Баташки Снежник

Връх Баташки Снежник се намира в планината Родопи, висок е 2082 метра. Извисява се над град Батак, откъдето идва и името на върха. До 29.06.1942 година върхът се е наричал Баташки Карлък. Старото име на върха има турски произход - на турски език карлик означава снежни топки; и тъй като през 30-те и 40-те години на ХХ век има националистически настроения, управниците сменят всички турскоезични имена на върхове и други географски обекти с българоезични. Някои от тези имена успяват да се наложат, други - не. Така например името на връх Вихрен е било Елтепе, но днес това име изобщо не се използва; обратно, връх Дженгал пък си остана Дженгал и никой не използва името Самодивски връх - туристите си имат очевидно собствена логика за нещата... Според други теории името карлък има древен индоевропейски произход - кар означава скала, а лъка - стрънище, поляна, което означава че Карлък следва да се преведе като камениста поляна. Жителите на град Батак употребяват името Карлък и до днес. Освен Баташки съществува и друг връх с името Карлък - над село Широка лъка, който пък днес е наречен Широколъшки снежник. Администрацията на цар Борис е действала бързо, а и не е проявила особено голямо въображение - всичко, което носи името Карлък, става Снежник и светът се оправя. За връх Широколъшки Снежник се пее в песента "Бела съм, бела, юначе"; не е известно в която и да е народна песен да се споменава нещо за Баташки Снежник.

Това е шестият по височина връх в Родопите и вторият по височина в Баташкия дял - първа е Голяма Сютка с нейните 2185 метра. На горната снимка се вижда върхът откъм язовир Батак - точно в центъра на кадъра, а вдясно от него се вижда по-нисък съседен връх, който е обрасъл с гора.

Изкачването на върха е лесно за опитен турист и убийствено за хора без физическа подготовка. Маршрутът започва от град Батак по добре оформена пътека и е дълъг около 12 километра. Денивелацията обаче изобщо не е малка - около 1050 метра, което се равнява на изкачването на връх Вихрен от хижа Вихрен. Маркировката е в жълт цвят, следва било по северния склон на Баташка планина в посока юг. Ако не сте местен жител и не знаете началото на пътя, няма как да се ориентирате без телефон с навигация. Преминава се през местностите Резервоара (Големият Резервоар, защото има и Малък Резервоар), Мирчовица, Дъжд бивак и след около 3 часа преход пътеката излиза на Карлъшки (снежни) поляни. Оттам ясно се вижда върхът. След около още 1 час преход по маркирана пътека се стига до него, най-лесно откъм южната му страна. На слизане може да се промени маршрутът и да се стигне до село Нова махала на север или село Фотиново на изток - разбира се, някой трябва да отиде да ви прибере, защото от Фотиново до Батак са цели 20 километра по асфалтов път. Ако обаче се ориентирате за връх Големия Резервоар, който се извисява над Батак, ще се ориентирате и за пътя към Карлък. Всички пътища, които се изкачват нагоре, в крайна сметка водят към Баташки Снежник - подобно на логиката за пътищата към Рим.

Класическа снимка на върха. В най-северната част на билото има скала, която е висока около 3 метра и се изкачва без проблем, дори и с фотоапарат в едната ръка. От нея се разкрива покъртителна гледка към град Батак, язовир Батак и целите Родопи. Леко на северозапад при ясно време се открива гледка към Рила, като връх Мусала се вижда като на длан. До скалата расте бор, който преди няколко години имаше добре оформен връх; вероятно при силна буря обаче в момента върхът му е прекършен. В долната част на кадъра се вижда как един от авторите на сайта (Манол Николов) изкачва последните метри преди върха. Целият язовир Батак се вижда отлично - докато от възвишенията над Батак няма толкова добра видимост. Колкото по-високо се изкачвате, толкова повече се подобрява видимостта - хребетът над Царюв Комин отначало скрива язовира, но при изкачването той остава ниско долу.

Батак    България    www.dentalimplants.bg

Изсъхналото дърво на върховата скала - всъщност тази скала обаче не е най-високата точка на върха. Тя е мястото с най-добра видимост - от самата върхова пирамида има отлична гледка на запад, изток и юг, но не и на север. Върху скалата понякога застават ентусиасти и се снимат, пият бири и ядат печена сланина. Същото може да се прави и около върховата пирамида.

www.ralev-dental.bg    Банско    Върхове в България    Топола

Билото на върха е каменисто - има скали, а не поляна. Все пак обаче това е връх в Родопите - липсват страховитите чукари и пропасти на Рила и Пирин. Под върха расте доста гъст клек, което прави изкачването доста трудно; съществува една не особено добре маркирана пътека, но и тя през последните години обрасва и се проследява трудно. Посещаемостта на върха от туристи е общо взето слаба, особено през зимата и пролетта. Обикновено до началото на месец май под върха се задържа сняг; през последните години през есента сняг пада късно - понякога дори в края на ноември или началото на декември. През 2023 година дори през месец януари по върха нямаше сняг! Горната снимка е направена през късна есен - в средата на месец ноември 2021 година.

