copyright©by everybody
Автор на снимката - д-р Венцеслав РалевВижте и научете за още интересни обекти:
Окръжната художествена галерия във Видин е открита тържествено на 25.05.1962 г. През 1976 година по случай 60 години от смъртта на художника Никола Петров колективът на галерията решава да го избере за патрон. Тогава е поставен негов барелеф над входната врата на галерията, дело на скулптора Георги Чапкънов, а името й става ОХГ Никола Петров - Видин.
Какво означава принцип Принцип на Хайзенберг Принцип на относителността
През 1987 г. с отпадането на окръзите като административна структура от името на галерията отпада думата окръжна. Тук се съхранява оригиналът на трите платна от брезовския цикъл На нивата (1942) от Златю Бояджиев.
Принцип на пропорционалността Принцип на работа Принцип на солидарността
Дейно участие в създаването на фонда на новообразуваната картинна галерия взема културния деец и общественик Ангел Будев. Закупени са творби от колекциите на Михаил Кремен и богомил Райнов. През 1962 в града идват да рисуват художници от цялата страна, между които са Стоян Венев, Панайот Панайотов, Иван Христов и много други. Създадените от тях около 80 платна оформят първоначалният фонд на галерията. Самата сграда на ХГ Никола Петров е построена през 1892 г. върху основите на стара капия. Автор на проекта е архитект Тодор Върхота. Понастоящем фондът на галерията съдържа 1312 художествени произведения. Най-многочислен е отделът Живопис - той наброява 936 платна. Между тях могат да се видят следните оригинални творби
Иван Мърквичка - Дамски портрет
С това име при по-внимателно търсене из дебрите на интернет, се откриват няколко творби. Първата е в страницата Уикипедия и е снимана със светкавица и просто е една визуализация от немай-къде. Укикиарт публикуват същото изображение при по-добро качество и с надпис на английски "Portrait of a Lady". Това препраща към още творби на Мърквичка, понеже Женски портрет, Портрет на жена и пр. вариации на български, чешки, английски, може да са една и съща рисунка или различни творби, създавани в различно време. За нашите посетители показваме по-доброто изображение на същата творба. Не е посочено кога и къде е направена, или къде се съхранява, което може да компрометира дори твърдението за авторството на Мърквичка. В онлайн медията Класа се твърди, че “Портрет на жена”, рисуван от Иван Мърквичка за Парижкото изложение през 1900 г., бил продаден на търг в „Шератон“ за 16 000 лева. Първоначалната цена тръгнала от 5100 лв. След усилена надпревара между седем участници, картината била закупена от анонимен колекционер. Съобщението не съдържа тагове за годината и датата на събитието.
Втора рисунка "Портрет на жена" на Мърквичка, е датирана около 1895 г., маслени бои, платно, 46,5х38,5 см; подписана долу ляво с тъмнозелена четка И.В. Мърквичка. Притежава сертификат за автентичност и е предложена за продажба от Арт галерия Томов.
Трета рисунка "Portrait of a woman", чието авторство отново се приписва на Мърквичка, откриваме при дълбоко ровене в сайта wikiart. Също няма никакви допълнителни данни за нея. Което не подкрепя, но и не отрича неговото авторство.
Според сайта арт домино бг, "Дамски портрет" на Мърквичка, е картината, която виждате по-долу. Датирана е от 1918 г., маслени бои, платно, 103.5 x 84 cm (друг източник я определя като 90х65 см) и се намира (или притежава от) във Видинската художествена галерия.
Галерия "Ценности" внася своя лепта в многообразието, като публикува илюстрацията, която виждате по-долу. Ясно е, че се твърди за авторство на Мърквичка и за заглавие на творбата "Дамски портрет", маслени бои, платно, 52х43 см. Просто да паладееш. :)
Но... И това не е всичко. Според художествената галерия Русе, Иван Мърквичка е автор и на този "Дамски портрет (Пианистката Прокопова)"
Никола Петров - Пазар в Бяла Слатина и Три моми
тринадесет произведения на Владимир Димитров - Майстора, между които творбата Майка и дете
Борис Митов - Портрет на д-р Витанов
Сирак Скитник - Гемии
Иван Христов - пейзажни творби
Александър Поплилов - Портрет на генерал Гурко, акварелни пейзажи и два акварелни портрета - глави на старец и момче
Светлин Русев - Градски пейзаж и Пейзаж в червено
творби от Найден Петков и Александър Петров
Графичният отдел на Художествената галерия във Видин съдържа 40 оригинални отпечатъка от световноизвестни майстори:
Рембранд - Портрет на Копенол - офорт
Албрeхт Дюрер - Целувката на Юда - дърворезба
Густав Доре - Илюстрация от серията Ад - дърворезба и литографията Главатар
офортите на Франциско Гоя Празник на жените и Филип IV
Франсоа Миле Новороденото - офорт
литографиите на Дьолакроа Алжирки, Антични медалиони и Ковач
творби от българските майстори на резеца Веселин Стайков, Васил Захариев, Юли Минчев, Златка Дъбова, Галилей Симеонов, Петър Чуклев, Румен Скорчев
Принцип на субсидиарността Принципен като Гюро Михайлов Принципи на Нютон
Принципи на термодинамиката Принципите и хуморът Подпочвени води
Още от времето на своето основаване галерията активно се е включвала в осъществяването на подвижни изложби в окръжни селища. С произведенията от своя фонд Художествена галерия - Видин урежда ежедневни експозиции и в галериите в Белоградчик и Брегово.
Еврейски заговори Крепост Калето Язовир Калин
Оказва им методична помощ - също както организациите на БКП и ОФ си помагат една на друга в идеологическата пропаганда :-)))). Молим за извинение хората на изкуството от град Видин, те обикновено са с чувство за хумор. Директори на галерията от създаването й до настоящия момент са били художниците Стефан Тодоров - самоук художник и преподавател по рисуване, Александър Апостолов, Георги Петров, Валери Никифоров и богдан Александров.
Язовир "Карагьол" Умиращият воин Пещера Магурата
Мальовица Църкви и манастири Планини в България
Байкушевата мура информация за Башлийски езера Зъбни импланти
Отстраняване на лимфен възел Метастатичен лимфен възел Възпален лимфен възел
В предишната страница разказахме за видовете пристанища - речни и морски (океански). време е да отговорим на въпроса, в крайна сметка, дали е вярно твърдението, че индустриални градове или центрове с пристанища, имат по-добри шансове за развитие и просперитет, от градове без пристанищна инфраструктура? Очевидно в голяма степен това е истина. Пристанищата играят ключова роля в икономическото развитие на градовете, които ги притежават. Те осигуряват редица предимства, които могат да ускорят растежа и просперитета. Пристанищата представляват по дефиниция търговски хъбове. Те улесняват износа и вноса на стоки. Това стимулира местната икономика и създава търговски връзки на национално и международно ниво. Градовете с пристанища са привлекателни за инвеститори и компании, тъй като предлагат лесен достъп до световните пазари. Пристанищата са катализатор за развитие на индустрията. Индустриални сектори като корабостроене, логистика, транспорт и производство се развиват естествено около пристанищата. Те са генератор и на работни места. Пристанищната инфраструктура създава голям брой работни места – директно в самото пристанище и индиректно в свързани отрасли като транспорт, складово стопанство и услуги. Притежават силно изразена геополитическа значимост. Градове с пристанища често играят важна роля в международната политика, особено когато са стратегически разположени на ключови морски маршрути. Туризмът и културата също са облагодетелствани. Пристанищата, особено в крайморски градове, често стават входни точки за туристи, което допринася за развитието на туристическия сектор. Ето няколко примера за успешни пристанищни градове: Ротердам (Нидерландия). Едно от най-големите пристанища в света. Градът се превърна в индустриален и логистичен гигант. Шанхай (Китай). Комбинира промишленост с пристанищна търговия. Това го направи икономически център на региона. Сингапур. От малко пристанище, градът се превърна в глобален търговски хъб, благодарение на стратегическото си местоположение. Какви са предизвикателствата пред градовете без пристанища? Вижте отговорите в следващата страница.
Мусала Нощен Видин Отовишки връх
Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД
Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.