Ъгъл на крепостта Баба Вида

Ъгъл в крепостта Баба Вида

Виждат се прави и тъпи ъгли, а най-вдясно е уникалната шестоъгълна кула

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Явор Симеонов

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Малко хора знаят, че крепостният зид на Великата китайска стена само отвън е каменен. Между стените пространството е било запълвано с пресована пръст, понеже просто не е могло да се добие толкова много камък за хилядите километри стена. В случая с крепостта Баба Вида, нещата не стоят така. Платове се тъкат в различни комбинации на влакното, като така се получават желаните качества - тип "Рибена кост" при дънките Вранглер и мн. др. А как се редят камъни в стена? Как се хващат ъглите? Реденето на камъни в стена зависи от вида на зидарията – суха зидария, класическа зидария с хоросан или декоративна облицовка. Основните техники за подреждане и свързване на камъните включват: Ломена зидария – използват се камъни с неправилна форма, които се напасват един към друг; Правоъгълна зидария – камъните са дялано оформени и се редят в хоризонтални редове; Циклопска зидария – използват се големи неправилни камъни, които се вграждат плътно; Суха зидария – камъните се редят без спойка (хоросан), като тежестта и триенето ги задържат стабилно. Как се хващат ъглите на каменна стена? При зидария с хоросан, ъгловите камъни (квинтери) са по-големи и по-здрави, за да осигурят стабилност. Подреждат се шахматно, като всеки следващ ред застъпва предходния, за да се осигури връзка между двете стени. По възможност камъните на ъглите са с равни ръбове, за да създадат прав и стабилен ъгъл. При суха зидария, големите камъни се поставят в ъглите, като зад тях се подпира по-малък камък за стабилност. Принципът на „ключов камък“ (с клиновидна форма) може да се използва за заключване на конструкцията.

Зъболекар в Пловдив    Крепостта Баба Вида    Пролет в Мелник

Крепостта Баба Вида е най-запазената средновековна крепост в България. Тя е единствената напълно запазена средновековна крепост и една от най-значимите укрепителни съоръжения в Северозападна България. Разположена на брега на река Дунав, във Видин и има уникална отбранителна архитектура, характерна за Второто българско царство. Има Римска основа: в района първоначално е съществувало римско укрепление (Бонония). Средновековното изграждане - основната част на крепостта датира от IX–X в., а разширенията са направени през XIII–XIV в. Владетели: Баба Вида е била основна резиденция на Иван Срацимир (1371–1396), последния владетел на Видинското царство преди османското завладяване. В Османския период е приспособена за гарнизонна крепост и използвана до XIX в. Основни характеристики на архитектурата и строителната техника: Двойни крепостни стени; външна стена (дебелина 2 м) с бойници и кули; вътрешна стена (дебелина 4 м) с отбранителни съоръжения. 9 бойни кули (кръгли и правоъгълни). Главна порта: разположена на западната страна, защитена с подвижен мост над ров. Ров: дълбок ров около крепостта, първоначално пълен с вода от Дунав. Основната строитела техника, е квадрова зидария. Основните стени са изградени от големи дялани каменни блокове, добре подредени с минимални фуги. Вътрешният пълнеж представлява смес от камъни, тухли и хоросан, която придава здравина. Ъгловите квинтери са големи каменни блокове на ъглите за укрепване. Готически и византийски елементи: арки, бойници и тухлени детайли. Отбранителните съоръжения са изградени от дебели стени – устойчиви на обсади и артилерийски удари; ров – допълнителна преграда срещу нападатели; бойници и машикули – отвори за изливане на гореща смола или вода; кули – стратегически разположени за защита от всички страни. Крепостта е главен отбранителен пункт на Видинското царство през XIV век. Превърната е в османски гарнизон след 1396 г. Използвана като военна крепост до края на XIX век. Днес - туристически обект и културна забележителност. Баба Вида е уникална с това, че никога не е била напълно разрушена, което я прави най-добре запазената средновековна крепост в България. Нейната архитектура, отбранителни съоръжения и историческа стойност я превръщат в важен символ на средновековната българска военна архитектура.

При строителството на крепости основният градивен елемент е камъкът. От него строителите оформяли зидове, колони, кули, арки, стълбища, сводове и много още архитектурни елементи. Кои са най-характерните елементи на една крепост и къде по света са най-типичните примери за такива елементи? Крепостите по света имат разнообразни архитектурни елементи в зависимост от историческия период, географското местоположение и военните нужди на съответната епоха. Ето някои от най-характерните елементи: 1. Зидове (Стени). Основна защита на крепостта, често подсилена с камък, тухли или землени насипи. Пример: Великата китайска стена (Китай), замъкът Каркасон (Франция). 2. Кули. Използвани за наблюдение и защита; могат да бъдат кръгли или квадратни. Пример: Кулите на Тауър в Лондон (Англия), Крепостта Баба Вида (България). 3. Бойници (Амбразури). Малки отвори в стените за изстрелване на стрели или огнестрелно оръжие. Пример: Крепост Крак де Шевалие (Сирия), замъкът Конуи (Уелс). 4. Врата с подвижен мост. Обикновено се намира над ров и е укрепена с железни решетки. Пример: Крепостта Чески Крумлов (Чехия), Кастел Нуово (Италия). 5. Ров. Дълбок изкоп, често пълен с вода, за допълнителна защита. Пример: Замъкът Бодрум (Турция), Килкени (Ирландия). 6. Донжон (главна кула). Централната кула, която служи като последно убежище при нападение. Пример: Замъкът Лоар (Франция), Замъкът Дувър (Англия). 7. Барбакан. Предно укрепление пред главната порта. Пример: Варшавският барбакан (Полша), Барбаканът в Краков (Полша). 8. Крепостни галерии и коридори. Свързват различните части на крепостта и често водят до тайни изходи. Пример: Подземните коридори на замъка Малброк (Полша).

Вихрен – красавецът на Пирин    България    Кариес

9. Каменни сводове и арки. Осигуряват здравина на конструкцията и придават внушителен вид. Пример: Алказар в Сеговия (Испания), Крепостта в Родос (Гърция). Всеки от тези елементи е служил на своята отбранителна функция, а някои от тях са се развивали в зависимост от напредъка на обсадните техники. Как се съотнася крепостта Баба Вида към други известни крепости? Има ли нещо уникално в архитектурно отношение? Сещам се за хексагоналната кула. Но тя не е единствена. Крепостта Баба Вида има няколко характерни черти, които я отличават от други крепости в Европа и по света. Тя притежава уникална запазеност и историческа стойност. Баба Вида е единствената изцяло запазена средновековна крепост в България – не е била разрушена напълно, за разлика от много други български крепости, които са пострадали през османския период или по-късно. Двойният пръстен от отбранителни стени. Подобно на някои европейски замъци (като Каркасон във Франция), Баба Вида разполага с двойна укрепителна система – външна стена с ров и вътрешна крепост с кули и двор. Това позволява по-голяма защита при обсади. Хексагоналната кула е уникален елемент. Този архитектурен детайл е рядко срещан в крепостното строителство на Балканите. Шестоъгълните кули обикновено се свързват с по-сложни геометрични планове на ренесансови и ранно-модерни крепости. Подобни многоъгълни кули се срещат в италианските ренесансови крепости, например в замъка Кастел дел Монте (Италия), който е осмоъгълен. В Западна Европа геометрично сложни отбранителни структури започват да се появяват по-късно, когато артилерията променя дизайна на крепостите (например звездовидните бастиони на Вобан във Франция).

В крепостта Баба Вида освен стандартните правоъгълни и кръгли кули има и една шестоъгълна (хексагонална) кула, която е уникална за укрепителната архитектура на крепостта. Хексагоналната кула е с шестоъгълна форма, което я отличава от останалите кули в крепостта. Намира се във вътрешната част на крепостта, като е част от укрепителната система. Вероятно е изпълнявала наблюдателна и отбранителна роля. Шестоъгълната форма е по-устойчива на удари от топове и обсадни машини, в сравнение с правоъгълните кули. Възможно е да е била използвана и като команден пункт за отбраната на вътрешната крепост. Изградена от добре дялани каменни блокове с хоросанова спойка. Възможно е да е част от по-късни средновековни разширения. Има бойници за обстрел на врага. Хексагоналната форма позволява по-добро разпределение на натоварването – шестоъгълната форма осигурява по-голяма стабилност срещу удари. По-добра видимост – повече ъгли означават по-добър обсег за наблюдение. По-голяма устойчивост на обсади – атакуващите трудно намират "мъртва зона" около кулата. Шестоъгълната кула в Баба Вида е уникална за българските крепости и показва напредничаво отбранително мислене. Нейната геометрия и конструкция подобряват защитата и устойчивостта на крепостта срещу обсади.

www.dentalimplants.bg    Имплантати    www.dentalimplants.bg

Кой е най-често ползваният начин при строителство на крепостни стени? При строителството на крепостни стени най-често се използват три основни вида зидария, които осигуряват здравина, устойчивост и дълъг живот на конструкцията: Квадрова зидария. Използва се добре оформени и дялани каменни блокове (квадри), които се редят в равномерни редове. Камъните са плътно напаснати с минимални фуги. Примери: Римските и Византийските крепости, където правите линии осигуряват здравина и естетика. Циклопска зидария. Използват се големи неправилни камъни, напаснати така, че да създадат стабилна структура. Често срещана в ранните крепости, например Микенската култура в Гърция (Лъвската порта в Микена). Не се използва хоросан, а камъните се самозаключват чрез собственото си тегло. Смесена зидария (Опус микстум или Опус спикатум). Комбинира тухли и камъни, често в шахматен или „рибена кост“ (спикатум) модел. Позната от римската и византийската архитектура, среща се в много средновековни крепости. Често се използва варов разтвор (хоросан) за допълнителна стабилност. Как се укрепват ъглите на крепостните стени? Използват се големи ъглови квадри (квинтери), които застъпват и свързват стените. Поставят се допълнителни контрафорси (подпори) за издържане на натиска. Вътрешен пълнеж от по-малки камъни и хоросан за допълнителна здравина.

Нека разгледаме по-детайлно архитектурата на крепостта Баба Вида, като се фокусираме върху ключови елементи: 1. Общ план и укрепителна система. Двойни стени. Крепостта има две защитни стени – външна (по-ниска) и вътрешна (по-масивна). Ров. Около външните стени е имало дълбок ров, който в миналото е бил пълен с вода от река Дунав. Това прави крепостта труднодостъпна за нападатели. Главен вход. Достъпът е контролиран чрез масивна дървена порта, която вероятно е имала допълнителна подвижна решетка. 2. Кули и отбранителни съоръжения. Хексагоналната кула. Тя е един от най-интересните архитектурни елементи – рядка за крепостното строителство в България. Подобни многоъгълни кули се използват за подобрена видимост и разширен ъгъл на обстрел. Може би е била вдъхновена от византийски или западноевропейски военни концепции. Останалите кули - общо 9 кули, които са с различна форма – кръгли, правоъгълни и многоъгълни. Те са разположени стратегически, за да осигуряват максимално защитно покритие. В някои от кулите има бързи проходи и стълбища, което позволява на защитниците да се придвижват лесно.

Остеоинтеграция    Ендодонтия    Имплантатна повърхност

3. Вътрешна крепост и функционални зони. Дворът е централното пространство, където са били разположени жилищни и военни постройки. Възможно е тук да е имало помещения за провизии, оръжейни складове и казарми. Жилищни сгради включват зали и стаи, вероятно използвани от местния владетел и военачалници. В някои помещения има керамични печки и комини, което показва, че са използвани и в по-студените месеци. Тайни изходи и проходи. Има подземни коридори, които може да са били използвани за бягство или снабдяване при обсада. Някои от тези проходи са засипани, но археологически проучвания биха могли да ги разкрият. 4. Влияния и стилове. Баба Вида съчетава различни архитектурни влияния, което я прави уникална: Византийски елементи – например начинът на изграждане на стените и използването на тухли в комбинация с камък; Западноевропейски идеи – многоъгълната кула може да напомня някои готиески и ренесансови форми; Османски преправки – бойници за огнестрелно оръжие и вътрешни реконструкции. Крепостта Баба Вида е уникална не само заради запазеността си, но и поради интересните архитектурни решения, като хексагоналната кула, двойните стени и сложната отбранителна система. Тя е смесица от местни и чуждестранни архитектурни влияния, което я прави още по-ценна за изследване.

