Парк във Видин

Крайдунавската градска градина във Видин

Крайдунавската градска градина на град Видин. Паркът се простира покрай р. Дунав и е с оригинална композиция.

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Явор Симеонов

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Независимо от кризи, войни, недоимък или развитие, в България са изградени и оформени няколко паркове край Дунава. Крайдунавските паркове са сред най-живописните зелени пространства в България. Разположени по протежението на река Дунав, те предлагат уникални гледки, свеж въздух и усещане за спокойствие. Всеки управник с власт, е искал да увековечи управлението си с красив парк. Видинският дунавски парк се слави с красота и уютна атмосфера. Видинският парк е част от историческата среда на града. Разположен около крепостта „Баба Вида“, той комбинира природа с културни забележителности. Близостта до реката придава на парка усещане за величие и спокойствие. Реката осигурява прохлада през летните месеци. Ломският крайбрежен парк е малък, но очарователен парк, разположен по брега на Дунав. Той е любимо място за жителите на Лом за разходки и наблюдение на реката, която добавя усещане за връзка с природата и предразполага към релакс. Паркът на младежта в Русе, с просторните си зелени алеи, големи дървета и гледки към река Дунав, е емблематичен за Русе. Предлага множество спортни и рекреационни съоръжения, детски площадки и места за пикник. Дунав внася свежест и усещане за простор. Шумът на водата и прохладният бриз създават спокойна обстановка, идеална за отдих. Един от най-старите паркове по Дунав, известен със своите вековни дървета, цветни алеи и богато разнообразие от растителност, е Дунавският парк в Силистра. Разположен непосредствено до реката, паркът е прекрасно място за разходки. Тишината и близостта до водата правят мястото особено приятно за посетителите. Паркът предлага панорамни гледки към реката.

Иглолистни дървета

Лицево-челюстна хирургия - Различни области    Лицево-челюстна хирургия - Основни теоретични въпроси    Връх Вихрен

На някои места Видинският крайдунавски парк е оформен според традициите на английските паркове - запазват се максимално естествените особености на терена, единствено се оформят храстите, засаждат се някои дървета и се коси тревата. Между другото, за да се постигне автентичност по английски образец, е необходимо тези грижи за парка да се полагат в продължение най-малко на петстотин години. В други участъци на парка теренът е променян доста. Срещат се и бароково оформени дървета и храсти, които са характерни повече за австрийските градини. Именно в крайречния парк на Видин са разположени театърът, джамията и библиотеката на Пазвантоглу, турската поща, трасето на Римската крепостна стена, много паметници и т.н. Текето Селдахин баба е дервишка обител, останала от времето на турското робство.

Има отворени няколко капанчета, сервиращи риба и рибни специалитети. Удобни са за пиене на бира, ядене на пържени картофи и наблюдения на реката. Тук Дунав вече е река от голям калибър и тече бавно. Периодично преминават баржи, шлепове, пътнически кораби и рибарски лодки. Идилия - всичко това действа изключително успокояващо. Липсват джетове и яхти, с каквито се препълни крайбрежието на Черно море. Няма остър високооборотен шум на извъбордови мотори, а само дискретно нискочестотно боботене на двигатели на товарни кораби. Дали периодично не се разиграват сцени като онези от филма на Костурица Черна котка, бял котарак?

Витоша    Парк Владикина бахча    Микросъдова хирургия

Освен с красиви градини, Видинският регион е известен с производството на висококачествени бели вина, благодарение на благоприятния климат и почвени условия. Винарска изба "Бонония Естейт" е сред водещите производители в района, предлагаща разнообразие от бели вина. Ето някои от най-известните бели вина от Видинския край: "Istar Врачански Мискет вино" - сухо бяло вино, произведено от селектирано грозде от сорта Врачански Мискет. Характеризира се с аромат на цветя и плодове, с елегантен и свеж вкус. "Гомотарци Совиньон Блан вино". Сухо бяло вино от сорта Совиньон Блан, отглеждан в лозята край село Гомотарци. Предлага свежи цитрусови аромати и балансирана киселинност. "Бонония Естествено пенливо вино". Произведено по класически метод от сортовете Шардоне и Пино Ноар. Характеризира се с фини мехурчета, аромати на цитрус, зряла ябълка и лешник, с хармоничен баланс и нежен послевкус. Тези вина отразяват традициите и качеството на винопроизводството във Видинския регион, предлагайки разнообразие от вкусове и аромати за ценителите на бели вина. Български винарски изби от региона, изнасят продукцията си в държави като Германия, Австрия, Швейцария, Финландия, Белгия, Нидерландия.

Парковете и градините са не само „зелени дробове“ на градовете, но и пространства за отдих, които правят живота в тях по-качествен и приятен. Затова всяко населено място се стреми да развива своите зелени площи. Най-красивите и посещавани паркове в България, вероятно са тези, които ще изброим тук. Но това не е спортно състезание и няма да определяме победители и победени. Всеки парк, всяка граска градина има свои „бисери в короната“, които гадват жителите и гостите на града. В София Борисовата градина е една от най-старите и обичани градини в столицата, предлагаща разнообразни алеи, детски площадки и езера. Във Варна – това е Морската градина. Един от символите на града, разположен край брега на Черно море, с богати градински композиции, алеи и забележителности. За Пловдив перлата в короната е Цар Симеоновата градина - Известна с Пеещите фонтани и романтичната атмосфера, тази градина е любимо място за отдих в Пловдив.

