Каменна стена

Непристъпните каменни стени на крепостта Баба Вида

Камъкът може да се зида и на суха зидария, но тухлите искат спойващ материал - хоросан

copyright©by everybody

Автор на снимката - д-р Явор Симеонов.

Вижте и научете за още интересни обекти:

   

Истинско чудо е, че „Баба Вида“ е единствената изцяло запазена средновековна крепостна структура в чертите на днешна България. Крепостта е играла роля едновременно на отбранително съоръжение и на владетелски замък. Една от легендите разказва, че някога по тези земи живял голям български болярин. Той имал обширни владения от Карпатите до Стара планина. Но историята не помни и не споменава името му. За сметка на това разказва за децата му. След неговата смърт трите му дъщери – Вида, Кула и Гъмза, разделили неговите владения помежду си. Двете по-малки сестри – Кула (с център в едноименния български град) и Гъмза – нейна столица бил Гъмзиград (днешен Гамзиград в Сърбия), се омъжили прибързано. Те попаднали на мъже, които лекомислено пропилели бащиното наследство.

Обработен камък и тухли, споени с хоросан

Често шарката на хоросана прави стената да изглежда много атрактивна

Най-голямата сестра – Вида, така решил бог - останала сама през целия си живот. Под нейно ръководство, обаче, бил изграден замък, в който тя доживяла до дълбока старост. В своята крепост тя успешно отбранявала своите поданици и земи от чужди нападения. В знак на благодарност, след смъртта й хората от този край си дали дума да кръстят замъка на нейно име – „Баба Вида” или „Бабини Видини кули”. Това били времената, в които Видин попаднал под османска власт. Когато османските турци завладели Видин, там започнал да властва Саид Ашар паша. Един ден, докато се разхождал в околността, той харесал ъгъла, който се затваря между реките Тимок и Нишава. Това е местността, където сега е разположен град Зайчар (днес – в Източна Сърбия), и решил да направи чифлик.

Видин - Север    Запуснати сгради, плачещи за основен ремонт от години    Автофериботен терминал

Мястото било много красиво, земята - плодородна, водата – в изобилие. Пашата веднага започнал да строи и скоро там се появили конаци, воденици, лозя и градини. Отначало пашовите земи били обработвани от селяните от съседните селца. Но на Саид Ашар не му била достатъчна само тяхната работа. Мечтаел да натрупа големи богатства и да живее на широка нога. Затова той преселил по тези места колибари от около трийсетина тетевенски села. Опростил им всички повинности към държавата и им наредил да обработват чифлика му. Благодарение на тези заселници, населението лека-полека започнало да се увеличава. Дошли да живеят хора и от други села на Видинско; започнали да се раждат деца, внуци. Този чифлик и хората, които работели в него, образували голямо селище, наречено на името на Саидшар. Но в общуването между хората, то се променило на Зайчар - сигурно и дали не защото, благодарение на добрите условия, хората се размножавали като зайците. Знае ли човек?

Строежът на същинската крепост Бабини Видини кули, започва през Х век. Отдолу са били основите на стар римски наблюдателен пункт. С течение на времето крепостта е била неколкократно надграждана от различните си владетели. Дори в ранния си етап обаче е била изключително добре укрепена, за да предизвика византийския хронист Йоан Скилица да напише: „…императорът се отправил на поход срещу Видин и го превзел със сила след 8 месеци обсада”. Във византийските хроники е открито свидетелство, че византийските войски, предвождани от император Василий II, обсаждали Видинската крепост през 1003 г. в продължение на близо 8 месеца. Почти през цялото съществуване на Второто българско царство, Видинската крепост била най-важното укрепление в Северозападна България. Най-голямото й разширение станало по време на управлението на цар Иван Срацимир, управлявал Видинското царство. Той ползва мястото като феодален замък. Срацимировата кула, строена през XIII-XIV век, е най-добре съхранената част от времето на средновековния български период. Висока 16 метра, по стените й са запазени множество тухлени орнаменти – розетки и паници. Смята се е, че един от тях е надпис „Шишман“ – предположение, което е изказано от Иван Велков през 50-те години на ХХ век.

Хотел Ровно    Паметникът на Бдинци    Видински браншов указател

Бойници в крепостна кула

Оттук защитниците на крепостта атакували връхлитащия враг

Начини на редене на камък Платове се тъкат в различни комбинации на влакното, като така се получават желаните качества - тип "Рибена кост" при дънките Вранглер и мн. др. А как се редят камъни в стена? Как се хващат ъглите? Реденето на камъни в стена зависи от вида на зидарията – суха зидария, класическа зидария с хоросан или декоративна облицовка. Основните техники за подреждане и свързване на камъните включват: Ломена зидария – използват се камъни с неправилна форма, които се напасват един към друг; Правоъгълна зидария – камъните са дялано оформени и се редят в хоризонтални редове; Циклопска зидария – използват се големи неправилни камъни, които се вграждат плътно; Суха зидария – камъните се редят без спойка (хоросан), като тежестта и триенето ги задържат стабилно. Как се хващат ъглите на каменна стена? При зидария с хоросан, ъгловите камъни (квинтери) са по-големи и по-здрави, за да осигурят стабилност. Подреждат се шахматно, като всеки следващ ред застъпва предходния, за да се осигури връзка между двете стени. По възможност камъните на ъглите са с равни ръбове, за да създадат прав и стабилен ъгъл. При суха зидария, големите камъни се поставят в ъглите, като зад тях се подпира по-малък камък за стабилност. Принципът на „ключов камък“ (с клиновидна форма) може да се използва за заключване на конструкцията.

Видинска епархия - история и интересни факти    история на Видин    Легенди за град Видин

Кой е най-често ползваният начин при строителство на крепостни стени? При строителството на крепостни стени най-често се използват три основни вида зидария, които осигуряват здравина, устойчивост и дълъг живот на конструкцията: Квадрова зидария. Използва се добре оформени и дялани каменни блокове (квадри), които се редят в равномерни редове. Камъните са плътно напаснати с минимални фуги. Примери: Римските и Византийските крепости, където правите линии осигуряват здравина и естетика. Циклопска зидария. Използват се големи неправилни камъни, напаснати така, че да създадат стабилна структура. Често срещана в ранните крепости, например Микенската култура в Гърция (Лъвската порта в Микена). Не се използва хоросан, а камъните се самозаключват чрез собственото си тегло. Смесена зидария (Опус микстум или Опус спикатум). Комбинира тухли и камъни, често в шахматен или „рибена кост“ (спикатум) модел. Позната от римската и византийската архитектура, среща се в много средновековни крепости. Често се използва варов разтвор (хоросан) за допълнителна стабилност. Как се укрепват ъглите на крепостните стени? Използват се големи ъглови квадри (квинтери), които застъпват и свързват стените. Поставят се допълнителни контрафорси (подпори) за издържане на натиска. Вътрешен пълнеж от по-малки камъни и хоросан за допълнителна здравина.

Видин    Исторически музей - Видин    Катедрален храм Свети Димитър

Крепостта Баба Вида е най-запазената средновековна крепост в България. Тя е единствената напълно запазена средновековна крепост и една от най-значимите укрепителни съоръжения в Северозападна България. Разположена на брега на река Дунав, във Видин и има уникална отбранителна архитектура, характерна за Второто българско царство. Има Римска основа: в района първоначално е съществувало римско укрепление (Бонония). Средновековното изграждане - основната част на крепостта датира от IX–X в., а разширенията са направени през XIII–XIV в. Владетели: Баба Вида е била основна резиденция на Иван Срацимир (1371–1396), последния владетел на Видинското царство преди османското завладяване. В Османския период е приспособена за гарнизонна крепост и използвана до XIX в. Основни характеристики на архитектурата и строителната техника: Двойни крепостни стени; външна стена (дебелина 2 м) с бойници и кули; вътрешна стена (дебелина 4 м) с отбранителни съоръжения. 9 бойни кули (кръгли и правоъгълни). Главна порта: разположена на западната страна, защитена с подвижен мост над ров. Ров: дълбок ров около крепостта, първоначално пълен с вода от Дунав. Основната строитела техника, е квадрова зидария. Основните стени са изградени от големи дялани каменни блокове, добре подредени с минимални фуги.

Организъм    Снимки от Видин    Население на Видин    Връх Вихрен

Каменна църква

Цилиндрични или конусовидни каменни кули били висшия пилотаж в строителството с камък

Вътрешният пълнеж представлява смес от камъни, тухли и хоросан, която придава здравина. Ъгловите квинтери са големи каменни блокове на ъглите за укрепване. Готически и византийски елементи: арки, бойници и тухлени детайли. Отбранителните съоръжения са изградени от дебели стени – устойчиви на обсади и артилерийски удари; ров – допълнителна преграда срещу нападатели; бойници и машикули – отвори за изливане на гореща смола или вода; кули – стратегически разположени за защита от всички страни. Крепостта е главен отбранителен пункт на Видинското царство през XIV век. Превърната е в османски гарнизон след 1396 г. Използвана като военна крепост до края на XIX век. Днес - туристически обект и културна забележителност. Баба Вида е уникална с това, че никога не е била напълно разрушена, което я прави най-добре запазената средновековна крепост в България. Нейната архитектура, отбранителни съоръжения и историческа стойност я превръщат в важен символ на средновековната българска военна архитектура. Да, напълно вярно! В крепостта Баба Вида освен стандартните правоъгълни и кръгли кули има и една шестоъгълна (хексагонална) кула, която е уникална за укрепителната архитектура на крепостта.

Витоша    Парк Владикина бахча    Микросъдова хирургия

Крепостите във Видин, Белоградчик, Червен и други български земи са изграждани през различни епохи – от Античността до Османския период. Те са били строени основно с квадрова и смесена зидария, често с хоросан и вътрешен пълнеж за по-голяма здравина. Видин – Баба Вида, е единствената напълно запазена средновековна крепост в България. Основите са положени още през Римската епоха, но основната конструкция датира от XIII–XIV в. Строителната техника е Квадрова зидария – добре издялани каменни блокове, споени с хоросан. Вътрешността на стените е запълнена с по-дребни камъни и варов разтвор за здравина. Кулите са масивни и се разполагат по ъглите на крепостта. Белоградчишката крепост е уникална с това, че е изградена сред естествени скални образувания, използвани като естествена защита. Строителната техника е Смесена зидария – редуване на каменни блокове и тухли.

Александър Невски    Арбанаси    Крепостта Баба Вида

Дебели крепостни стени (над 2 метра), които са частично вкопани в скалите. Османският период добавя подобрения, включително бойници и допълнителни укрепления. Червен е един от най-важните военни и административни центрове на Второто българско царство (XII–XIV в.). Строителна техника: Дялани каменни блокове, особено при ъглите и вратните кули. Смесена зидария – комбинация от камъни и тухли в горните части на стените. Крепостта има добре организирана водоснабдителна система и отбранителни кули. Търново – Царевец и Трапезица. Главните крепости на Второто българско царство. Строителна техника: масивни крепостни стени с квадрова зидария. Вътрешни кули, дворци и църкви, изградени със смесена зидария. Използване на естествени хълмове за укрепление. Общи характеристики на крепостните зидове в българските земи: дебелина на стените: 2-4 метра, за да устоят на обсади; основен материал: дялан варовик, гнайс, гранит и тухли; ъглови укрепления: квинтери (големи камъни) за стабилност; вътрешен пълнеж: по-дребни камъни и хоросан, което подобрява здравината.

Каменна дву- или триетажна пристройка към възрожденски стил къща

Камъкът гарантира почти неизменна температура вътре зад стените. Целогодишно.

В крепостта Баба Вида освен стандартните правоъгълни и кръгли кули има и една шестоъгълна (хексагонална) кула, която е уникална за укрепителната архитектура на крепостта. Хексагоналната кула е с шестоъгълна форма, което я отличава от останалите кули в крепостта. Намира се във вътрешната част на крепостта, като е част от укрепителната система. Вероятно е изпълнявала наблюдателна и отбранителна роля. Шестоъгълната форма е по-устойчива на удари от топове и обсадни машини, в сравнение с правоъгълните кули. Възможно е да е била използвана и като команден пункт за отбраната на вътрешната крепост. Изградена от добре дялани каменни блокове с хоросанова спойка. Възможно е да е част от по-късни средновековни разширения. Има бойници за обстрел на врага. Хексагоналната форма позволява по-добро разпределение на натоварването – шестоъгълната форма осигурява по-голяма стабилност срещу удари. По-добра видимост – повече ъгли означават по-добър обсег за наблюдение. По-голяма устойчивост на обсади – атакуващите трудно намират "мъртва зона" около кулата. Шестоъгълната кула в Баба Вида е уникална за българските крепости и показва напредничаво отбранително мислене. Нейната геометрия и конструкция подобряват защитата и устойчивостта на крепостта срещу обсади.

Батак    Байкушевата мура    информация за Башлийски езера

Археолози, геолози, етнолози и други учени, често откриват артефакти (включително в крепости), които или трябва да пренапишат досега известната история, или ги поставят в недоумение, неспособни да дадат каквито и да било смислени отговори. Не е даден окончателен отговор за много открития, че не са с извънземен произход; плод на дейността на извънземни цивилизации или дори земни, за които не знаем нищо. Кои са най-шокиращите примери, свързани с крепости? Откритията, направени в и около крепости, често са изумявали учените и предизвиквали дебати, включително спекулации за извънземен произход или за загубени цивилизации. Макар че мнозина предпочитат по-рационални обяснения, някои находки остават загадка и предизвикват въпроси за произхода и технологията на създаването им. Ето някои от най-загадъчните примери, свързани с крепости: Мегалитните стени на Саксайуаман (Перу).

Батак    Маршът на Бдинци    Бдинският пехотен полк

Паметна плоча

Етърът - сплав от камък, дърво, керемида и тухла, вода

Масивната каменна крепост Саксайуаман близо до Куско е изградена от огромни каменни блокове, някои тежащи над 100 тона. Те са толкова прецизно обработени и сглобени без използване на хоросан, че дори съвременни инженери се затрудняват да обяснят технологията. Как са били преместени и оформени тези блокове? Липсата на ясни следи от инструменти, съчетана с мащабите на проекта, поражда теории за помощ от извънземни или неизвестна високоразвита цивилизация. Циклопските стени на Тиринт и Микена (Гърция). Тези крепости са изградени от гигантски каменни блокове, които древните гърци наричали "циклопски", вярвайки, че са дело на циклопи. Стените, достигащи до 13 метра височина, са почти невъзможни за построяване с тогавашната технология. Как са били транспортирани и подредени тези камъни? Възможно ли е тези строежи да са дело на загубена протоцивилизация с напреднали технологии?

Белоградчик    Връх Безбог    Черно море

Бургас    Мемориал на жертвите на комунизма    Снимки от Бургас

Хисар капия в Стария Пловдив

Дялан камък и печена тухла се редуват. Еркерите се подпират от насмолено против влага, извито в дъга дърво

Бъндеришки езера    Градове в България    Облаци

Каменна сграда на религиозен храм

Омекотените форми и издатини са тест за майсторлъка на зидарите и дюлгерите

Българският туристически информационен сайт bg-tourinfo.com e вдъхновен от и се развива с финасовата подкрепа на "Ралев Дентал" АД

На точното място сте

Винаги с крачка напред

Бета - лактамни антибиотици    Линкозамиди    Стамбол капия

Сайтът bg-tourinfo.com е отворена и безплатна за потребителите система за туризъм и информация в България. В нея всеки от вас може да даде своя уникален авторски принос на имейлите: office@bg-tourinfo.com, help@bg-tourinfo.com и support@bg-tourinfo.com. Така ще станете горди съавтори в изграждане на изглежда най-подробната и полезна туристическа информационна платформа в България. Сайтът е съвместно начинание на няколко частни ентусиасти; група приятели планинари, обединени от любовта към природата, историята и забележителностите на страната. Съществува отдавна и се развива единствено благодарение на вноски и нефинансови приноси (труд, снимков, текстов и видео материал) на издателите; и от участие в програмата Google Adsense. Желанието ни е да съберем както никъде другаде, на едно място, популярни, малко известни и автентични данни за всяка една от темите и дестинациите. Поради спецификата на интернет, не може да гарантираме (а и не целим; и не пречим на това) вашият принос да остане единствено в полето на този сайт, без да бъде копиран, цитиран и размножаван в други интернет ресурси. По тази причина не хоноруваме и публикуваната информация, ако и да е авторска. Целта ни е много повече идеална, на ползу роду, отколкото – комерсиална. Но като издатели, си запазваме правото да поощрим и предложим бонуси по различни начини, включително с финансова премия, на тези от вас, които по наше мнение, ни предоставят наистина уникална и достоверна информация. Написана с точен, но и сочен език. Посетители и автори на сайта ще ползват комфорта да намират често тук, събрана на едно място, повече и по-богата, и разнообразна информация за даден обект, отколкото в който и да било друг онлайн ресурс. Съдържанието на вашите приноси ще бъде модерирано и публикувано в сайта, в нашите профили в социалните мрежи като Youtube, Facebook и др., със споменаването ви като източник. Поради това, най-учтиво молим да ни изпращате вашата уникална информация, като ни оставите и най-общи данни за себе си - име, фамилия, които ще публикуваме заедно с информацията, която сте ни предоставили; също и имейл, и телефон, които обаче няма да публикуваме. Поради постоянното издигане на домейна и субдомейните bg-tourinfo.com в рейтинга на търсачката на Google, платформата е много подходяща и за реклама на множество дейности, бизнеси, организации, предприемачески начинания, продукти и услуги. Ние не сме научни работници археолози, етнолози или професионални историци, но се стремим да дадем на ползвателите на сайта информация, която може да е от полза; да предизвика към размисъл или да провокира интерес за изучаване, посещения и споделяне в общности.

Курс по хирургия в Румъния    Конгрес в Рим    Папиломи