Подробна информация за Пирин планина    Върхове в Пирин    Езера в Пирин    Базални импланти    Информация за Башлийски езера

Някъде до 2000 година под връх Баташки снежник имаше гъсти гори. В началото на десетилетието пожар унищожи голяма част от горската растителност; дълго време имаше изсъхнали дървета и храсти, сред които се срещаха огромни ята от комари. Това правеше изкачването на върха не особено приятно изживяване, но през второто десетилетие на XXI век дърветата порастнаха отново. На снимката горе - отново Баташки снежник през късна есен

Карлъшки поляни - обширно заравнено място, обрасло с треволяци и разположено под Баташки Карлък. В миналото там са се отглеждали големи стада добитък, днес понякога се срещат коне. Поляната е изключително обширна и заравнена, което я прави подходяща за провеждане на събори от типа на Роженския; все пак обаче тя е доста отдалечена от асфалтови шосета и едва ли ще има много ентусиасти, склонни да вървят няколко часа, за да посетят подобен събор. Поради това нямаме информация някога там да е провеждано нещо подобно. В миналото, към късния соц през 80-те години на ХХ век, имаше идейни проекти за строеж на ски - курорт под връх Баташки снежник - различните ски - писти трябваше да се спускат до град Батак. В това има известен смисъл, тъй като склоновете между върха и града са северни и през някои години там се задържа сняг дори до началото на месец май; инвеститори за подобен проект обаче не се намериха и Батак така и не успя да се превърне в град Банско в Родопите - за хубаво или за лошо... Може би проектът не се реализира за добро, тъй като през последните години снегът е в много малки количества, а екологичните последици биха били доста тежки.

Дентална клиника в Пловдив    Мраморният първенец на Пирин - Вихрен    Карцином на кожата

Група от турскоговорящи мотористи на върха през месец юли 2022 година. Съществува черен път, който достига до самия връх от село Нова Махала и Фотиново; ние обаче винаги сме предпочитали да се изкачваме по туристически маршрут пеш до всеки един връх - според думите на Манол Николов от нашия екип изкачването на върхове с мотоциклети и джипове не е нищо друго, освен кашкавален туризъм. Много хора обаче практикуват именно подобен туризъм - в България е пълно с оф-роуд ентусиасти.

Неизвестен турист съсредоточено снима незнайно какво, точно до върховата пирамида. В основата на тази пирамида има ламаринен контейнер, в който се съхранява тетрадка. В нея всеки пише каквото му е на сърцето и на душата; и ако случайно отделите време да прочетете какви писаници има вътре, ще ви стане и ясно какви са душите и сърцата на хората. Има вицове, изповеди, всякакви лакърдии и приказки от 1001 нощ.

Пътят към върха - следва се лесно и на практика няма как да се изгубите. Флората и фауната около връх Баташки снежник НЕ са много разнообразни, въпреки че растителността е доста буйна и на много места - непроходима. Срещат се основно иглолистни видове - бор, ела и смърч. Около Карлъшка поляна, а и в подножието на самия връх растат големи масиви от хвойна. Разбира се, цялата поляна е покрита с планински треволяци - те не растат единствено по пътеката, тъй като туристите бързо ги смачкват. Фауната е бедна - в региона не са забелязвани мечки, няма сведения за нападнати туристи или дървосекачи, което всъщност е чудесно. Това далеч не означава че мечки в действителност няма - животното има изключително развито обоняние (около два пъти по-силно от това на кучето) и усеща човека от километри. Принципно мечката избягва срещите с хора. Диви кози в региона няма, както и в целите Родопи - това невероятно животно се среща в Рила и най-вече в Пирин. Срещат се вълци, лисици, сърни и зайци; всъщност вълците не се срещат, тъй като и те са изключително предпазливи (особено през лятото) и усещат човека от големи разстояния. В миналото е имало големи стада коне, овце и крави; срещите с овчарски кучета не са особено приятни, но през последните години в региона няма дори и овце.

Синусова мембрана    Имплантатни размери - характеристики    Ендодонтия

През есента цветовете в планината са невероятни

При наличие на мъгла слънчевите лъчи дават интересни светлинни ефекти

Стоматологични столове    Сравнение на имплантатните системи    Кариес    Орална хирургия    Стоматология

Имплантатни аналози и трансфери    Бифосфонатна некроза

Колибата на Новака - Васил Новаков. Това е жител на град Батак, който построил въпросната колиба с цел да може да се приспива по време на лов, дърводобив, събиране на гъби, билки и всякакви дейности в гората. Ентусиасти поддържат постройката в добро състояние до днес - както се вижда на горната снимка, направена през месец ноември 2021 година от д-р Венцеслав Ралев. Внукът на Васил Новаков, по име също Васил Новаков, е връстник на д-р Ралев, слуша музика от типа тежък метал и живее в град Батак и до днес. На местния диалект не се произнася точно колибата на Новака, а нещо, подобно на Нуваквъ кулибъ - кирилицата не дава възможност да се възпроизведе с точност баташкият говор. Често се пропускат гласни и в минало време наставката -их или -ох се замества с -иф или -оф.

Колибата на Новака си е типично траперско жилище. Все пак обаче има стабилна дограма и се затваря плътно; в случай че сте в затруднение, предлага отлични условия за оцеляване. При желание от страна на приходящи туристи там могат да се организират запивки с гайди и печени агнета. Важно е че точно тук, пред колибата, трябва да се отклоните вляво или право на юг - в противен случай ще започнете да се спускате към хижа Техеран и няма да можете да се изкачите на връх Баташки Снежник. В миналото хижата е функционирала, но в момента е изгоряла и обрасла с бурени.