Паметник във Видин

Тоталитарен паметник във Видин

Красотата може да бъде само естествена; леко подчертана, но никога (из)насилена

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Явор Симеонов

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Превръщат ли се центровете на много български градове в безжизнени пространства, заради огромните площади и тоталитарни паметници в тях? В страните, които никога не са имали тоталитарно комунистическо управление, всяка една архитектурна единица в градовете има човешки мащаби и е функционално оправдана, извън това, че най-често е и естетически много привлекателна. Но в много български градове централните площади и пространствата около тях често се възприемат като безжизнени, главно поради техния мащаб, дизайн и наличието на монументални паметници от тоталитарния период. Тези пространства често не са съобразени с естествените нужди на хората – липсват удобни места за сядане, заведения, зеленина или сенчести кътчета, което ги прави негостоприемни и неизползваеми в ежедневието. В държавите, които не са преживели комунистическо управление, градското планиране традиционно се ръководи от човешкия мащаб и функционалността на пространствата. Там пешеходните зони и площадите са проектирани така, че да бъдат не само представителни, но и удобни за ползване – с компактни и хармонични пропорции, зони за почивка, разнообразна растителност и активни обществени функции (кафенета, магазини, места за събития и социални контакти). В България има примери за успешни трансформации – в някои градове площите около старите монументални паметници се облагородяват чрез изграждане на нови градски елементи и интегриране на повече човешки мащаби. Въпросът е как тези пространства могат да бъдат адаптирани, за да отговарят на съвременните нужди на хората, вместо да останат студени и отчуждени.

Бор    Мура    Лицево-челюстна хирургия

По-рано много жители на градовете гордо са заявявали, че живеят в центъра на града. Това е бил особен престиж, предвид цените на имотите, екстрите, от които са могли да се ползват. Днешните времена на свързаност, логистика и удобства, като че ли правят центровете на градовете последното място, привлекателно за живеене. При положение, че има десетки хиляди, които живеят на круизни кораби, обикалящи света, примерно. Днес концепцията за престижно градско жилище се е променила значително. Докато в миналото центърът на града е бил символ на статус заради близостта до важни институции, културни забележителности и удобства, днес тези фактори губят значението си за много хора. Причините са няколко: Шум, замърсяване и пренаселеност. Центровете на градовете често са шумни, с натоварен трафик и ограничени възможности за паркиране. В същото време, предградията и периферните квартали предлагат повече пространство, зеленина и по-добро качество на живот. Дигитализация и работа от разстояние. Вече не е необходимо да живееш в центъра, за да бъдеш близо до работното си място. Все повече хора работят дистанционно и избират да живеят в по-тихи, комфортни зони, а някои дори напускат градовете изцяло. Мобилност и глобален начин на живот. Днес има хора, които живеят на круизни кораби, дигитални номади, които сменят дестинации всеки месец, или хора, които предпочитат да прекарват повече време в курорти, а не в постоянен дом. Това е коренно различен модел на живот от този, при който домът в центъра е символ на стабилност и престиж. Остаряваща градска инфраструктура. Много централни градски райони в България са с неефективни жилищни сгради, остарели ВиК и електросистеми, а реновациите често са скъпи. В същото време новите квартали предлагат модерни жилища с повече удобства. Така че престижът на живот в центъра вече не е това, което е бил. Днес удобствата, технологиите и мобилността позволяват на хората да изберат по-гъвкав начин на живот, който не е обвързан с конкретно място.

Там, където съществува монопол върху властта, тя се изражда в тоталитарна. Изборите са без избор, властта е безконтролна и поради това корумпирана - или е корумпирана, и затова е безконтролна. Как "ценностите" на тоталитарното общество се отразяват върху архитектурата на публични сгради? Кое е типично за такъв тип архитектурни проекти? Тоталитарните режими използват архитектурата като инструмент за демонстрация на власт, идеология и контрол. Това се проявява в няколко основни архитектурни принципа и стилове: 1. Монументалност и мащаб. Тоталитарните режими често строят огромни, внушителни сгради, които целят да подчертаят силата и непоклатимостта на властта. Големите мащаби създават усещане за незначителност у индивида и подсилват идеята за доминираща държавна структура. Например Палатът на парламента в Букурещ, построен по времето на Николае Чаушеску е един от най-големите административни комплекси в света. Проектите на Алберт Шпеер за нацистка Германия, като Германската зала (Volkshalle) – концепция за мегаломански куполен комплекс в Берлин. 2. Симетрия и ред. Строгата симетрия символизира реда, дисциплината и контролираното общество. Публичните сгради често са изградени с ясни, геометрични форми и централни оси, които водят погледа към символи на властта, като флагове, емблеми или статуи на лидерите. Например, площадът Тянанмън в Пекин е заобиколен от масивни административни сгради с идеално балансирани фасади. 3. Декоративен минимализъм (или прекомерна орнаментика). В зависимост от идеологията, тоталитарните архитектурни стилове могат да варират между функционален, но студен минимализъм – характерен за сталинисткия и бруталисткия стил, използван в СССР и социалистическите страни.

Язовирите в България    информация за река Дунав    Гръцки огън

Друга типична черта е помпозна класика с имперски елементи – вдъхновена от древен Рим, използвана от фашистка Италия и Третия райх. Такива примери са съветските сгради от "сталински ампир" – величествени, но тежки постройки с малко декоративни елементи. Такава е и фашистката архитектура на Мусолини в Италия – вдъхновена от римската класика, но с модернистичен минимализъм. 4. Материалност и устойчивост. Тоталитарните режими предпочитат бетон, мрамор и камък – материали, които създават усещане за вечност и неразрушимост. Брутализмът, с тежките си бетонни форми, е особено популярен в социалистическите страни. Пример в центъра на София - Националният дворец на културата (НДК) – масивна, бетонна конструкция със социалистически реализъм. 5. Символика и пропаганда. Тоталитарната архитектура е наситена със символи на идеологията – звезди, сърпове и чукове, орли, статуи на водачите и сцени на „героичния труд“. Мавзолеят на Ленин в Москва, например, е пирамидална, строго симетрична структура. Култовите статуи на Ким Ир Сен и Ким Чен Ир в Северна Корея са колосални и поставени в доминиращи позиции. 6. Урбанистично планиране – контрол над пространството. Централните площади и булеварди често са гигантски, за да позволяват масови демонстрации и паради. Пространственото оформление насочва вниманието към ключови символи на режима. Много подходящ пример е Червеният площад в Москва – огромно пространство, използвано за военни паради и събития. Главната ос на Пхенян – подчертава идеологически важните сгради, като Кулата на идеите Чучхе. Тоталитарната архитектура е физически израз на идеологията на режима – мащабна, контролираща, внушаваща власт и непоклатимост. Тя има за цел не само да осигури функционални пространства, но и да формира поведението на хората чрез символика, ред и психологическо въздействие.

Какво прави площада „любимо място“? Той не е само място за преминаване, а за преживяване. Всеки намира нещо за себе си – и младите, и семействата, и възрастните. Редовно има събития, които събират различни поколения. Пространството е удобно, уютно и предлага избор – може да си активен или просто да си почиваш. Ако площадът е обичан, хората ще се връщат там отново и отново! Малки градини, зелени пространства, водни елементи, които създават спокойна атмосфера. Игрови маси за шах и табла. Организирани събития – концерти с музика от различни поколения, танци, народни хора, литературни четения. Общи зони, които свързват поколенията. Фонтани или водни атракции, които привличат както деца, така и възрастни. Малки сцени за културни събития – от концерти до литературни четения. Гъвкаво градско обзавеждане – подвижни пейки, модули за сядане, които могат да се пренареждат според нуждите. Кафенета и улична храна, които обединяват всички поколения. Интерактивни зони – например арт-инсталации или прожекции на стари и нови филми. Гъвкаво и живо пространство. Мобилни сцени за временни събития – младежки фестивали, пазари, арт-базари. Книжни кътове с безплатни книги – привличат читатели от всички възрасти. Сезонна трансформация – през лятото прохладни зони и водни атракции, през зимата коледен базар или ледена пързалка.

Облаци    Мемориал на жертвите на комунизма    Кръстатата казарма

Традиционни атракции по площади са артистични изяви, концерти, събори. Новите технологии предлагат много по-различни изживявания - лазерни шоу програми, шоу с фойерверки и рояци дронове, виртуална и добавени реалности. Кои са най-актуалните добри практики в използването на новите технологии в превръщането на площадите в незабравимо и желано място? Съвременните технологии трансформират градските площади, превръщайки ги в динамични и интерактивни пространства, които привличат хора от всички възрасти. Ето някои от най-актуалните практики за използване на новите технологии, които правят площадите незабравими и желани места: Лазерни шоу програми и светлинни инсталации. Динамични светлинни спектакли: Използването на лазери и LED технологии позволява създаването на впечатляващи визуални шоута, които могат да бъдат синхронизирани с музика или специални събития. Интерактивни светлинни инсталации: Посетителите могат да взаимодействат със светлинни обекти, променяйки техните цветове и форми чрез движение или докосване. Шоу с дронове. Координирани полети: Рояци дронове, оборудвани със светлини, изпълняват синхронизирани полети, създавайки триизмерни фигури и анимации в нощното небе. Тези спектакли често заменят традиционните фойерверки, предлагайки по-екологична и безопасна алтернатива. Виртуална реалност (VR) и добавена реалност (AR). AR навигация и информация: Посетителите могат да използват своите смартфони или специални устройства, за да получат допълнителна информация за исторически сгради, паметници или текущи събития на площада чрез наслагване на дигитални елементи върху реалния свят.

Бургас    Снимки от Бургас    Градове в България

VR преживявания: Създаване на виртуални турове или исторически реконструкции, които позволяват на потребителите да се потопят в миналото или да изследват бъдещи проекти на площада. Интерактивни арт инсталации. Сензорни скулптури: Инсталации, които реагират на движение, звук или докосване, ангажират посетителите и ги насърчават да взаимодействат с изкуството по нови начини. Проекционни mapping шоута: Използване на проектори за трансформиране на фасадите на сградите около площада в динамични платна за визуални истории и анимации. Интелигентни градски мебели. Умни пейки: Оборудвани с USB зарядни станции, безжичен интернет и соларни панели, тези пейки предлагат удобства за посетителите, като същевременно насърчават устойчивостта. Интерактивни информационни табла: Сензорни екрани, предоставящи информация за събития, навигация и история на мястото, улесняват ориентацията и обогатяват преживяването на посетителите. Мобилни приложения и геймификация. Локални приложения: Предоставят информация за предстоящи събития, специални оферти от местни бизнеси и интерактивни карти на площада. Геймифицирани турове: Посетителите могат да участват в виртуални лов на съкровища или предизвикателства, които ги насърчават да изследват различни части на площада и да научат повече за неговата история и култура. Интегрирането на тези технологии не само обогатява преживяванията на посетителите, но и стимулира социалното взаимодействие, културния обмен и икономическото развитие на градските пространства.

Паметникът по своето определение е вид паметна бележка, напомняне на някого за нещо. В модерните времена, когато виртуалното съхранение на данни, идеи, алгоритми за действие започват да доминират над физическите свидетелства, какви са тенденциите за развитие на тези "паметни бележки" - материалните паметници? С развитието на дигиталните технологии и виртуалното съхранение на паметта, материалните паметници също претърпяват еволюция. Основните тенденции в тяхното развитие включват дигитализация на паметта и виртуални паметници. Холограмни и AR (Augmented Reality) паметници – например, чрез смартфон или AR очила хората могат да „виждат“ исторически личности или събития на дадено място. VR (Virtual Reality) мемориали – създават се виртуални пространства, в които хората могат да „посещават“ паметници, без да напускат дома си. Интерактивни паметници. Такива са, например, сензорни и мултимедийни паметници – оборудвани с екрани, прожектори и аудиосистеми, които разказват историята на събитие или личност. QR кодове и приложения – вместо надписи, посетителите могат да сканират код и да получат допълнителна информация, снимки или видео. Ефимерни и динамични паметници. Светлинни и проекционни инсталации – вместо статични монументи, паметта се почита чрез временни светлинни инсталации (например прожектиране на исторически кадри върху сгради). Изчезващи паметници – временни арт инсталации, които изчезват или се видоизменят с времето, символизирайки преходността на паметта. Персонализирани и разпределени паметници. Децентрализирани паметници – вместо една монументална структура, паметта може да се разпръсне в множество малки елементи, например плочки с QR кодове, разположени в различни точки на града. Индивидуални дигитални паметници – виртуални профили, блокчейн архиви или NFT артефакти, които съхраняват личните истории и постижения на хората.

Връх Безбог    Черно море    Бъндеришки езера

Големи религиозни храмове, дворци, обществени сгради, често са сред най-предпочитаните обекти на туристическата индустрия. Те се превръщат в символи на нации - примерно Айфеловата кула в Париж или Статуята на Свободата в САЩ. Но това са материални паметници на културата. Имат ли шанс друг тип паметници да постигнат същия сакрален смисъл? Нематериалните паметници – идеи, традиции, виртуални и интерактивни обекти – имат шанс да постигнат сакрален смисъл, подобен на този на физическите символи. Вече наблюдаваме процес, в който културни явления, исторически събития и дори дигитални артефакти придобиват символична тежест, сравнима с класическите монументи. Колективна памет като „нематериален паметник“. Истории, идеали и събития могат да станат по-влиятелни от физически паметници. Например, Декларацията за правата на човека – документ, който е символ на свобода, равенство и справедливост. Денят на независимостта или на победата – самата дата става сакрална, въпреки че няма физически монумент. „Място на паметта“ без материален израз – например, 9/11 като събитие е вплетено в глобалната памет, независимо от конкретния мемориал в Ню Йорк. Виртуални и интерактивни паметници. Технологиите дават нова платформа за сакралност. Дигитални мемориали – уебсайтове, архиви или NFT проекти, които съхраняват културната памет. Глобални онлайн ритуали – например, международни „възпоменателни“ кампании в социалните мрежи, които отбелязват исторически събития и фигури. Метавселената като ново пространство за паметници – виртуални храмове, музеи и ритуални места, които имат потенциал да придобият сакрален смисъл. Музика, литература, филми – културни икони. Бетовеновата „Ода на радостта“ – не е физически паметник, но е културен символ на обединена Европа. „1984“ на Джордж Оруел – роман, който е станал културен и политически „паметник“ на борбата срещу тоталитаризма. Киното като място на поклонение – места, свързани с велики филми (примерно, платото, където е сниман „Властелинът на пръстените“ в Нова Зеландия, се възприема като „свещено“ за феновете).

Децентрализацията очевидно не се отнася единствено до местоживеенето. Наблюдава се децентрализация при производството на електроенергия, например. Вместо огромни язовири и ВЕЦ-ове, огромни ТЕЦ и АЕЦ - соларни панели, портативни реактори и редица други, които преместват производството на енергия там, където тя се потребява. Примери има и в много други области. Може ли да се каже, че това е еднозначно утвърждаваща се тенденция - производството и услугите са там, където е потреблението? Децентрализацията е очевидно глобална тенденция, която обхваща не само местоживеенето, но и енергетиката, производството, финансите, комуникациите и много други сфери. Причината за това е проста: технологиите вече позволяват на хората и бизнеса да бъдат независими от големи, централизирани структури. Ето само няколко примери за децентрализация в различни сфери: Енергетика. Преминаването от огромни енергийни центрове (АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ) към разпределени енергийни източници като соларни панели, вятърни турбини и дори домашни батерии (Tesla Powerwall, например) е очевидна тенденция. Развиват се и малки модулни ядрени реактори, които могат да осигуряват енергия на отделни региони, вместо да разчитат на огромни централи. Производство. 3D принтирането и автоматизацията намаляват зависимостта от масовите фабрики. Вече е възможно да се произвеждат сложни компоненти директно на място, където са нужни – например резервни части за машини в отдалечени райони или дори в Космоса (NASA вече тества 3D принтиране на инструменти на борда на МКС). Финанси. Криптовалутите и блокчейн технологията елиминират нуждата от централизирани банки и посредници. Децентрализираното финансиране (DeFi) позволява хората да търгуват, кредитират и спестяват без намесата на традиционни финансови институции. Образование. Онлайн курсовете и университетите като Coursera, Udemy и Khan Academy позволяват на хората да учат навсякъде, без да трябва да живеят в академични центрове. Работа. Дистанционната работа е друг голям пример за децентрализация. Вместо офис култура в централите на мегаполиси, все повече хора работят откъдето пожелаят – малки градове, курорти или дори мобилно от кемпери. Тенденция без връщане назад? Тази промяна не е просто временен тренд, а логично развитие, защото децентрализацията прави системите по-ефективни, по-устойчиви и по-адаптивни. Големите, централизирани структури са уязвими – една авария може да доведе до срив на цялата система. Децентрализираният модел е по-устойчив и гъвкав. Разбира се, има сфери, в които централизацията остава необходима – например големите транспортни мрежи или производството на определени технологии. Но като цяло, децентрализацията все повече доминира в начините, по които хората живеят, работят и консумират услуги.

Маршът на Бдинци    Бдинският пехотен полк    Белоградчик

Байкушевата мура    информация за Башлийски езера    Батак

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи