copyright©by everybody
Автор на снимката - д-р Явор Симеонов
Вижте и научете за още интересни обекти:
При строителството на крепости основният градивен елемент е камъкът. От него строителите оформяли зидове, колони, кули, арки, стълбища, сводове и много още архитектурни елементи. Кои са най-характерните елементи на една крепост и къде по света са най-типичните примери за такива елементи? Крепостите по света имат разнообразни архитектурни елементи в зависимост от историческия период, географското местоположение и военните нужди на съответната епоха. Ето някои от най-характерните елементи:
история на Видин Щифтово изграждане на зъби Зъболекар в Пловдив Крепостта Баба Вида
1. Зидове (Стени). Основна защита на крепостта, често подсилена с камък, тухли или землени насипи. Пример: Великата китайска стена (Китай), замъкът Каркасон (Франция). 2. Кули. Използвани за наблюдение и защита; могат да бъдат кръгли или квадратни. Пример: Кулите на Тауър в Лондон (Англия), Крепостта Баба Вида (България). 3. Бойници (Амбразури). Малки отвори в стените за изстрелване на стрели или огнестрелно оръжие. Пример: Крепост Крак де Шевалие (Сирия), замъкът Конуи (Уелс). 4. Врата с подвижен мост. Обикновено се намира над ров и е укрепена с железни решетки. Пример: Крепостта Чески Крумлов (Чехия), Кастел Нуово (Италия). 5. Ров. Дълбок изкоп, често пълен с вода, за допълнителна защита. Пример: Замъкът Бодрум (Турция), Килкени (Ирландия). 6. Донжон (главна кула). Централната кула, която служи като последно убежище при нападение. Пример: Замъкът Лоар (Франция), Замъкът Дувър (Англия). 7. Барбакан. Предно укрепление пред главната порта. Пример: Варшавският барбакан (Полша), Барбаканът в Краков (Полша). 8. Крепостни галерии и коридори. Свързват различните части на крепостта и често водят до тайни изходи. Пример: Подземните коридори на замъка Малброк (Полша). 9. Каменни сводове и арки. Осигуряват здравина на конструкцията и придават внушителен вид. Пример: Алказар в Сеговия (Испания), Крепостта в Родос (Гърция).
Всеки от тези елементи е служил на своята отбранителна функция, а някои от тях са се развивали в зависимост от напредъка на обсадните техники. Как се съотнася крепостта Баба Вида към други известни крепости? Има ли нещо уникално в архитектурно отношение? Сещам се за хексагоналната кула. Но тя не е единствена. Крепостта Баба Вида има няколко характерни черти, които я отличават от други крепости в Европа и по света. Тя притежава уникална запазеност и историческа стойност. Баба Вида е единствената изцяло запазена средновековна крепост в България – не е била разрушена напълно, за разлика от много други български крепости, които са пострадали през османския период или по-късно. Двойният пръстен от отбранителни стени. Подобно на някои европейски замъци (като Каркасон във Франция), Баба Вида разполага с двойна укрепителна система – външна стена с ров и вътрешна крепост с кули и двор. Това позволява по-голяма защита при обсади. Хексагоналната кула е уникален елемент. Този архитектурен детайл е рядко срещан в крепостното строителство на Балканите. Шестоъгълните кули обикновено се свързват с по-сложни геометрични планове на ренесансови и ранно-модерни крепости. Подобни многоъгълни кули се срещат в италианските ренесансови крепости, например в замъка Кастел дел Монте (Италия), който е осмоъгълен. В Западна Европа геометрично сложни отбранителни структури започват да се появяват по-късно, когато артилерията променя дизайна на крепостите (например звездовидните бастиони на Вобан във Франция).
Принципи на термодинамиката Принципите и хуморът Подпочвени води
Османски преправки, но запазено българско ядро. По време на османското владичество са правени подобрения (например добавени бойници за огнестрелно оръжие), но основната структура остава близка до оригиналния си вид, за разлика от други крепости на Балканите, които са силно променени. В сравнение с други известни крепости, Каркасон (Франция) – също има двойни стени, но с повече кули. Бран (Румъния) – замъкът на Дракула е по-скоро рицарски замък, отколкото укрепена твърдина като Баба Вида. Белградската крепост (Сърбия) – значително по-разширявана и изменяна през вековете, докато Баба Вида запазва средновековния си облик. Кастел дел Монте (Италия) – една от малкото крепости с подобна хексагонална форма. Баба Вида е уникална с изключителната си запазеност, двойната укрепителна система и хексагоналната кула, която е рядко срещана в региона. Това я прави важен исторически и архитектурен паметник, който заслужава международно внимание.
Нека разгледаме по-детайлно архитектурата на крепостта Баба Вида, като се фокусираме върху ключови елементи: 1. Общ план и укрепителна система. Двойни стени. Крепостта има две защитни стени – външна (по-ниска) и вътрешна (по-масивна). Ров. Около външните стени е имало дълбок ров, който в миналото е бил пълен с вода от река Дунав. Това прави крепостта труднодостъпна за нападатели. Главен вход. Достъпът е контролиран чрез масивна дървена порта, която вероятно е имала допълнителна подвижна решетка. 2. Кули и отбранителни съоръжения. Хексагоналната кула. Тя е един от най-интересните архитектурни елементи – рядка за крепостното строителство в България. Подобни многоъгълни кули се използват за подобрена видимост и разширен ъгъл на обстрел. Може би е била вдъхновена от византийски или западноевропейски военни концепции. Останалите кули - общо 9 кули, които са с различна форма – кръгли, правоъгълни и многоъгълни. Те са разположени стратегически, за да осигуряват максимално защитно покритие. В някои от кулите има бързи проходи и стълбища, което позволява на защитниците да се придвижват лесно. 3. Вътрешна крепост и функционални зони. Дворът е централното пространство, където са били разположени жилищни и военни постройки. Възможно е тук да е имало помещения за провизии, оръжейни складове и казарми.
Принцип на субсидиарността Принципен като Гюро Михайлов Принципи на Нютон
Жилищни сгради включват зали и стаи, вероятно използвани от местния владетел и военачалници. В някои помещения има керамични печки и комини, което показва, че са използвани и в по-студените месеци. Тайни изходи и проходи. Има подземни коридори, които може да са били използвани за бягство или снабдяване при обсада. Някои от тези проходи са засипани, но археологически проучвания биха могли да ги разкрият. 4. Влияния и стилове. Баба Вида съчетава различни архитектурни влияния, което я прави уникална: Византийски елементи – например начинът на изграждане на стените и използването на тухли в комбинация с камък; Западноевропейски идеи – многоъгълната кула може да напомня някои готиески и ренесансови форми; Османски преправки – бойници за огнестрелно оръжие и вътрешни реконструкции. Крепостта Баба Вида е уникална не само заради запазеността си, но и поради интересните архитектурни решения, като хексагоналната кула, двойните стени и сложната отбранителна система. Тя е смесица от местни и чуждестранни архитектурни влияния, което я прави още по-ценна за изследване.
Сводовете от камък са "висш пилотаж" в изграждането на елементите от една крепост. Каменните сводове са сред най-сложните и впечатляващи инженерни решения в крепостното строителство. Те не само осигуряват здравина и устойчивост, но и позволяват изграждането на просторни вътрешни помещения, проходи и зали. Има различни видове сводове в Баба Вида и крепостната архитектура. Полукръглите (римски) сводове са един от най-използваните типове сводове в средновековните крепости. Изграден по принципа на дъгата, която преразпределя натоварването към страничните опори. В Баба Вида се среща в някои проходи и входове, както и в някои вътрешни помещения. Кръстосаните (готически) сводове се получават при пресичането на два полукръгли свода под ъгъл. Разпределят натоварването по по-сложен начин, позволявайки по-големи пространства без нужда от масивни стени. Срещат се в някои западноевропейски замъци, но в Баба Вида по-скоро се използват по-прости форми на сводове. Полусферични куполи и цилиндрични сводове са характерни за покритите отбранителни проходи и кули. Те се срещат в част от горните нива на Баба Вида, особено при помещенията, използвани от войниците. Как са изграждани каменните сводове? Изграждането на свод изисква прецизна геометрия и добра техника на зидарията. Основните етапи включват: дървено скеле (кофраж) – временно подпомага конструкцията, докато камъните се нареждат. Клинен камък в центъра (ключов камък) – последният камък, който стабилизира целия свод. Затваряне на структурата – след като хоросанът стегне, кофражът се премахва и тежестта се разпределя равномерно.
Курс по хирургия в Румъния Конгрес в Рим Папиломи
Функционалност на сводовете в крепостите (както и тези в каменните мостове). Те са прочути със своята издръжливост – устойчиви са на натиск и време, което ги прави подходящи за защитни съоръжения. Притежават пространствена ефективност. Позволяват по-големи зали и проходи, без да се налага масивна подпорна конструкция. Огнеустойчиви са. За разлика от дървените покриви, каменните сводове не изгарят при нападения. При сравнение с други крепости, какви са особеностите? Римските акведукти и базилики са първите мащабни сводови конструкции. Крепостта Крак де Шевалие (Сирия) има перфектни кръстосани сводове. Готическите катедрали в Европа усъвършенстват сводовете, за да изграждат огромни пространства. Българските средновековни крепости – често използват по-прости цилиндрични сводове, като тези в Баба Вида. Баба Вида не е просто крепост с масивни стени, а прецизно изградена военна и жилищна структура, в която каменните сводове играят ключова роля. Те позволяват не само укрепени проходи и зали, но и по-дълготрайна конструкция, запазена до днес.