Александър Невски    Арбанаси    Крепостта Баба Вида

Може да прибавим още едно любимо и много посещавано място целогодишно – Паркът с Гребната база край река Марица. За Русе безспорен фаворит за сърцата, е Паркът на младежта. Просторен парк, подходящ за разходки, спорт и семейни забавления, с изглед към река Дунав. За Бургас - Морската градина. Подобно на Варненската, тази градина е известна със своята панорама към морето, културни прояви и прекрасни алеи. Старопрестолният Велико Търново е немислим без Парк Света гора. Разположен на хълм с гледка към стария град, паркът предлага уникална атмосфера и културно-исторически връзки.

Батак    Байкушевата мура    информация за Башлийски езера

Красивите крайбрежни паркове и градини във Видин и другите ни дунавски градове, е магнит за разцвет на круизния туризъм. Круизният туризъм по река Дунав е изключително развит и продължава да бъде популярен не само сред туристи от Европа, но и от Азия, Америка; от цял свят. Със своите 2,850 км дължина, Дунав преминава през 10 държави и свързва разнообразни култури, исторически забележителности и природни красоти. Благодарение на бог, европейците притежаваме на картата по география на нашия континент, напълно безплатно един безценен ресурс.

Както се казва: Всичко, което може да бъде купено с пари, не струва нищо. Всичко, което не може да бъде купено с пари, е безценно. Ето как изглежда днес круизният туризъм по реката: сред най-популярните маршрути са класическите круизи Виена – Будапеща – Братислава. Това е най-често срещаният маршрут, който включва трите емблематични столици на Дунав; съответно на държавите Австрия, Унгария, Словакия. Продължителността му е 4–7 дни. Акценти в круиза са исторически забележителности, музикални вечери във Виена, светлинни шоу представления в Будапеща. Дългите круизи са от Германия до Черно море. Свързват Пасау (Германия) с делтата на Дунав в Румъния и Украйна. Продължителността им е 14–21 дни. Акценти в тях са Железни врата, делтата на Дунав (ЮНЕСКО), богатата култура и кухня на балканските държави.

Батак    Маршът на Бдинци    Бдинският пехотен полк

Кратките круизи са разходки около Виена или Будапеща за един ден или уикенд. Подходящи са за туристи с ограничено време. Основни пристанища за круизни пътешествия са Пасау в Германия – стартова точка за много круизи, известна като "Градът на трите реки". Виена (Австрия) – историческа и културна столица с оперни вечери и кулинарни изкушения. Братислава (Словакия) – компактен и очарователен град с историческа атмосфера. Будапеща (Унгария) – Перлата на Дунав, известна със своите мостове, термални бани и нощно осветление. Белград (Сърбия) – живописен град със смесица от модерна и традиционна култура. Русе (България) – наричан "Малката Виена". Русе предлага архитектура от 19-ти век и близост до исторически обекти като Ивановските скални църкви. Тулча (Румъния) – вход към делтата на Дунав, рай за любителите на природа и птици.

Круизният туризъм на практика представлява индустрия на развлеченията и удоволствията. Понеже животът тече за всички и хората искат да изпитат удоволствия, докато са живи, тоя бизнес рядко е в криза. Има няколко типа круизни кораби. Луксозните кораби са оборудвани с ресторанти, басейни, СПА центрове и панорамни палуби. Най-често те са на популярни компании като Viking River Cruises, AmaWaterways, Avalon Waterways. Бюджетни опции се осигуряват от по-малки кораби с основни удобства, подходящи за туристи, готови да инвестират в по-достъпна цена. Тематичните круизи включват винени дегустации, коледни пазари, исторически или гастрономически теми. Културните и природни акценти по време на триповете по Дунав са Железни врата (Сърбия – Румъния). Това е един от най-живописните участъци на Дунав с каньони и отвесни скали. Делтата на Дунав (Румъния). ЮНЕСКО резерват, дом на богато биоразнообразие и редки видове птици. Исторически крепости и градове - крепостта Голубац (Сърбия), средновековната крепост Вишеград (Унгария).

Белоградчик    Връх Безбог    Черно море

Текущите тенденции в круизните пътешествия по Дунав включват повишен фокус върху екологично чисти кораби, намаляване на въглеродния отпечатък и устойчив туризъм. Грешки тук са изключени. Туристическият продукт предлага организиране на екскурзии до селски райони, винарни и местни ферми, за да се потопят туристите в културата на региона. В резултат дунавският круизен туризъм се възстановява бързо след пандемията, като интересът е особено висок сред европейските туристи. Круизните пътувания по Дунав предоставят уникално съчетание от релакс в уютна среда, културно обогатяване и природни изживявания, което ги прави незабравимо приключение.

Бъндеришки езера    Бургас    Снимки от Бургас

Една интересна случка: в един горещ летен ден нашият снимачен екип реши да изпие по едно бяло фрапе и по една ударна доза Pitbull за разхлаждане. Бързо открихме подходящо кафене на открито с маси под дебела сянка; барманът обаче реагира доста странно при появата ни. Когато ни видя - мощна група шумни млади хора, въоръжена с фотоапарати, стативи, карти, GPS - навигационни уреди, Bluetooth - слушалки, всеки с по няколко мобилни телефона - човекът скочи, явно решен да отбранява заведението с цената на живота си. Бързо се успокои - видя че не сме журналисти, които ще го подгонят за интервю по някоя злободневна тема от всекидневния живот на Видин. За всеки случай обаче учтиво ни посъветва да не сядаме при него, а на някакво явно по-скъпо кафене на 20 метра отсреща. Дали се притесни, че няма да отговори на нашите критерии, защото сме тъпкани с пари (нещо, което изобщо не беше така в онзи момент) или както всеки човек от по-малък град не пожела да става обект на внимание? В случая ние определено бяхме проследявани от любопитни погледи и хората щяха да започнат да го разпитват какви са тия субекти при него, за какво са идвали и т.н. Или, най-вероятно, човекът никак нямаше желание да обслужва клиенти при 40 - градусова жега...

Задавали ли сте си въпроса, защо в градската среда на всеки средно голям или голям град, има градска градина или парк? Какво дава на жителите на града паркът в населеното им място? Кои градове в България се славят с най-красивите и посещавани паркове? Нека поразсъждаваме заедно. Градските градини и паркове са неизменна част от всяко средно голямо или голямо населено място, защото те играят ключова роля за качеството на живот и благополучието на жителите. Ето защо те са толкова важни. Какво всъщност те предоставят на хората? Здравословен начин на живот. Парковете предоставят място за физическа активност, като разходки, бягане, каране на колело или упражнения на открито. Те допринасят за по-добро физическо и психическо здраве, като намаляват стреса и повишават настроението. Парковете са чудесно място за социализация и културни събития. Те са места за срещи с приятели, семейства и общности. В тях често се организират културни и спортни събития, концерти и празненства. Зелените площи намаляват замърсяването на въздуха, понижават градската температура и допринасят за запазването на биоразнообразието. В това е техният екологичен принос. Парковете предоставят възможност за наблюдение на природата, учене за растенията и животните, както и наслада от естетически красиво оформени ландшафти. Което пък ги натоварва с образователни и естетически стойности, където наученото е в извъндидактична, природна, естествена и приятна среда. Те очевидно са в състояние да осигуряват психологически комфорт. Природата в парковете действа успокояващо, намалява напрежението и подобрява психическото благополучие на жителите. Това не е продукт на модерните времена. Висящите градини на Семирамида, са едно от Седемте чудеса на античния свят, но не са открити до момента. Вероятно са били построени във Вавилон, който се намирал в земите на днешен Ирак. Били построени около 575 пр.н.е. от цар Навуходоносор.

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Видин е разположен на един широк завой на река Дунав и е много близо до най-западния дял на Стара планина. Някой знае ли как се казва този най-западен дял на Балкана? Не знаете? Аз знам. Благодарение на търсачките, естествено. Най-западният дял на Стара планина, в Област Видин и Източна Сърбия, се нарича Светиниколска планина. Светиниколска планина е разположена в България и Сърбия. По билото й от юг-югоизток на север-северозапад преминава държавната граница между двете страни. Това са пограничните пирамиди от № 341 (Светиниколски проход, 1386 м) включително, до № 367 (Белоградчишки проход, 570 м) включително. Двата прохода я отделят от Чипровска планина на югоизток и планината Бабин нос (част от Западния Предбалкан) на северозапад. На североизток, чрез едно продълговато синклинално понижение (тук вече единици ще знаят за какво иде реч – в геологията синклинала е вид вдлъбната гънкова структура, при която бедрата потъват към осовата равнина. Най-ниската част на синклиналата се нарича кил) между селата Салаш и Чупрене, се свързва с планинския рид Ведерник (част от Западния Предбалкан). На запад и югозапад в Република Сърбия склоновете й постепенно се понижават и достигат долините на реките Бели Тимок и Търговишки Тимок. Дължината на Светиниколската планина от север-северозапад на юг-югоизток е около 25 км, а ширината – 20 км. По-голямата част от планината се намира на сръбска територия. Най-високата точка е връх Хайдушки камък (1720,8 м), разположен в най-югоизточната й част. Североизточният склон, който е на българска територия, е разчленен от три реки - Салашка река (десен приток на Арчар, Стакевска река (ляв приток на Лом) и Чупренска река (десен приток на Стакевска река) и техните притоци. Югозападният склон в Сърбия – от десните притоци на Търговишки Тимок и Бели Тимок. Върховете Чука, Орлов камък са в Сърбия. Останалите върхове - Три уши, Жребче, Ветрен и Берчина чука, са в България. Има няколко коти - две в България и една в Сърбия. Планината е изградена от гранити и палеозойски кристалинни скали. В района на село Стакевци има находища на антрацитни въглища.

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи