите са по същество, изкуствени камъни, с подходящи размери и форма. В зависимост от условията на експлоатация, вида на конструкцията и изискванията на зида, се употребяват няколко вида тухли (обикновени, кухи, клинкерни, огнеопорни). Обикновените се изработват от пластична глина, добре обработена и пресована в калъпи. След което тухлите се изсушават и после пекат в специални пещи. Произвеждат се в стандартни размери: дължина 25cm, широчина 12cm и дебелина – 6,5cm. Това са т. нар. единични тухли. Те могат да бъдат изпълнени във вариант плътни или с кухини. Кухите тухли имат кухини над 20% от обема им. Тежат по-малко от обикновените плътни тухли и се употребяват, за да намалят общото тегло на зида и за по-добра топлоизолация. Освен класическата единична тухла са силно разпространени и така наречените тухли-четворки, които създават възможности за по-бърз строеж и имат по-добри топлотехнически характеристики. Клинкерните тухли се изработват от глина, каолин, варовик и пясък, и имат много висока устойчивост на атмосферни влияния. Затова имат приложение основно за фасади, които след това не се измазват, също и за основи и стени, подложени на действието на влагата. Огнеупорните глини, които се използват за зидарии, изложени на високи температури (фабрични комини, облицовка на парни котли, фуксове и др.), се изработват от шамотна или огнеупорна пръст. Темата е интересна и продължението следва. Още по-интересна информация (защото не сте я чели), ви очаква на следващата страница.

Курс по хирургия в Румъния    Здравеопазване в България    Япония    Конгрес в Рим    Папиломи

Гост на замък пита стария иконом: - При вас има ли духове? - Няма, сър. Аз съм тук от 200 години и не съм видял нито един...

Отстраняване на лимфен възел    Метастатичен лимфен възел    Възпален лимфен възел

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Лицево-челюстна хирургия - Възпалителни процеси    Лицево-челюстна хирургия - Заболявания на ставите    Лимфен възел

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.