Тухлите са по-лесни за моделиране от камъка и често се използват за създаване на сложни детайли – арки, корнизи и други декоративни елементи. В крепости, като тези от римския или византийския период, тухлите често се използват за украса на фасадите чрез редуване на тухлени и каменни слоеве. Естествено има и съществени икономически съображения. В райони, където тухлите са по-лесни за производство или локално по-достъпни, те често се използват за намаляване на разходите, докато камъкът се запазва за критични конструкции (основи, ъгли, крепостни кули).
copyright©by everybody
Автор на снимката - д-р Явор Симеонов
Вижте и научете за още интересни обекти:
Тухлите са основен строителен елемент в повечето английски домове, а и на много други места по света. Те се ползват в индустриалното строителство, в крепости и замъци. Кое ги прави предпочитани пред други строителни материали, като камък, дърво, кирпич и глина, шисти, жив плет? Тухлите имат редица ключови предимства пред различни други алтернативи. Ето основните причини: Те са издръжливи и дълготрайни. Тухлите са устойчиви на атмосферни влияния, огън, влага и вредители. В сравнение с дървото, което може да изгние или да бъде нападнато от насекоми, и кирпича, който е по-малко устойчив на вода, тухлите имат дълъг експлоатационен живот. Огнеустойчиви са. Каменните и тухлените конструкции са много по-устойчиви на пожар от дървените или тези с жив плет. Това е особено важно в градска среда, където рискът от разпространение на огън е висок. Имат добра топлоизолация и акумулиране на топлина. Например, в английския климат, където зимите могат да бъдат студени и влажни, тухлите задържат топлината по-добре от камъка и шистите. Те също така осигуряват по-добра термична маса от дървото и живия плет. Те са лесно производими и достъпни. Тухлите се правят от глина, която е широко разпространена на много места. В сравнение с камъка, който изисква добив и обработка, тухлите могат да се произвеждат по-лесно и в големи количества. Те са универсални и строителството с тях е лесно. Тухлите са сравнително малки и лесни за работа, което прави строителството по-бързо и гъвкаво в сравнение с масивните каменни блокове. Това е било важно особено в индустриалната революция, когато е било необходимо бързо изграждане на жилища. Поддръжката на тухлите е ниска. За разлика от дървените конструкции, които трябва да се обработват срещу влага и вредители, тухлените стени изискват минимална поддръжка. Тухлените къщи са част от английската архитектурна идентичност. Те придават характерен вид на градовете и селата и лесно се вписват в историческата среда. Благодарение на тези предимства, тухлите са останали основен строителен материал в Англия, например, и до днес.
Технологията за изготвяне и изпичане на тухли представлява серия от стъпки, които започват с добива и подготовката на глината и завършват с изпичането в пещи, за да се получи здрав и издръжлив строителен материал. Ще ви разкажем за основните етапи от този процес. След това ще посочим някои исторически данни за първото им използване. Основните етапи в технологията за производство на тухли, включват избор и подготовка на глината, оформяне на тухлите, изпичане в пещи. Избор на суровина. За производството на тухли се използва натурална глина, която трябва да е с подходящ състав и пластичност. Понякога се добавят и други материали – като пясък или слама – за подобряване на структурата и свойствата на готовата тухла. Обработка. Глината се пречиства от примеси (например малки камъчета или корени) и се омесва с вода, за да се получи еднородна, пластична маса, подходяща за оформяне. Формиране. Омесената глинена маса се оформя в тухли чрез пресоване в калъпи или ръчно оформяне. Този процес може да става с помощта на специализирани машини или традиционни методи, използвани от занаятчиите. Сушене. Оформените тухли се оставят да изсъхнат – първо на открито, при естествена слънчева светлина, или в специални сушилни помещения. Това премахва част от влагата и подготвя тухлите за изпичането. Подготовка за изпичане. Изсъхналите тухли се подреждат в пещ, като се обръща внимание на равномерността на подреждането, за да се осигури равномерно нагряване. Изпичане. Тухлите се изпичат при високи температури – обикновено между 900 и 1200 °C. Този процес предизвиква химични реакции в глината, които я затвърждават и я правят по-устойчива на атмосферни влияния, влага и огън. Охлаждане. След изпичането тухлите трябва да се охладят постепенно, за да се избегнат термични шокове и напуквания, преди да бъдат използвани в строителството.
www.dentalimplants.bg Остеоинтеграция Ендодонтия
Кога и къде са ползвани тухлите за пръв път – според това, което археолозите са открили? Първите тухли, които са били използвани от човечеството, са били слънчево сушени тухли. Тези прости, но ефективни строителни елементи датират още от неолитната епоха (приблизително 8000–7000 г. пр.н.е.). Археологически находки от древни места като Йерихон (на Близкия Изток) показват, че хората от този период са използвали слънчево сушени глинени тухли за изграждането на жилища и други строителни конструкции. Първите изпичани тухли се появяват с напредването на технологиите и необходимостта от по-издръжливи материали. Започва да се използва изпичането на тухлите в древна Месопотамия: Около 3000 г. пр.н.е. в древна Месопотамия (територията на днешен Ирак) се появяват първите изпичани тухли. Цивилизации като шумерите ги използвали за изграждане на жилища, стени, храмове и други важни съоръжения. Подобна технология се е използвала и в други части на Близкия Изток, както и в Долината на река Инд, където изпичаните тухли са част от характерната архитектура на древната цивилизация. Технологията за изготвяне на тухли започва с избора и подготовката на натуралната глина, преминава през оформяне и сушене, и завършва с изпичането в пещи при високи температури, което осигурява необходимата издръжливост и устойчивост на материала. Първите тухли – първоначално като слънчево сушени (адобе) – са използвани още в неолита в Близкия Изток, а технологията за изпичане, която дава по-здрави тухли, се развива около 3000 г. пр.н.е. в древна Месопотамия, оказвайки огромно влияние върху последващото строителство и архитектура.
Имплантатна повърхност www.investor-bg.com Здравеопазване в България
В средите на лаиците, глинените кирпичи предизвикватприсмех и ирония, но за хората със знания, глинените кирпичи с дървена рамка (сеизмична зидария) представляват комбинация от кирпични тухли и дървени рамки, които осигуряват като краен ефект, много добра здравина и гъвкавост. Кирпичът и дървената рамка са по-леки от камъка и бетона. Имат добра енергийна ефективност; осигуряват термоизолация. Дървената рамка поема вибрациите и предпазва зидовете от напукване. Недостатък при тях е по-малката издръжливост на влага, ако не са използвани подходящи покрития. Глинените кирпичи с дървена рамка са подходящи за традиционни сгради в региони с умерени до високи като енергия земетресения (например в Латинска Америка и Азия).
Япония Лицево-челюстна хирургия Aсептика и антисептика
Карцином на кожата Дентална практика Омегадентагруп ООД Добрата дентална практика във Видин
В строителството често се използват шисти (Сланец). Те представляват ламинарна структура, което улеснява рязането на плоски парчета. Наличен е в тъмни нюанси – сив, черен, зелен, понякога с метални отблясъци. Придава елегантен и уникален вид на стената. Има добра устойчивост на атмосферни влияния. По-крехък е в сравнение с гранита и е труден за обработка в определени форми. Използва се за декоративни зидове, подпорни стени и облицовки. Базалтът е твърда вулканична скала с черен или тъмносив цвят. Притежава изключителна здравина и плътност. Устойчив е на замръзване и износване. Придава модерен и минималистичен вид, но е труден за обработка. По-скъп е в сравнение с други материали. Обикновено се ползва за модерни архитектурни проекти и здрави конструкции. Полевите камъни (речен или естествен камък) имат неправилна форма, заоблени ръбове, естествени цветове, които се вписват в околната среда. Те са сравнително евтини и широко достъпни. Не изискват допълнителна обработка. Но с тях монтажът на стабилни зидове е по-труден. Не са подходящи за високи стени без специална техника. Полевите камъни са подходящи за градински и декоративни стени. Според мястото, в сурови и студени региони най-подходящи са гранит, базалт. В умерения климат – варовик и пясъчник. За декоративни проекти: шисти, речен камък. За зони с висока влага - камъни с ниска порьозност като гранит или базалт. За дълготрайност на зидовете е важно използваният камък да бъде правилно обработен, а фугите – запълнени с качествен разтвор, за да се избегне проникване на вода и ерозия.
Организъм Зъбопротезни имплантати във Видин Добрата дентална практика във Видин Избелване на зъби във Видин
Пародонтология www.ralev-dental.bg Ралев Дентал АД
Артикулатор и лицева дъга СМА пили, разширители, ендодонтски инструменти Контакт с екипа на Ралев Дентал АД
Онлайн магазин за дентални материали Следдипломно обучение на Ралев Дентал www.ralev-dental.com
Дентална практика в Пловдив Зъболекар в Пловдив Композити
Курс по хирургия в Румъния Конгрес в Рим Папиломи
Църквата „Св. св. Седмочисленици“ в София е пример за средновековна архитектура, изградена предимно от изпичани тухли. При нейното строителство са използвани местно добивани червени тухли, които – чрез изпичане при високи температури – придобиват изключителна здравина и устойчивост. Този материал е типичен за строителните техники от средновековния период в България и региона, като често се комбинира с каменни елементи в основите или при носещите конструкции, за да се осигури допълнителна стабилност. Тази традиция на използване на тухли не само позволява изграждането на дълготрайни сгради, но и допринася за характерния архитектурен облик на обекта, който остава значим културен и исторически паметник.
Зъбни импланти - кой има право да ги поставя? Зъбни импланти - показания и противопоказания Зъбни импланти
Избелване на зъби www.ralev-dental.eu www.ralev-dental.net
Боянската църква не е изцяло тухлена, но тухлите играят важна роля в нейната конструкция. Тя е изградена чрез комбиниране на каменна зидария и тухли, което е типично за средновековната българска архитектура. По време на първия строителен етап (XI–XII век), най-старата част на Боянската църква е изградена основно от дялани камъни, споени с хоросан. През втория строителен етап (XIII век), при разширяването й по времето на севастократор Калоян е използвана редувана зидария от тухли и камъни, типична за българската средновековна архитектура. Третият строителен етап (XIX век) – при него, при по-късните ремонти и разширения са използвани съвременни материали, но са запазени оригиналните техники. Тази комбинация от тухли и камък не само придава устойчивост на сградата, но и естетически ефект, характерен за византийския и българския архитектурен стил от Средновековието.
www.ralev.biz www.ralev.ws www.see-bulgaria.com
Тухлите имат множество предимства, но в сравнение с камъка притежават и някои недостатъци, които могат да ограничат тяхното използване в определени строителни проекти. Те имат по-малка здравина и носимоспособност. Камъкът е естествено по-здрав и има по-висока носимоспособност в сравнение с тухлите. Масивните каменни конструкции могат да издържат на по-големи натоварвания, което ги прави по-подходящи за монументални сгради, мостове и крепости. Тухлите са по-малко устойчиви на влага и ерозия. Тухлите, особено порестите, могат да попиват вода, което ги прави по-малко устойчиви на продължителна влага и замръзване-размразяване. Камъкът (особено гранитът и варовикът) е по-устойчив на атмосферни условия и не се рони толкова лесно. Тухлите имат и по-кратък живот. Докато тухлените конструкции могат да издържат стотици години, каменните могат да останат стабилни в продължение на хиляди години. Древни каменни постройки като пирамидите в Египет и римските акведукти са свидетелство за изключителната дълготрайност на камъка. Имат по-малка устойчивост на силни удари и земетресения. Тухлените сгради могат да се напукат или разрушат при силни удари или земетресения, докато добре изградени каменни конструкции имат по-висока устойчивост, особено ако са изградени с правилно подбрани и свързани елементи. Притежават висока енергийна ефективност, но са с по-ниска акумулация на топлина. Тухлите осигуряват добра топлоизолация, но каменните стени задържат топлината по-дълго, което е предимство в студен климат. Камъкът има по-добра термична маса, но в същото време трудно задържа топлината вътре в сградата, ако няма подходяща изолация. Тухлите имат по-сложен производствен процес. Камъкът не изисква допълнителна обработка – той се добива и оформя, докато тухлите преминават през добив на глина, формоване, сушене и изпичане. Това прави каменните сгради по-скъпи за строителство, но и по-дълготрайни. Тухлите са по-евтини, по-леки и лесни за строителство, но камъкът е по-здрав, по-дълготраен и по-устойчив на влага и ерозия. В зависимост от нуждите на сградата, изборът между двата материала трябва да бъде внимателно обмислен.
Кариес www.dentalimplants.bg Имплантати
Рила Вихрен – красавецът на Пирин България
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.