План на крепостта Баба Вида

План на крепостта Баба Вида

Видин    Крепостта Баба Вида    История на Видин

Легенди за Видин    Езеро Бъбрека    Кулите в България

Крепостта "Баба Вида" е основната историческа забележителност на град Видин. Строена е векове наред от римляни, българи, турци и австрийци. Строежът на крепостта е започнал още през III - V век след Новата ера, но още много преди това на мястото е имало по-малко по размер римско укрепление. GPS - координатите на крепостта са 43.9933 градуса северна ширина и 22.887 градуса източна дължина; тези координати са снети от моста на входа пред крепостта. Горният план не включва крепостния ров, който обикаля замъка околовръст и в миналото е бил пълнен с вода от река Дунав. Тъмночервените квадратчета показват хипервръзки към снимки на мястото, където са разположени по плана.

На много места в Европа са изграждани замъци, кули и крепости, подобни на крепостта "Баба Вида". Класическият средновековен град включва външна крепост - във Видин това е била крепостта на мястото на днешния квартал "Калето" - и вътрешна крепост, в която е живеел владетелят. Вътрешната крепост е служела за отбрана в случай на външно нападение и превземане на външната стена - тогава владетелят се е укрепявал във вътрешната крепост с гвардията си и се е отбранявал до последно. В много случаи обаче вътрешната крепсот е служела за защита на феодала при безредици и бунтове от страна на собственото му население. Поданиците са били облагани с данъци, понякога доста високи, и е било често явление да се рязбунтуват против владетеля си. Тогава за негова защита е било използвано вътрешното укрепление, което освен това е служело и за символ на властта. В Западна Европа подобни вътрешни укрепления са се наричали донжони - думата има френски произход и означава главна кула на замък, манастир или крепост. В много други български градове също е имало подобни донжони - и  в Плиска, и в Преслав, и във Велико Търново. Според археолога Стоян Попов на територията на страната има 22 кули с подобно предназначение.

Предвид силното развитие на религиите през Средновековието е логично да има параклис или църква във всеки такъв донжон. При нападение владетелят и войниците му са се молели за спасение в този параклис - въпреки че лозето не иска молитва, а мотика. Освен това всеки донжон е имал собствен водоизточник (кладенец), както и склад за боеприпаси, храни и всичко необходимо за по-продължителна обсада. Входът на подобни кули е бил на няколко метра над земята - до него хората са се изкачвали по подвижна стълба, която в случай на нападение е била изтегляна нагоре. По времето на османското владичество в България хората са продължили да строят такива малки  крепости -  в тях са живеели турски спахии, паши и бейове. Предвид убийствената данъчна система на Османската империя местните феодали определено е имало от какво да се страхуват... Имало е и кули, собственост на местните аяни - това са боляри и техните наследници, които са приели исляма и са били посредници между народа и централната власт. Някои от тях са имали големи привилегии - например да определят размера на данъчните налози, да събират армия и т.н. Понякога са ставало неконтролируеми и направо са отцепвали владенията си от империята - във Видин такъв владетел е бил Осман Пазвантоглу. На много други места в страната има малки крепости и кули, разбира се по-малки от крепостта Баба Вида, но съществуващи и до днес.

Снимка на крепостта Баба Вида, направена през един слънчев мартенски ден на 2020 година - точно в началото на пандемията от коронавирус.

Кулата на Ангел войвода    Хрельовата кула    Пирковата кула    Бейските кули във Враца    Тикла кула

Кулата в Тешово    Болярската къща в Мелник    Информация за планината Пирин

Имплантологичен справочник    Александър Невски    Арбанаси

Крепостта Баба Вида    Батак    Байкушевата мура

Информация за Башлийски езера    Батак    Маршът на Бдинци

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Бдинският пехотен полк    Белоградчик    Връх Безбог

Черно море    Бъндеришки езера    Бургас

Снимки от Бургас    Градове в България    Облаци

Мемориал на жертвите на комунизма    Кръстатата казарма    Язовирите в България

Информация за река Дунав    Имплантати

Гръцки огън    Хасково    Хисар

www.bg-dentist.com    Базални импланти - информация    Лекцията на д-р Хоо

Протезиране с импланти    Дентална клиника в Пловдив    Зъболекар в Пловдив

www.bg-dentist.eu    www.bg-dentist.net    www.bg-tourinfo.com

Нашата рекламна програма    Байкушевата мура    Информация за Башлийски езера   

Курс по хирургия в Румъния    Папиломи    Конгрес в Рим

Връх Безбог    Черно море    Планини в България

Подробна информация за Пирин планина    Езера в Пирин    Пловдив   

Рила    Връх Вихрен    Вихрен – красавецът на Пирин

България    Кариес    www.dentalimplants.bg