Ако се вярва на легендите, крепостта е изградена от една от три сестри. Дори да не са верни, крепостта я има и представлява архитектурен шедьовър. Откъде по българските земи такива опитни каменоделци и зидари, за да построят тази крепост - още повече, че материалът за нея явно е каран отдалеч? Действително, изграждането на една толкова сложна крепост като Баба Вида изисква висококвалифицирани каменоделци, зидари и инженери. Нека разгледаме откъде може да са дошли тези майстори и как са организирали строителството. Българските земи имат древни традиции в каменната архитектура, наследени от траките. Тяхната крепостна архитектура (като Перперикон и Севтополис) показва майсторска обработка на камък. Римляните са строили пътища, мостове и крепости с висока инженерна стойност (Улпия Ескус, Нове, Никополис ад Иструм). Българските занаятчии са се учили и от византийските строители, които владеели напреднали техники за изграждане на каменни сгради и укрепления. През Средновековието тези умения се развиват и усъвършенстват. Българските крепости от времето на Първото и Второто българско царство (Преслав, Търново, Червен) доказват високото ниво на строителна техника. Откъде може да идват строителите на Баба Вида? Има няколко възможни източника на майстори за изграждането на крепостта. Местни български майстори. В Северозападна България е имало добре развити строителни школи, свързани със средновековните манастири и крепости. Възможно е в изграждането на Баба Вида да са участвали занаятчии, работили по крепости като Червен, Ловешката крепост или Белоградчик. Византийски и балкански строители. Византия е разполагала с най-добрите инженери и строители на епохата, така че е напълно възможно българските владетели да са наемали специалисти от Константинопол или Солун. Възможно е да са участвали сръбски или далматински майстори, които също са били известни с изграждането на крепости по Адриатика. Западноевропейско влияние. По времето на деспот Шишман (XIV век) и управлението на Видинското царство се засилват връзките със западноевропейските държави. Не е изключено майстори от Унгария, Австрия или дори италиански строители да са били поканени да участват в изграждането или укрепването на Баба Вида.
Крепост Калето Язовир Калин Язовир "Карагьол"
Откъде може да е взет камъкът за крепостта, при положение, че наблизо почвата е глинеста и песъчлива? Каменните блокове, използвани в Баба Вида, вероятно са добивани и транспортирани от различни места. Налични са няколко местни находища – в Северозападна България има варовикови и пясъчникови кариери, които са добър строителен материал. Рециклирани са по-стари римски и ранновизантийски сгради – често използвана практика в Средновековието. Пренос по Дунав – реката е била важен търговски път и е възможно някои камъни да са докарани от по-далечни кариери в днешна Сърбия или Румъния. Но как са го транспортирали? Пренасянето на каменни блокове за голяма крепост е било трудоемка и сложна задача, но ето няколко метода: Салове и кораби по Дунав – най-ефективният начин за транспортиране на тежки материали. Волове и дървени колички – използвани за превоз по суша. Въздействие на робски труд и зависими селяни – вероятно строежът е бил извършен с комбинация от наемни работници и принудителен труд. Строителите на Баба Вида вероятно са били смесена група от местни български майстори, византийски инженери и евентуално западни занаятчии. Камъкът за крепостта е добиван от околните райони и транспортиран по Дунав или с животинска тяга. Това прави Баба Вида не просто стратегическо укрепление, а и шедьовър на средновековното строителство, съчетаващ най-добрите местни и чуждестранни строителни традиции.
Финансирането на такъв важен строителен обект е много сериозен въпрос дори и днес. Как са могли да решат този казус по онова време? Строежът на голяма крепост като Баба Вида е бил изключително скъп и ресурсно интензивен проект, който е изисквал внимателно планиране и финансиране. В средновековна България и Европа укрепленията не само са защитавали земите, но и са били символ на икономическа мощ и политически престиж. Има няколко възможни начина, по които да е финансирано изграждането на крепостта. 1. Държавно финансиране от владетеля. Като най-важната крепост на Видин и околността, Баба Вида е била приоритетен обект за местните владетели. Възможни основни източници на средства са данъци от населението – селяните и занаятчиите в региона са били обложени със специални такси за строежа и поддръжката на крепостта. Приходи от търговията по Дунав – реката е била основен търговски маршрут, а мита и такси от преминаващи кораби са носели значителни доходи. Пренасочване на приходи от земеделие – владетелите са можели да използват част от събираните натурални данъци (жито, добитък и т.н.) за изхранване на работниците. 2. Феодална система и принудителен труд. Средновековните феодални владетели често използвали зависими селяни (крепостни) за строителство, което намалява разходите за заплати. Крепостният труд представлява задължение на местното население да участва в строителството като част от данъците си (под формата на ангария). Военизирани строители са били част от гарнизона на Видин, който е можел да бъде задължен да работи по укрепленията. Местни занаятчии – ковачи, дърводелци и зидари също са можели да бъдат привикани за работа в определени периоди. 3. Военни кампании и плячкосване. Не е изключено средствата за изграждането на Баба Вида да са дошли от грабежи и военни кампании. Българските владетели често са воювали с Византия, Сърбия и Унгария – военните победи са носели плячка, откупи и контрибуции. Видинското царство в края на XIV век има силни търговски връзки и дипломатически отношения с унгарците – възможно е част от строителството да е финансирано чрез такива споразумения. 4. Чуждестранни инвестиции и васални отношения. Владетелите на Видин понякога са били васали на по-силни държави (като Унгария) и може би са получавали военна или финансова помощ. Крепостта е защитавала важни търговски маршрути, така че търговци и занаятчии са могли доброволно да допринесат за строежа, за да подсигурят безопасността си. 5. Рециклиране на стари строителни материали. За да се намалят разходите, строителите на Баба Вида може да са използвали камъни от по-стари римски и византийски сгради, пренасяни и преизползвани. Вторично използване на тухли, дървен материал и метал от стари крепости или манастири. Изграждането на Баба Вида не е било просто скъп и трудоемък проект, но и стратегическа инвестиция. Финансирането вероятно е комбинирало държавни приходи от данъци и търговия, феодални задължения и принудителен труд, военна плячка и дипломатически средства, чуждестранна помощ и търговски интереси. Това доказва, че средновековните владетели не само са били военачалници, но и стратегически мениджъри, които са знаели как да организират ресурси за изграждането на устойчива и величествена крепост.
Видин е бил столица на Видинското царство. Крепостта е издигната точно на този завой на Дунав. Какво му е толкова специално на мястото, че тук дълго време е бил такъв важен, значим център? Разположението на Видин и крепостта Баба Вида не е случайно – мястото е изключително стратегическо, което го прави важен търговски, военен и политически център векове наред. Стратегическо местоположение - завоят на Дунав. Крепостта е разположена на естествен завой на реката, което дава естествена защита – от три страни градът е защитен от водата. Това прави Баба Вида много трудна за обсада – нападателите трябва да атакуват откъм сушата, а реката може да осигури подкрепления и снабдяване. Контрол над търговските пътища. Видин се намира на важен кръстопът между Балканите, Централна Европа и Източна Европа. Дунав е основен търговски път, по който са минавали стоки, хора и войски. През Средновековието мита и такси върху търговията са били основен източник на приходи. Близост до важни държави и култури. Видин е бил граничен пункт между България, Византия, Унгария и Сърбия. Това го прави ключово място за дипломация, търговия и война. Има добре потвърдено историческо значение. Още римляните са изградили тук крепостта Бонония, която е била част от Лимеса (Дунавската укрепителна система). Това показва, че мястото е било стратегическо още от Античността. Средновековната слава е Видинското царство. През XIV век, след разпада на Второто българско царство, Видин става столица на самостоятелното Видинско царство на Иван Срацимир. Градът става последната българска крепост, която пада под османска власт (1396 г.). Османците укрепват и запазват Баба Вида, използвайки я като военна база. Видин остава важен търговски и културен център през вековете. Защо крепостта оцелява толкова дълго? Тя е трудно превземаема, което я прави полезна за всеки владетел. Икономически значима. Търговията по Дунав осигурява средства за поддържане на града. Географска гъвкавост – контролът над града е от ключово значение за Балканите и Централна Европа. Видин е избран за важен политически и военен център заради перфектното си географско положение – завоят на Дунав го прави естествена крепост, а контролът над реката и търговията гарантира богатство и влияние. Затова градът и крепостта Баба Вида остават в историята като едни от най-устойчивите и значими средновековни центрове в България.
Еврейски заговори Възпален лимфен възел Заболявания на лимфните възли
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.