www.investor-bg.com    Здравеопазване в България    Япония

Два съседни тъпи ъгъла на стената

Крепостният зид е направен по начин, по който да е спазена логиката за максимална сигурност

Лицево-челюстна хирургия    Aсептика и антисептика    Карцином на кожата   

Сводовете от камък са "висш пилотаж" в изграждането на елементите от една крепост. Каменните сводове са сред най-сложните и впечатляващи инженерни решения в крепостното строителство. Те не само осигуряват здравина и устойчивост, но и позволяват изграждането на просторни вътрешни помещения, проходи и зали. Има различни видове сводове в Баба Вида и крепостната архитектура. Полукръглите (римски) сводове са един от най-използваните типове сводове в средновековните крепости. Изграден по принципа на дъгата, която преразпределя натоварването към страничните опори. В Баба Вида се среща в някои проходи и входове, както и в някои вътрешни помещения. Кръстосаните (готически) сводове се получават при пресичането на два полукръгли свода под ъгъл. Разпределят натоварването по по-сложен начин, позволявайки по-големи пространства без нужда от масивни стени. Срещат се в някои западноевропейски замъци, но в Баба Вида по-скоро се използват по-прости форми на сводове. Полусферични куполи и цилиндрични сводове са характерни за покритите отбранителни проходи и кули. Те се срещат в част от горните нива на Баба Вида, особено при помещенията, използвани от войниците. Как са изграждани каменните сводове? Изграждането на свод изисква прецизна геометрия и добра техника на зидарията. Основните етапи включват: дървено скеле (кофраж) – временно подпомага конструкцията, докато камъните се нареждат. Клинен камък в центъра (ключов камък) – последният камък, който стабилизира целия свод. Затваряне на структурата – след като хоросанът стегне, кофражът се премахва и тежестта се разпределя равномерно.

Принципи на Нютон    Принципи на термодинамиката    Рила

Крепостите във Видин, Белоградчик, Червен и други български земи са изграждани през различни епохи – от Античността до Османския период. Те са били строени основно с квадрова и смесена зидария, често с хоросан и вътрешен пълнеж за по-голяма здравина. Видин – Баба Вида, е единствената напълно запазена средновековна крепост в България. Основите са положени още през Римската епоха, но основната конструкция датира от XIII–XIV в. Строителната техника е Квадрова зидария – добре издялани каменни блокове, споени с хоросан. Вътрешността на стените е запълнена с по-дребни камъни и варов разтвор за здравина. Кулите са масивни и се разполагат по ъглите на крепостта. Белоградчишката крепост е уникална с това, че е изградена сред естествени скални образувания, използвани като естествена защита. Строителната техника е Смесена зидария – редуване на каменни блокове и тухли. Дебели крепостни стени (над 2 метра), които са частично вкопани в скалите. Османският период добавя подобрения, включително бойници и допълнителни укрепления. Червен е един от най-важните военни и административни центрове на Второто българско царство (XII–XIV в.). Строителна техника: Дялани каменни блокове, особено при ъглите и вратните кули. Смесена зидария – комбинация от камъни и тухли в горните части на стените. Крепостта има добре организирана водоснабдителна система и отбранителни кули. Търново – Царевец и Трапезица. Главните крепости на Второто българско царство. Строителна техника: масивни крепостни стени с квадрова зидария. Вътрешни кули, дворци и църкви, изградени със смесена зидария. Използване на естествени хълмове за укрепление. Общи характеристики на крепостните зидове в българските земи: дебелина на стените: 2-4 метра, за да устоят на обсади; основен материал: дялан варовик, гнайс, гранит и тухли; ъглови укрепления: квинтери (големи камъни) за стабилност; вътрешен пълнеж: по-дребни камъни и хоросан, което подобрява здравината.

Дентална практика Омегадентагруп ООД    Добрата дентална практика във Видин    Зъбопротезни имплантати във Видин

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи