copyright©by everybody
Автор на снимката - д-р Явор Симеонов
Вижте и научете за още интересни обекти:
Според Речника на българския език, "зид" означава изградена от тухли или от камък стена — на сграда или на ограда. Следователно, под зид не може да разбираме дървена ограда. Но може да наречем "зид" ограда от кирпичени тухли. Кирпичът представлява строителен материал, вид непечена тухла, която се прави от глина, пясък и вода. Добавя се армиращ органичен материал - най-често, слама и чоп(свинска четина, която, както и конопените или ленените отпадъци, изпълнява ролята на арматура в тухлата). Кирпичената тухла се оформя в блокчета, които се оставят на слънце, за да изсъхнат. Например, от кирпич са направени Зикуратите – едни от най-старите сгради на планетата, още около 4000 г. пр.н.е. Днес строителство с кирпич се практикува в някои райони на Северна Африка, Южна Америка, Близкия изток, централна и югоизточна Европа, включително и у нас, в България. Голямата джамия в Джене е най-голямата сграда от кирпич в света. В региони като Мароко или Иран, кирпичът е основен материал за къщи и дворци. Стени и мазилки от кирпич не трябва да бъдат излагани на директен контакт с дъжд и сняг, които ги ерозират бързо и разрушават конструкцията. Кирпичът е естествен и екологичен материал, тъй като не съдържа вредни химикали и е напълно разградим. Производството му има по-малък въглероден отпечатък, особено ако се използва неизпечен кирпич. Кирпичът има отлични топлоизолационни свойства, които помагат да се поддържа вътрешният климат. През лятото помещенията остават прохладни. През зимата запазва топлината. Освен топлоизолация, кирпичът осигурява и шумоизолация. Лесен и достъпен за производство евтин материал. Особено в региони, където глината е в изобилие. Не изисква сложни технологии или оборудване за изграждане. Кирпичените тухли са по-леки от камъните, което прави зидарията по-бърза и лесна. Добре издържа на сухи условия. Осигурява отлична изолация от горещина. Освен основния недостатък на кирпича - неговата уязвимост към вода - той е по-малко устойчив на натиск и удари в сравнение с изпечените тухли, камъните или бетона. Това го прави неподходящ за многоетажни конструкции или за региони с високи сеизмични рискове. Но нека се върнем към основното определение за "зид" - тухлена или каменна стена на сграда или ограда. Преди няколко страници, разказахме подробно за каменната и за други видове зидария. Сега ще споделим нова, различна, но все толкова интересна информация.
Къщи, зидани с камък, са характерни за планинските райони и край реки - заради наличието на достатъчно безплатен материал. Хората отдавна опитват да оградят териториите на личното си пространство от несанкционирано присъствие. Без значение дали е добронамерено или не. Без значение дали от други хора или опасни животни. Затова от преди хиляди години измислили зидове и огради, каквито ползваме и до днес. Какви предимства и какви недостатъци имат защитните съоръжения "каменен зид", "дървена ограда", "жив плет"? Къде са най-ефективни и къде не са? Защитните съоръжения имат различни предимства и недостатъци в зависимост от целта, мястото и климатичните условия. Каменният зид притежава здравина и дълготрайност. Той издържа на силни атмосферни влияния, като силен вятър, дъжд или сняг. Той е сигурен. Осигурява висока степен на защита срещу проникване. Цената за поддръжката му е ниска. Не изисква редовно почистване или подмяна. Придава класически и устойчив естетически вид, особено подходящ за селски и исторически райони. Сред недостатъците му са високата цена. Изграждането изисква значителни ресурси, труд и време. Не е подходящ за нестабилни или песъчливи терени, понеже е тежък. Отличава се с малка гъвкавост. Трудно се адаптира към неравен терен. Каменният зид е ефективен в региони със сурови климатични условия. Също и в райони, където е необходима висока защита. Подходящ за ограждане на къщи, градини и исторически обекти. Не е ефективен на места с ограничен бюджет. В зони с висок сеизмичен риск може да се напука или срути.
Изборът на зид зависи от нуждите, от бюджета и от местоположението. Ако се търси защита, каменният зид е най-добрият избор. За естетика и баланс – дървената ограда, а за екологичност и естествен вид – живият плет. Каменните стени и зидове се зидат от различни по качества камъни. Кои породи скала или камък са най-предпочитани и често ползвани за каменни зидове? За изграждане на каменни зидове най-често се използват устойчиви и дълготрайни скали, които са лесни за обработка и поддържат своята структура и естетика във времето. Сред най-популярните породи скали е гранитът. Той е изключително здрав, твърд и устойчив на атмосферни влияния. Естетичен и с разнообразни цветове (сив, розов, черен, червен). Притежава ниска абсорбция на вода, което го прави устойчив на замръзване. Гранитът е подходящ за зони с екстремен климат (дъжд, сняг, студ). Издържа на тежки натоварвания. Същевременно този камък е труден за обработка поради твърдостта си. По тази причина е и по-скъп в сравнение с други материали. Използва се за зидове, които изискват здравина и трайност, като подпорни стени, основи и огради. Варовикът е друг материал, често ползван при вдигане на каменни стени. Мека и пореста скала, лесна за рязане и оформяне. Притежава светъл и топъл цвят (бял, жълт, кремав). Достатъчно здрав за декоративни и защитни зидове. Варовикът е естетически привлекателен и придава традиционен вид. Лесен за обработка и използване. За съжаление, той е уязвим на влага и замръзване (може да ерозира с времето). Изисква допълнителна защита в суров климат. Често е използван за декоративни зидове и фасади, както и в по-сухи климатични региони. Зидове от пясъчник. Това е сравнително мека скала, съставена от компресиран пясък. Пясъчникът е богат на цветове – от жълтеникав до червен и кафяв. Лесен е за рязане и обработка. Добре се интегрира в естествената среда, но е по-малко устойчив на влага и ерозия. Изисква защита в региони с висока влажност. Подходящ е за декоративни зидове, градински конструкции и места с умерен климат.
Каменен зид в град Банско - почти няма хоросан между камъните
В много крепостни зидове или зидове на сгради се ползват както каменни блокове, така и тухли. Само за икономия ли се смесват или имат освен това функционални и естетически предимства? Използването на смесени материали, като каменни блокове и тухли, в зидарията на крепости и сгради, очевидно не е само въпрос на икономия. Комбинацията от двата материала често е резултат от инженерни, функционални и естетически съображения. Има доста, но ето само някои от основните причини за смесването им: Използването на смесени материали влече след себе си някои функционални предимства. Например, здравина и стабилност. Каменните блокове са изключително здрави и устойчиви на натиск. Осигуряват стабилна основа и носеща структура. Тухлите се комбинират лесно с камък, защото могат да се използват за запълване на междинни пространства или за свързване на различни секции. Могат да се поставят като гъвкав елемент, който облекчава напрежението в конструкцията. Лесна е и адаптацията към терена. Тухлите са по-лесни за обработка и позволяват запълване на неравности между големите каменни блокове. В райони с различни сеизмични натоварвания, тухлите могат да омекотят напрежението между камъните и да намалят риска от напукване. Освен това, те се славят и с по-добра изолация. Тухлите имат по-добри топлоизолационни свойства от камъка. Смесената зидария може да помогне за поддържане на по-стабилна температура в сградите. В крепостите, тухлите често се използват за изграждане на вътрешни стени, които са по-малко изложени на външни влияния. Отделно от всичко казано дотук, тухлите имат и естетически предимства. Осигуряват приятен за окото контраст в текстурите и цветовете. Камъкът придава масивност и монументалност, докато тухлите могат да добавят декоративни елементи и цветен контраст. Орнаменти и детайли се оформят по-лесно посредством тухли.
Освен тайни проходи и изходи в зидовете, подовете и стените, строителите на крепостите вероятно са предвиждали и тайници за съхранение на най-скъпоценните реликви и вещи на обитателите. Това е една много любопитна тема, достойна за филмиране и изследване. Има ли забележителни исторически находки, които са открити в древните крепости? Много крепости и замъци от историята действително крият в себе си тайници, предназначени за съхранение на ценни предмети, реликви, документи и дори храна за време на обсада. Някои от тези тайници са откривани векове след изоставянето на крепостите и са разкрили уникални исторически находки. Има някои забележителни примери, които дълго са възбуждали въображението на хората. Съкровището на Монтсегюр (Франция). По време на кръстоносния поход срещу катарите (1209–1229 г.), катарската крепост Монтсегюр в Южна Франция била използвана за съхранение на ценни религиозни реликви и документи. Според легендите, някои от тях включвали реликви, свързани със Светия Граал. Докато археологическите доказателства остават оскъдни, исторически документи подсказват, че богатствата на катарите били укрити в тайници. Замъкът Хоеншвангау (Германия), когато бил реставриран в XIX век, в тайник била открита реликвария със свети мощи, вероятно скрита там през Средновековието. При разкопки на крепостта Вишеград в Прага, археолозите открили тайник с готически бижута, монети и церемониални предмети. Те вероятно са били скрити от обитателите по време на хуситските войни (XV век). В тайници на старите крепости на Мдина са намерени златни монети и орнаменти, скрити вероятно по време на османските нападения през XVI век.
Градове в България Облаци Мемориал на жертвите на комунизма
Нека сега погледнем на зидовете от друг ъгъл. Кой вид зидове според материала, от който са изградени, е най-устойчив на земетресения? Устойчивостта на зидове при земетресения, всъщност зависи не само от материала, но и от структурата на сградата, техниките на изграждане и начина на свързване на елементите. Някои видове зидове се справят по-добре при сеизмични натоварвания. Какво показват анализите на най-устойчивите материали за зидове при земетресения? Армиран зид от тухли или бетонни блокове са много здрави и устойчиви. Тухлите или бетонните блокове се подсилват с арматура (стоманени пръти) или се комбинират с железобетонни пояси. Арматурата добавя гъвкавост и здравина, което намалява риска от разрушаване при вибрации. Бетонните блокове са по-устойчиви на натиск от традиционните тухли. Обаче, изисква се по-сложна техника на изграждане. Подходящи са за региони с висока сеизмична активност, където устойчивостта е приоритет.
Византийските крепости и църкви ползвали смесената зидария от камък и тухли, понеже тя създавала красиви и устойчиви конструкции. Червените тухли често се използвали за декоративни ивици или геометрични мотиви. В средновековните крепости тухлите били използвани за ремонт на стари каменни стени, като осигурявали по-лесна и бърза поправка. Ето някои практически примери за разпределение. Най-честата употреба на каменните блокове, е за основи, ъгли (контрафорси), носещи стени. В зони, където е необходима устойчивост на натиск и удари. На тухлите: за вътрешни стени, арки и сводове. За елементи, които трябва да бъдат по-леки и декоративни. Смесването на каменни блокове и тухли е гениален строителен подход, който съчетава здравина, функционалност, естетика и икономия. Тази комбинация не само улеснява строителния процес, но и позволява създаването на конструкции, които са трайни, практични и красиви.
Гръцки огън Хасково Каменен зид в град Мелник
информация за река Дунав Хисар www.bg-dentist.com
Има и други видове огради – ще ги споменем мимоходом. Живият плет има доста предимства. Той е екологичен. Осигурява местообитание за птици и насекоми. Притежава висока естетика и е подходящ за уединение. Това е красив и естествен начин за ограждане. Намалява шума, особено в градска среда. Задържа прах, пречиства въздуха и осигурява сянка, като по този начин подобрява климата. За сметка на това расте много бавно. Отнема години, за да достигне нужната височина и гъстота. Изисква редовна поддръжка, подрязване и грижа. Предлага по-малка защита. Не осигурява физическа преграда срещу проникване. Живият плет е ефективен в райони с добри почвени и климатични условия. За декориране и осигуряване на уединение в градини и паркове. Не се препоръчва за места със суров климат (суша, много студ). А също и където е необходима бърза и надеждна защита.
Базални импланти - информация Лекцията на д-р Хоо Протезиране с импланти
Дентална клиника в Пловдив Зъболекар в Пловдив www.bg-dentist.eu
www.bg-dentist.net www.bg-tourinfo.com Нашата рекламна програма
Изграждането на зид само от камък е по-бавно и изисква повече усилия, докато тухлите могат да ускорят строителния процес, пестейки труд и време. Нека приведем някои исторически примери, за да обосновем по-добре тази теза. В римската архитектура, римляните често използвали тухли в комбинация с камък. Тухлите били по-лесни за производство и транспортиране, а камъкът се използвал за ключови структури като основи, арки и колони. Дървените конструкции са учудващо добри в реакцията на земетръси. Дървото е естествен материал, който се използва за рамкови конструкции или в комбинация с други материали. Дървените конструкции имат по-малко тегло, което намалява сеизмичните сили.
Байкушевата мура информация за Башлийски езера Връх Безбог
Дървото може да поема и компенсира вибрациите без да се напука, разруши, или претърпи друга негативна промяна; притежава гъвкавост, несвойствена за бетона и тухлите. Дървените конструкции се възстановяват лесно. Дори при повреда, е сравнително лесно да се ремонтират дървените стени. Дървото обаче, е уязвимо на влага, гниене и вредители, ако не е правилно обработено. Строителството с дърво е подходящо за зони с умерена и висока сеизмична активност, особено в държави като Япония. Глинените кирпичи с дървена рамка (сеизмична зидария) представляват комбинация от кирпични тухли и дървени рамки, които осигуряват здравина и гъвкавост. Кирпичът и дървената рамка са по-леки от камъка и бетона. Имат добра енергийна ефективност; осигуряват термоизолация. Дървената рамка поема вибрациите и предпазва зидовете от напукване. Недостатък при тях е по-малката издръжливост на влага, ако не са използвани подходящи покрития.
Черно море Планини в България Подробна информация за Пирин планина
Зъбни импланти - история Езера в Пирин Град Пловдив
Курс по хирургия в Румъния Конгрес в Рим Папиломи
www.dentalimplants.bg www.ralev-dental.bg www.bg-dentist.com
Зъбни импланти Кръстатата казарма Язовирите в България
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.